2.1

Tour du Poitou-Charentes 2018  |  Stage 3. Gençay - Couhé   

2nd edition

97.9 km, 23 August 2018

Rider Team Time
1.
Arnaud DÉMARE
Groupama - FDJ 2h12'00"
2.
Matteo MALUCELLI
Androni Giocattoli - Sidermec
3.
Hugo HOFSTETTER
Cofidis, Solutions Crédits
4.
Jérémy LECROQ
Vital Concept Cycling Club
5.
Brenton JONES
Delko Marseille Provence KTM
6.
Matteo MOSCHETTI
Polartec - Kometa
7.
Thomas BOUDAT
Direct Energie
8.
Marco MARONESE
Bardiani CSF
9.
Marco BENFATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
10.
Kevin LE CUNFF
St. Michel - Auber 93
11.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko Marseille Provence KTM
12.
Rudy BARBIER
Ag2r La Mondiale
13.
Lilian CALMEJANE
Direct Energie
14.
Hugo HOULE
Astana Pro Team
15.
Anthony MALDONADO
St. Michel - Auber 93
16.
Alexandr KULIKOVSKIY
Gazprom - Rusvelo
17.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli - Sidermec
18.
Jacopo GUARNIERI
Groupama - FDJ
19.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
20.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
21.
Sylvain CHAVANEL
Direct Energie
22.
Rúben GUERREIRO
Trek - Segafredo
23.
Mattia VIEL
Holdsworth Pro Racing
24.
Morgan KNEISKY
Roubaix - Lille Métropole
25.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo
26.
Maxence MONCASSIN
Wilier Triestina - Selle Italia
27.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
28.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
29.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
30.
Steven LAMMERTINK
Vital Concept Cycling Club
31.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
32.
Romain FEILLU
St. Michel - Auber 93
33.
Alex TURRIN
Wilier Triestina - Selle Italia
34.
Luca WACKERMANN
Bardiani CSF
35.
Michael GOGL
Trek - Segafredo
36.
Anthony DELAPLACE
Team Fortuneo - Samsic
37.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo
38.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
39.
Pierre-Luc PÉRICHON
Team Fortuneo - Samsic
40.
Maxime BOUET
Team Fortuneo - Samsic
41.
Corentin ERMENAULT
Vital Concept Cycling Club
42.
Bert VAN LERBERGHE
Cofidis, Solutions Crédits
43.
Sergei CHERNETSKI
Astana Pro Team
44.
Yoann PAILLOT
St. Michel - Auber 93
45.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Delko Marseille Provence KTM
46.
Giuseppe FONZI
Wilier Triestina - Selle Italia
47.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF
48.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Trek - Segafredo
49.
Tanel KANGERT
Astana Pro Team
50.
Simone VELASCO
Wilier Triestina - Selle Italia
51.
Bruno ARMIRAIL
Groupama - FDJ
52.
Aurélien PARET-PEINTRE
Ag2r La Mondiale
53.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
54.
Romain COMBAUD
Delko Marseille Provence KTM
55.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF
56.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF
57.
Julien ANTOMARCHI
Roubaix - Lille Métropole
58.
Alexandre PICHOT
Direct Energie
59.
Luca RAGGIO
Wilier Triestina - Selle Italia
60.
Mauro FINETTO
Delko Marseille Provence KTM
61.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale
62.
Eugenio ALAFACI
Trek - Segafredo
63.
Alo JAKIN
St. Michel - Auber 93
64.
Manuel SENNI
Bardiani CSF
65.
Dimitri CLAEYS
Cofidis, Solutions Crédits
66.
Seid LIZDE
Holdsworth Pro Racing
67.
Geoffrey BOUCHARD
Ag2r La Mondiale
68.
Edoardo ZARDINI
Wilier Triestina - Selle Italia
69.
Flavien MAURELET
St. Michel - Auber 93
70.
Samuel LEROUX
Roubaix - Lille Métropole
71.
Guillaume LEVARLET
St. Michel - Auber 93
72.
Lander SEYNAEVE
Roubaix - Lille Métropole
73.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo
74.
Arnaud GÉRARD
Team Fortuneo - Samsic
75.
Michaël VAN STAEYEN
Cofidis, Solutions Crédits
76.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
77.
Beñat TXOPERENA MATXIKOTE
Euskadi Basque Country - Murias
78.
Emiel VERMEULEN
Roubaix - Lille Métropole
79.
Aitor GONZALEZ PRIETO
Euskadi Basque Country - Murias
80.
Filippo POZZATO
Wilier Triestina - Selle Italia
81.
Julen IRIZAR LASKURAIN
Euskadi Basque Country - Murias
82.
Jérôme COUSIN
Direct Energie
83.
Jonas VAN GENECHTEN
Vital Concept Cycling Club
84.
Jérémy ROY
Groupama - FDJ
85.
Mikel ARISTI GARDOKI
Euskadi Basque Country - Murias 00'17"
86.
Enrique SANZ UNZUÉ
Euskadi Basque Country - Murias
87.
Yohann GÈNE
Direct Energie 00'20"
88.
Jeremy CABOT
Roubaix - Lille Métropole 00'25"
89.
Arnaud COURTEILLE
Vital Concept Cycling Club
90.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ
91.
Anthony TURGIS
Cofidis, Solutions Crédits 00'38"
92.
Alessandro FEDELI
Trevigiani Phonix - Hemus 1896 00'57"
93.
Franck BONNAMOUR
Team Fortuneo - Samsic
94.
Gregory RAST
Trek - Segafredo 01'21"
95.
Ander BARRENETXEA URIARTE
Euskadi Basque Country - Murias 03'41"
96.
Adrien GAREL
Vital Concept Cycling Club 03'43"
97.
Matteo SPREAFICO
Androni Giocattoli - Sidermec 03'58"
98.
Damien GAUDIN
Direct Energie
99.
Benoît VAUGRENARD
Groupama - FDJ
100.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF
101.
Julien EL FARES
Delko Marseille Provence KTM
102.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ
103.
Sergio RODRIGUEZ RECHE
Euskadi Basque Country - Murias
104.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo 06'37"
105.
Pierre BARBIER
Roubaix - Lille Métropole 09'05"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Gençay - Couhé

Race Type: Sprint stage

Distance: 97.9 km

Date: 23 August 2018