2.HC

Tour of Croatia 2018  |  Stage 6. Samobor - Zagreb   

5th edition

151.5 km, 22 April 2018

Rider Team Time
1.
Paolo SIMION
Bardiani CSF 3h21'39"
2.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF 00'11"
3.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 00'25"
4.
Fabian LIENHARD
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
5.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy 00'28"
6.
Alex KIRSCH
WB Aqua Protect Veranclassic
7.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida
8.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
9.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF 00'32"
10.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
11.
Kanstantsin SIUTSOU
Bahrain - Merida
12.
Benjamin HILL
Ljubljana - Gusto Xaurum
13.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo
14.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij 00'35"
15.
Tadej POGAČAR
Ljubljana - Gusto Xaurum
16.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil
17.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice
18.
Niklas EG
Trek - Segafredo
19.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
20.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
21.
Taylor EISENHART
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 00'40"
22.
Andrew FENN
Aqua Blue Sport
23.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team
24.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 00'41"
25.
Michel KREDER
Aqua Blue Sport
26.
Daniel PEARSON
Aqua Blue Sport
27.
Jan TRATNIK
CCC Sprandi Polkowice 00'44"
28.
Josip RUMAC
Meridiana - Kamen Team
29.
Riccardo STACCHIOTTI
MsTina - Focus 00'47"
30.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk 00'51"
31.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
32.
Žiga RUČIGAJ
Ljubljana - Gusto Xaurum
33.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice 00'53"
34.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo 00'55"
35.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice
36.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida
37.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij
38.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida
39.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF
40.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team
41.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij 01'04"
42.
Žiga JERMAN
Ljubljana - Gusto Xaurum 01'06"
43.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Merida 01'08"
44.
Hayato YOSHIDA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 01'11"
45.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
46.
Viktor POTOCKI
Ljubljana - Gusto Xaurum 01'28"
47.
Gorazd PER
Adria Mobil 01'32"
48.
Ludwig DE WINTER
WB Aqua Protect Veranclassic
49.
Marko KUMP
CCC Sprandi Polkowice 01'34"
50.
Žiga HORVAT
Adria Mobil
51.
Emanuel KIŠERLOVSKI
Meridiana - Kamen Team
52.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team 01'39"
53.
Mateo FRANKOVIC
Meridiana - Kamen Team 01'40"
54.
Yannis YSSAAD
Caja Rural - Seguros RGA 01'44"
55.
Federico ZURLO
MsTina - Focus 01'49"
56.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo 01'52"
57.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo 02'01"
58.
Jure GOLČER
Adria Mobil 02'04"
59.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy 02'06"
60.
Niccolò BONIFAZIO
Bahrain - Merida
61.
Bruno MALTAR
Meridiana - Kamen Team
62.
Andrei KRASILNIKAU
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 02'09"
63.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 02'12"
64.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy 02'13"
65.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF 02'22"
66.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team
67.
Vlad Nicolae DOBRE
MsTina - Focus 02'25"
68.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil 02'26"
69.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo
70.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil
71.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF 02'33"
72.
Deni BANICEK
Meridiana - Kamen Team
73.
Matteo RABOTTINI
Meridiana - Kamen Team
74.
Simone PONZI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
75.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo 02'36"
76.
Diego Fernando CANO MALAVER
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 02'39"
77.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 02'40"
78.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team 02'52"
79.
David JABUKA
Meridiana - Kamen Team 03'03"
80.
Raul Antonio SINZA
MsTina - Focus 03'11"
81.
William David MUÑOZ PÉREZ
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 03'15"
82.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij 03'26"
83.
Wouter WIPPERT
Roompot - Nederlandse Loterij 03'33"
84.
Eduardo ESTRADA CELIS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 03'48"
85.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy 04'15"
86.
Aristobulo CALA CALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 04'21"
87.
Peter KONING
Aqua Blue Sport
88.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij 04'23"
89.
Alex FRAME
Trek - Segafredo 04'49"
90.
Izidor PENKO
Ljubljana - Gusto Xaurum 05'05"
91.
Ludovic ROBEET
WB Aqua Protect Veranclassic 05'21"
92.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 05'44"
93.
Emil DIMA
MsTina - Focus
94.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice 07'02"
95.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice
96.
Miguel BRYON
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources
97.
Justin OIEN
Caja Rural - Seguros RGA
98.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes
99.
Kohei UCHIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
100.
Hiroki NISHIMURA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
101.
Umberto POLI
Team Novo Nordisk
102.
Julien STASSEN
WB Aqua Protect Veranclassic 07'27"
103.
Franklin SIX
WB Aqua Protect Veranclassic
104.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij 08'11"
105.
Mattia MARCELLI
MsTina - Focus 08'45"
106.
Matic GROŠELJ
Ljubljana - Gusto Xaurum 09'04"
107.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team 09'42"
108.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team
109.
Nicolas MARINI
MsTina - Focus

Stage information

Start, finish: Stage 6. Samobor - Zagreb

Race Type: Sprint stage

Distance: 151.5 km

Date: 22 April 2018