2.HC

Tour of Croatia 2018  |  Stage 2. Karlovac - Zadar   

5th edition

234.5 km, 18 April 2018

Rider Team Time
1.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 5h38'11"
2.
Giacomo NIZZOLO
Trek - Segafredo
3.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
4.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team 00'04"
5.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
6.
Josip RUMAC
Meridiana - Kamen Team
7.
Žiga JERMAN
Ljubljana - Gusto Xaurum
8.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida
9.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF
10.
Marko KUMP
CCC Sprandi Polkowice 00'08"
11.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy
12.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
13.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo
14.
Riccardo STACCHIOTTI
MsTina - Focus
15.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
16.
Tadej POGAČAR
Ljubljana - Gusto Xaurum
17.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team
18.
Jan TRATNIK
CCC Sprandi Polkowice 00'12"
19.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
20.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
21.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij
22.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
23.
Žiga RUČIGAJ
Ljubljana - Gusto Xaurum
24.
Kanstantsin SIUTSOU
Bahrain - Merida
25.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
26.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
27.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij
28.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
29.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij
30.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
31.
Jure GOLČER
Adria Mobil
32.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
33.
Andrew FENN
Aqua Blue Sport
34.
Taylor EISENHART
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
35.
Yannis YSSAAD
Caja Rural - Seguros RGA
36.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil
37.
Niklas EG
Trek - Segafredo
38.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
39.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
40.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
41.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
42.
Daniel PEARSON
Aqua Blue Sport
43.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
44.
Nicholas SCHULTZ
Caja Rural - Seguros RGA
45.
Izidor PENKO
Ljubljana - Gusto Xaurum
46.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil
47.
Jimmy DUQUENNOY
WB Aqua Protect Veranclassic
48.
Vlad Nicolae DOBRE
MsTina - Focus
49.
Deni BANICEK
Meridiana - Kamen Team
50.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice 00'20"
51.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice
52.
Justin OIEN
Caja Rural - Seguros RGA
53.
Ludovic ROBEET
WB Aqua Protect Veranclassic
54.
Gorazd PER
Adria Mobil
55.
John MURPHY
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
56.
Mateo FRANKOVIC
Meridiana - Kamen Team
57.
Simone PONZI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
58.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team
59.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo
60.
Bruno MALTAR
Meridiana - Kamen Team
61.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
62.
Emanuel KIŠERLOVSKI
Meridiana - Kamen Team
63.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida
64.
Alex FRAME
Trek - Segafredo
65.
William David MUÑOZ PÉREZ
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
66.
Aristobulo CALA CALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
67.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF
68.
Raul Antonio SINZA
MsTina - Focus
69.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF
70.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo 00'26"
71.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
72.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
73.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
74.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
75.
Diego Fernando CANO MALAVER
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
76.
Danilo CELANO
Caja Rural - Seguros RGA
77.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice
78.
Hayato YOSHIDA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
79.
Andrei KRASILNIKAU
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
80.
Viktor POTOCKI
Ljubljana - Gusto Xaurum
81.
David JABUKA
Meridiana - Kamen Team
82.
Eduardo ESTRADA CELIS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
83.
Andrew DAHLHEIM
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 00'29"
84.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij
85.
Umberto POLI
Team Novo Nordisk
86.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Merida
87.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
88.
Fabian LIENHARD
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
89.
Kohei UCHIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
90.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF 00'32"
91.
Matteo RABOTTINI
Meridiana - Kamen Team 00'36"
92.
Franklin SIX
WB Aqua Protect Veranclassic 00'50"
93.
Julien STASSEN
WB Aqua Protect Veranclassic
94.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy 01'09"
95.
Julen AMEZQUETA MORENO
Caja Rural - Seguros RGA
96.
Alex KIRSCH
WB Aqua Protect Veranclassic 01'18"
97.
Ludwig DE WINTER
WB Aqua Protect Veranclassic 01'24"
98.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
99.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo
100.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
101.
Emil DIMA
MsTina - Focus
102.
Matic GROŠELJ
Ljubljana - Gusto Xaurum
103.
Conor DUNNE
Aqua Blue Sport
104.
Hiroki NISHIMURA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
105.
Benjamin HILL
Ljubljana - Gusto Xaurum 00'12"
106.
Brian KAMSTRA
Team Novo Nordisk 01'33"
107.
Miguel BRYON
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 00'12"
108.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo 02'26"
109.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA 02'33"
110.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 02'47"
111.
Eugenio ALAFACI
Trek - Segafredo
112.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij
113.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij 03'03"
114.
Nicolai BROCHNER NIELSEN
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 00'12"
115.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo 04'21"
116.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida 04'23"
117.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
118.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo 04'49"
119.
Michel KREDER
Aqua Blue Sport 04'56"
120.
Peter KONING
Aqua Blue Sport
121.
Mattia MARCELLI
MsTina - Focus
122.
Rik VAN IJZENDOORN
Team Novo Nordisk
123.
Shane ARCHBOLD
Aqua Blue Sport 05'35"
124.
Wouter WIPPERT
Roompot - Nederlandse Loterij 06'15"
125.
Kenny DEHAES
WB Aqua Protect Veranclassic
126.
Niccolò BONIFAZIO
Bahrain - Merida 06'31"
127.
Nicolas MARINI
MsTina - Focus
128.
Federico ZURLO
MsTina - Focus

Stage information

Start, finish: Stage 2. Karlovac - Zadar

Distance: 234.5 km

Date: 18 April 2018