2.HC

Tour of Croatia 2018  |  General Classification    

5th edition

General Classification

17 April 2018 - 22 April 2018

Rider Team Time
1.
Kanstantsin SIUTSOU
Bahrain - Merida 26h51'12"
2.
Pieter WEENING
Roompot - Nederlandse Loterij 00'11"
3.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team 01'01"
4.
Radoslav ROGINA
Adria Mobil 01'18"
5.
Niklas EG
Trek - Segafredo 01'27"
6.
Daniel PEARSON
Aqua Blue Sport 02'19"
7.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo 03'27"
8.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo 03'37"
9.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA 04'23"
10.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida 04'38"
11.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 04'41"
12.
Taylor EISENHART
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 05'48"
13.
Tadej POGAČAR
Ljubljana - Gusto Xaurum 05'49"
14.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 07'02"
15.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 07'03"
16.
Josip RUMAC
Meridiana - Kamen Team 09'01"
17.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk 09'56"
18.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF 11'04"
19.
Žiga RUČIGAJ
Ljubljana - Gusto Xaurum 11'58"
20.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Nederlandse Loterij 12'43"
21.
Łukasz OWSIAN
CCC Sprandi Polkowice 13'56"
22.
Artyom ZAKHAROV
Astana Pro Team 14'31"
23.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team 14'44"
24.
Matteo RABOTTINI
Meridiana - Kamen Team 15'16"
25.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 16'43"
26.
Jure GOLČER
Adria Mobil 17'34"
27.
Aristobulo CALA CALA
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 17'38"
28.
Andrei KRASILNIKAU
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 17'45"
29.
Simone PONZI
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 18'10"
30.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida 18'30"
31.
Emanuel KIŠERLOVSKI
Meridiana - Kamen Team 19'15"
32.
Manuele BOARO
Bahrain - Merida 19'18"
33.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Merida 26'19"
34.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF 30'18"
35.
Andrew FENN
Aqua Blue Sport 30'56"
36.
Jan TRATNIK
CCC Sprandi Polkowice 31'15"
37.
Diego Fernando CANO MALAVER
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 33'38"
38.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team 33'50"
39.
Federico ZURLO
MsTina - Focus 34'08"
40.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy 34'25"
41.
Sergey LAGUTIN
Gazprom - Rusvelo 34'48"
42.
Mateo FRANKOVIC
Meridiana - Kamen Team 35'19"
43.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF 37'15"
44.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy 38'08"
45.
Hayato YOSHIDA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 38'21"
46.
Bruno MALTAR
Meridiana - Kamen Team 38'41"
47.
Fabian LIENHARD
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 40'38"
48.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF 40'46"
49.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo 41'57"
50.
Laurent DIDIER
Trek - Segafredo 42'14"
51.
Gorazd PER
Adria Mobil 46'08"
52.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk 46'23"
53.
Paolo SIMION
Bardiani CSF 47'03"
54.
Alex KIRSCH
WB Aqua Protect Veranclassic 47'21"
55.
Benjamin HILL
Ljubljana - Gusto Xaurum 47'51"
56.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy 48'00"
57.
Eduardo ESTRADA CELIS
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 48'19"
58.
Adrian KUREK
CCC Sprandi Polkowice 48'29"
59.
Paweł BERNAS
CCC Sprandi Polkowice 48'32"
60.
Ludwig DE WINTER
WB Aqua Protect Veranclassic 49'09"
61.
Raul Antonio SINZA
MsTina - Focus 49'34"
62.
Deni BANICEK
Meridiana - Kamen Team 49'47"
63.
Bakhtiyar KOZHATAYEV
Astana Pro Team 49'48"
64.
Jeroen MEIJERS
Roompot - Nederlandse Loterij 50'26"
65.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 50'46"
66.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 52'03"
67.
Hiroki NISHIMURA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 53'25"
68.
Gregor GAZVODA
Adria Mobil 54'17"
69.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 54'45"
70.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Nederlandse Loterij 54'50"
71.
Kamil GRADEK
CCC Sprandi Polkowice 55'31"
72.
Riccardo MINALI
Astana Pro Team 56'07"
73.
Marko KUMP
CCC Sprandi Polkowice 56'09"
74.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy 56'24"
75.
Vlad Nicolae DOBRE
MsTina - Focus 56'58"
76.
Peter KONING
Aqua Blue Sport 58'19"
77.
Nikolai TRUSOV
Gazprom - Rusvelo 58'27"
78.
Viktor POTOCKI
Ljubljana - Gusto Xaurum 59'12"
79.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy 59'33"
80.
Izidor PENKO
Ljubljana - Gusto Xaurum 59'41"
81.
Riccardo STACCHIOTTI
MsTina - Focus 59'43"
82.
Roman MAIKIN
Gazprom - Rusvelo 1h02'06"
83.
Umberto POLI
Team Novo Nordisk 1h02'38"
84.
Ruslan TLEUBAYEV
Astana Pro Team 1h02'46"
85.
Jon BOŽIČ
Adria Mobil 1h02'47"
86.
Michel KREDER
Aqua Blue Sport 1h03'22"
87.
Žiga JERMAN
Ljubljana - Gusto Xaurum 1h03'47"
88.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF 1h04'09"
89.
David JABUKA
Meridiana - Kamen Team 1h04'50"
90.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Nederlandse Loterij 1h04'57"
91.
Niccolò BONIFAZIO
Bahrain - Merida 1h05'00"
92.
Justin OIEN
Caja Rural - Seguros RGA 1h07'49"
93.
William David MUÑOZ PÉREZ
Bicicletas Strongman - Colombia Coldeportes 1h08'13"
94.
Paweł FRANCZAK
CCC Sprandi Polkowice 1h09'22"
95.
Ludovic ROBEET
WB Aqua Protect Veranclassic 1h09'39"
96.
Yannis YSSAAD
Caja Rural - Seguros RGA 1h09'48"
97.
Emil DIMA
MsTina - Focus 1h10'22"
98.
Elmar REINDERS
Roompot - Nederlandse Loterij 1h10'42"
99.
Miguel BRYON
Holowesko - Citadel p/b Arapahoe Resources 1h11'11"
100.
Žiga HORVAT
Adria Mobil 1h13'56"
101.
Matic GROŠELJ
Ljubljana - Gusto Xaurum 1h15'10"
102.
Julien STASSEN
WB Aqua Protect Veranclassic 1h15'46"
103.
Alex FRAME
Trek - Segafredo 1h16'28"
104.
Franklin SIX
WB Aqua Protect Veranclassic 1h17'17"
105.
Wouter WIPPERT
Roompot - Nederlandse Loterij 1h17'54"
106.
Eduard-Michael GROSU
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 1h19'40"
107.
Kohei UCHIMA
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini 1h24'23"
108.
Mattia MARCELLI
MsTina - Focus 1h38'44"
109.
Nicolas MARINI
MsTina - Focus 1h48'21"