2.HC

Tour of Croatia 2018  |  Stage 1. Osijek - Koprivnica   

5th edition

227 km, 17 April 2018

Rider Team Time
1.
Niccolò BONIFAZIO
Bahrain - Merida 5h45'25"
2.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF
3.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
4.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
5.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo
6.
Marko KUMP
CCC Sprandi Polkowice
7.
John MURPHY
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
8.
Žiga JERMAN
Ljubljana - Gusto Xaurum
9.
Federico ZURLO
MsTina - Focus
10.
Jimmy DUQUENNOY
WB Aqua Protect Veranclassic
11.
Benjamin HILL
Ljubljana - Gusto Xaurum
12.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida
13.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
14.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy
15.
Mattia MARCELLI
MsTina - Focus
16.
Tadej POGAČAR
Ljubljana - Gusto Xaurum
17.
Alex FRAME
Trek - Segafredo
18.
Miguel BRYON
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
19.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
20.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
21.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
22.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF
23.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
24.
Josip RUMAC
Meridiana - Kamen Team
25.
Nicolas MARINI
MsTina - Focus
26.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij
27.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA
28.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
29.
Bruno MALTAR
Meridiana - Kamen Team
30.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
31.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
32.
Andrew FENN
Aqua Blue Sport
33.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
34.
Nicolai BROCHNER NIELSEN
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
35.
Žiga RUČIGAJ
Ljubljana - Gusto Xaurum
36.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
37.
Riccardo STACCHIOTTI
MsTina - Focus
38.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil
39.
Gorazd PER
Adria Mobil
40.
Jan TRATNIK
CCC Sprandi Polkowice
41.
Izidor PENKO
Ljubljana - Gusto Xaurum
42.
Julen AMEZQUETA MORENO
Caja Rural - Seguros RGA
43.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
44.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo
45.
Viktor POTOCKI
Ljubljana - Gusto Xaurum
46.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team
47.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team
48.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
49.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
50.
Justin OIEN
Caja Rural - Seguros RGA
51.
Brian KAMSTRA
Team Novo Nordisk
52.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
53.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
54.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF
55.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida
56.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
57.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
58.
Wouter WIPPERT
Roompot - Nederlandse Loterij
59.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
60.
Emanuel KIŠERLOVSKI
Meridiana - Kamen Team
61.
Fabian LIENHARD
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
62.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Merida
63.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida
64.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice
65.
Yannis YSSAAD
Caja Rural - Seguros RGA
66.
Kanstantsin SIUTSOU
Bahrain - Merida
67.
Taylor EISENHART
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
68.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij
69.
Niklas EG
Trek - Segafredo
70.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team
71.
Jure GOLČER
Adria Mobil
72.
Diego Fernando CANO MALAVER
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
73.
Daniel PEARSON
Aqua Blue Sport
74.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
75.
Franklin SIX
WB Aqua Protect Veranclassic
76.
Kenny DEHAES
WB Aqua Protect Veranclassic
77.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
78.
Nicholas SCHULTZ
Caja Rural - Seguros RGA
79.
Vlad Nicolae DOBRE
MsTina - Focus
80.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil
81.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo
82.
Eduardo ESTRADA CELIS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
83.
Hiroki NISHIMURA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
84.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
85.
David JABUKA
Meridiana - Kamen Team
86.
Deni BANICEK
Meridiana - Kamen Team
87.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo
88.
Aristobulo CALA CALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
89.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo
90.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
91.
Simone PONZI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
92.
Andrew DAHLHEIM
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
93.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
94.
William David MUÑOZ PÉREZ
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
95.
Hayato YOSHIDA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
96.
Mateo FRANKOVIC
Meridiana - Kamen Team
97.
Andrei KRASILNIKAU
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
98.
Ludovic ROBEET
WB Aqua Protect Veranclassic
99.
Raul Antonio SINZA
MsTina - Focus
100.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice
101.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
102.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
103.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
104.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
105.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
106.
Peter KONING
Aqua Blue Sport
107.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice
108.
Ludwig DE WINTER
WB Aqua Protect Veranclassic
109.
Alex KIRSCH
WB Aqua Protect Veranclassic
110.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo 00'24"
111.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij 00'50"
112.
Umberto POLI
Team Novo Nordisk 00'51"
113.
Conor DUNNE
Aqua Blue Sport 01'09"
114.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij
115.
Julien STASSEN
WB Aqua Protect Veranclassic
116.
August JENSEN
Israel Cycling Academy
117.
Danilo CELANO
Caja Rural - Seguros RGA
118.
Matteo RABOTTINI
Meridiana - Kamen Team
119.
Michel KREDER
Aqua Blue Sport
120.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk 00'00"
121.
Matic GROŠELJ
Ljubljana - Gusto Xaurum 03'05"
122.
Rik VAN IJZENDOORN
Team Novo Nordisk 03'35"
123.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo 03'49"
124.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij 04'26"
125.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij
126.
Kohei UCHIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
127.
Emil DIMA
MsTina - Focus
128.
Eugenio ALAFACI
Trek - Segafredo
129.
Shane ARCHBOLD
Aqua Blue Sport 04'47"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Osijek - Koprivnica

Distance: 227 km

Date: 17 April 2018