2.HC

Tour of Croatia 2018  |  Stage 3. Trogir - PP Biokovo (Sveti Jure)   

5th edition

134 km, 19 April 2018

Rider Team Time
1.
Kanstantsin SIUTSOU
Bahrain - Merida 3h51'32"
2.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij 00'04"
3.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team 00'49"
4.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil 00'56"
5.
Niklas EG
Trek - Segafredo 01'38"
6.
Daniel PEARSON
Aqua Blue Sport 02'01"
7.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo 02'27"
8.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 02'42"
9.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo 02'51"
10.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA 03'42"
11.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida 03'47"
12.
Taylor EISENHART
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 04'57"
13.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 05'14"
14.
Tadej POGAČAR
Ljubljana - Gusto Xaurum 06'04"
15.
Josip RUMAC
Meridiana - Kamen Team 07'02"
16.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 07'23"
17.
Danilo CELANO
Caja Rural - Seguros RGA 07'32"
18.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij 07'43"
19.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team 07'58"
20.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
21.
Matteo RABOTTINI
Meridiana - Kamen Team 08'19"
22.
Žiga RUČIGAJ
Ljubljana - Gusto Xaurum 08'47"
23.
Simone PONZI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 08'53"
24.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 09'15"
25.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team 09'22"
26.
Aristobulo CALA CALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 09'34"
27.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF 10'04"
28.
Andrei KRASILNIKAU
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 10'29"
29.
Emanuel KIŠERLOVSKI
Meridiana - Kamen Team
30.
Jure GOLČER
Adria Mobil 14'14"
31.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice 14'32"
32.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida 14'48"
33.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team 14'49"
34.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
35.
Raul Antonio SINZA
MsTina - Focus 15'14"
36.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida 15'52"
37.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team 16'42"
38.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF 16'47"
39.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo 17'05"
40.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
41.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Merida
42.
Hiroki NISHIMURA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
43.
Nicholas SCHULTZ
Caja Rural - Seguros RGA 19'02"
44.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij 19'17"
45.
Mateo FRANKOVIC
Meridiana - Kamen Team 20'17"
46.
Fabricio FERRARI BARCELO
Caja Rural - Seguros RGA 20'51"
47.
Julen AMEZQUETA MORENO
Caja Rural - Seguros RGA
48.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil
49.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy 22'58"
50.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy 23'32"
51.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
52.
Eduardo ESTRADA CELIS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
53.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy
54.
Vlad Nicolae DOBRE
MsTina - Focus
55.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
56.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
57.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil
58.
Andrew FENN
Aqua Blue Sport
59.
Fabian LIENHARD
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
60.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo
61.
Deni BANICEK
Meridiana - Kamen Team
62.
Federico ZURLO
MsTina - Focus 23'37"
63.
Hayato YOSHIDA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 23'45"
64.
Bruno MALTAR
Meridiana - Kamen Team 23'50"
65.
Diego Fernando CANO MALAVER
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 23'52"
66.
David JABUKA
Meridiana - Kamen Team 24'24"
67.
Emil DIMA
MsTina - Focus 24'40"
68.
Ludovic ROBEET
WB Aqua Protect Veranclassic 27'01"
69.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo 28'04"
70.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk 29'08"
71.
Alex KIRSCH
WB Aqua Protect Veranclassic 29'23"
72.
Julien STASSEN
WB Aqua Protect Veranclassic
73.
Jan TRATNIK
CCC Sprandi Polkowice 29'37"
74.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo 29'40"
75.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij 29'54"
76.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij
77.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij
78.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF 30'49"
79.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
80.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
81.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
82.
Gorazd PER
Adria Mobil
83.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
84.
Umberto POLI
Team Novo Nordisk
85.
Justin OIEN
Caja Rural - Seguros RGA
86.
Andrew DAHLHEIM
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
87.
Viktor POTOCKI
Ljubljana - Gusto Xaurum
88.
Matic GROŠELJ
Ljubljana - Gusto Xaurum 30'53"
89.
Izidor PENKO
Ljubljana - Gusto Xaurum
90.
Yannis YSSAAD
Caja Rural - Seguros RGA 30'55"
91.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team
92.
Benjamin HILL
Ljubljana - Gusto Xaurum
93.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
94.
Jimmy DUQUENNOY
WB Aqua Protect Veranclassic 30'57"
95.
Marko KUMP
CCC Sprandi Polkowice
96.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo 30'58"
97.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
98.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk 31'00"
99.
Riccardo STACCHIOTTI
MsTina - Focus
100.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice 31'04"
101.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice 31'05"
102.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice
103.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF 31'06"
104.
Niccolò BONIFAZIO
Bahrain - Merida 31'07"
105.
Kohei UCHIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
106.
Peter KONING
Aqua Blue Sport 31'14"
107.
Ludwig DE WINTER
WB Aqua Protect Veranclassic 31'20"
108.
Michel KREDER
Aqua Blue Sport 31'25"
109.
Conor DUNNE
Aqua Blue Sport 31'28"
110.
Miguel BRYON
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 32'58"
111.
Wouter WIPPERT
Roompot - Nederlandse Loterij 34'03"
112.
Alex FRAME
Trek - Segafredo 34'04"
113.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
114.
Žiga JERMAN
Ljubljana - Gusto Xaurum
115.
Rik VAN IJZENDOORN
Team Novo Nordisk 35'43"
116.
William David MUÑOZ PÉREZ
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 36'44"
117.
Franklin SIX
WB Aqua Protect Veranclassic 37'00"
118.
Shane ARCHBOLD
Aqua Blue Sport 37'21"
119.
Mattia MARCELLI
MsTina - Focus 37'58"
120.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 38'20"
121.
Nicolas MARINI
MsTina - Focus 45'04"
122.
Nicolai BROCHNER NIELSEN
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 46'10"

Stage information

Start, finish: Stage 3. Trogir - PP Biokovo (Sveti Jure)

Race Type: Mountain stage

Distance: 134 km

Date: 19 April 2018