2.HC

Tour of Croatia 2018  |  Stage 5. Rabac - Poklon   

5th edition

156.5 km, 21 April 2018

Rider Team Time
1.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida 4h15'54"
2.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice 00'07"
3.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF 00'10"
4.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 00'12"
5.
Tadej POGAČAR
Ljubljana - Gusto Xaurum 00'24"
6.
Niklas EG
Trek - Segafredo
7.
Daniel PEARSON
Aqua Blue Sport 00'47"
8.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij 00'48"
9.
Kanstantsin SIUTSOU
Bahrain - Merida
10.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij 00'52"
11.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team 00'54"
12.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo 00'55"
13.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil 00'57"
14.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
15.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida 00'58"
16.
Taylor EISENHART
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 01'21"
17.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
18.
Danilo CELANO
Caja Rural - Seguros RGA 01'32"
19.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 01'36"
20.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo 01'52"
21.
Jan TRATNIK
CCC Sprandi Polkowice 02'08"
22.
Jure GOLČER
Adria Mobil 02'28"
23.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 02'33"
24.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
25.
Josip RUMAC
Meridiana - Kamen Team
26.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida 03'28"
27.
Žiga RUČIGAJ
Ljubljana - Gusto Xaurum 03'30"
28.
Federico ZURLO
MsTina - Focus 03'33"
29.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team 04'01"
30.
Matteo RABOTTINI
Meridiana - Kamen Team
31.
Aristobulo CALA CALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
32.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team
33.
Peter KONING
Aqua Blue Sport 05'44"
34.
Andrei KRASILNIKAU
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 06'03"
35.
Emanuel KIŠERLOVSKI
Meridiana - Kamen Team
36.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
37.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF 07'23"
38.
Simone PONZI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 07'46"
39.
Ludwig DE WINTER
WB Aqua Protect Veranclassic
40.
Andrew FENN
Aqua Blue Sport 07'54"
41.
Diego Fernando CANO MALAVER
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 08'03"
42.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Merida 08'59"
43.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo 09'08"
44.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF 09'58"
45.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 10'59"
46.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij
47.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team 12'32"
48.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF 13'38"
49.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
50.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
51.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo
52.
Bruno MALTAR
Meridiana - Kamen Team 13'47"
53.
Viktor POTOCKI
Ljubljana - Gusto Xaurum 14'25"
54.
Mateo FRANKOVIC
Meridiana - Kamen Team
55.
Hayato YOSHIDA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
56.
Gorazd PER
Adria Mobil 14'49"
57.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 16'46"
58.
Marko KUMP
CCC Sprandi Polkowice 17'34"
59.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
60.
Alex KIRSCH
WB Aqua Protect Veranclassic
61.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
62.
Justin OIEN
Caja Rural - Seguros RGA
63.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
64.
Benjamin HILL
Ljubljana - Gusto Xaurum
65.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
66.
Fabian LIENHARD
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
67.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice
68.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice
69.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice
70.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij
71.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo 21'58"
72.
William David MUÑOZ PÉREZ
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
73.
Eduardo ESTRADA CELIS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
74.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
75.
Hiroki NISHIMURA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
76.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo 22'10"
77.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy 23'21"
78.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF 24'53"
79.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij
80.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo
81.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team
82.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
83.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice
84.
Deni BANICEK
Meridiana - Kamen Team
85.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
86.
Žiga JERMAN
Ljubljana - Gusto Xaurum
87.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
88.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil
89.
Ludovic ROBEET
WB Aqua Protect Veranclassic
90.
Umberto POLI
Team Novo Nordisk
91.
Matic GROŠELJ
Ljubljana - Gusto Xaurum
92.
David JABUKA
Meridiana - Kamen Team
93.
Vlad Nicolae DOBRE
MsTina - Focus
94.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil
95.
Raul Antonio SINZA
MsTina - Focus
96.
Izidor PENKO
Ljubljana - Gusto Xaurum
97.
Franklin SIX
WB Aqua Protect Veranclassic
98.
Yannis YSSAAD
Caja Rural - Seguros RGA
99.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij
100.
Julien STASSEN
WB Aqua Protect Veranclassic
101.
Michel KREDER
Aqua Blue Sport
102.
Conor DUNNE
Aqua Blue Sport 25'01"
103.
Miguel BRYON
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 25'03"
104.
Alex FRAME
Trek - Segafredo 25'11"
105.
Niccolò BONIFAZIO
Bahrain - Merida 26'48"
106.
Emil DIMA
MsTina - Focus 28'14"
107.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 29'15"
108.
Kohei UCHIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
109.
Riccardo STACCHIOTTI
MsTina - Focus
110.
Wouter WIPPERT
Roompot - Nederlandse Loterij 34'27"
111.
Nicolas MARINI
MsTina - Focus 35'00"
112.
Mattia MARCELLI
MsTina - Focus 35'01"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Rabac - Poklon

Race Type: Mountain stage

Distance: 156.5 km

Date: 21 April 2018