Tour de France 2019  |  General Classification    

106th edition

General Classification

6 July 2019 - 28 July 2019

Rider Team Time
1.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Team Ineos 82h57'00"
2.
Geraint THOMAS
Team Ineos 01'11"
3.
Steven KRUIJSWIJK
Team Jumbo - Visma 01'31"
4.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Hansgrohe 01'56"
5.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step 04'05"
6.
Mikel LANDA MEANA
Movistar Team 04'23"
7.
Rigoberto URÁN URÁN
EF Education First 05'15"
8.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team 05'30"
9.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 06'12"
10.
Warren BARGUIL
Team Arkea - Samsic 07'32"
11.
Richie PORTE
Trek - Segafredo 12'43"
12.
Guillaume MARTIN
Wanty - Gobert Cycling Team 22'08"
13.
David GAUDU
Groupama - FDJ 24'03"
14.
Fabio ARU
UAE Team Emirates 27'41"
15.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale 30'28"
16.
Roman KREUZIGER
Team Dimension Data 36'09"
17.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ 44'29"
18.
Daniel MARTIN
UAE Team Emirates 45'21"
19.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team 48'52"
20.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Cofidis, Solutions Crédits 51'57"
21.
Xandro MEURISSE
Wanty - Gobert Cycling Team 56'47"
22.
Enric MAS NICOLAU
Deceuninck - Quick Step 58'20"
23.
Laurens DE PLUS
Team Jumbo - Visma 1h02'44"
24.
George BENNETT
Team Jumbo - Visma 1h04'40"
25.
Gregor MÜHLBERGER
Bora - Hansgrohe
26.
Wout POELS
Team Ineos 1h12'25"
27.
Tanel KANGERT
EF Education First 1h12'36"
28.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo 1h14'58"
29.
Adam YATES
Mitchelton - Scott 1h16'50"
30.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo 1h20'07"
31.
Giulio CICCONE
Trek - Segafredo 1h20'49"
32.
Michael WOODS
EF Education First 1h21'00"
33.
Rudy MOLARD
Groupama - FDJ 1h21'17"
34.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale 1h22'32"
35.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe 1h24'35"
36.
Greg VAN AVERMAET
CCC Team 1h27'56"
37.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team 1h35'45"
38.
Jack HAIG
Mitchelton - Scott 1h36'59"
39.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida 1h37'02"
40.
Lennard KÄMNA
Team Sunweb 1h39'36"
41.
Alexis VUILLERMOZ
Ag2r La Mondiale 1h40'12"
42.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Astana Pro Team 1h40'17"
43.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo 1h43'42"
44.
Dylan TEUNS
Bahrain - Merida 1h44'17"
45.
Nicolas ROCHE
Team Sunweb 1h47'20"
46.
Dylan VAN BAARLE
Team Ineos 1h51'39"
47.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
UAE Team Emirates 1h52'37"
48.
Mathias FRANK
Ag2r La Mondiale 1h53'51"
49.
Simon YATES
Mitchelton - Scott 1h53'54"
50.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Ineos 1h54'22"
51.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha - Alpecin 1h55'57"
52.
Matteo TRENTIN
Mitchelton - Scott 1h57'38"
53.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates 1h59'02"
54.
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team 1h59'10"
55.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team 1h59'55"
56.
Tony GALLOPIN
Ag2r La Mondiale 2h03'00"
57.
Pierre-Luc PÉRICHON
Cofidis, Solutions Crédits 2h05'35"
58.
Damiano CARUSO
Bahrain - Merida 2h07'16"
59.
Tiesj BENOOT
Lotto - Soudal 2h07'33"
60.
Thomas DE GENDT
Lotto - Soudal 2h10'33"
61.
Simon CLARKE
EF Education First 2h11'43"
62.
Benjamin KING
Team Dimension Data 2h12'00"
63.
Simon GESCHKE
CCC Team 2h13'25"
64.
Nils POLITT
Team Katusha - Alpecin 2h14'28"
65.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo 2h15'03"
66.
Rein TAARAMÄE
Total Direct Energie 2h15'42"
67.
Michael MATTHEWS
Team Sunweb 2h16'34"
68.
Alberto BETTIOL
EF Education First 2h19'06"
69.
Oliver NAESEN
Ag2r La Mondiale 2h19'13"
70.
Michael SCHÄR
CCC Team 2h19'45"
71.
Omar FRAILE MATARRANZ
Astana Pro Team 2h19'52"
72.
Daryl IMPEY
Mitchelton - Scott 2h24'58"
73.
Joey ROSSKOPF
CCC Team 2h26'36"
74.
Maxime BOUET
Team Arkea - Samsic 2h28'04"
75.
Michael VALGREN ANDERSEN
Team Dimension Data 2h28'07"
76.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Dimension Data 2h28'19"
77.
Serge PAUWELS
CCC Team 2h32'14"
78.
Elie GESBERT
Team Arkea - Samsic 2h33'02"
79.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Movistar Team 2h35'51"
80.
Romain SICARD
Total Direct Energie 2h38'26"
81.
Toms SKUJIŅŠ
Trek - Segafredo 2h39'50"
82.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe 2h44'24"
83.
Michał KWIATKOWSKI
Team Ineos 2h46'14"
84.
Gianni MOSCON
Team Ineos 2h47'23"
85.
Sonny COLBRELLI
Bahrain - Merida 2h48'27"
86.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Cofidis, Solutions Crédits 2h49'25"
87.
Anthony PEREZ
Cofidis, Solutions Crédits 2h51'36"
88.
Andrea PASQUALON
Wanty - Gobert Cycling Team 2h53'25"
89.
Daniel OSS
Bora - Hansgrohe 2h54'57"
90.
Anthony DELAPLACE
Team Arkea - Samsic 2h55'03"
91.
Hugo HOULE
Astana Pro Team 2h56'11"
92.
Amaël MOINARD
Team Arkea - Samsic 2h59'17"
93.
Jan TRATNIK
Bahrain - Merida 3h00'37"
94.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal 3h01'43"
95.
Paul OURSELIN
Total Direct Energie 3h01'47"
96.
Stefan KÜNG
Groupama - FDJ 3h02'38"
97.
Dries DEVENYNS
Deceuninck - Quick Step 3h02'42"
98.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal 3h03'49"
99.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team 3h04'34"
100.
Stéphane ROSSETTO
Cofidis, Solutions Crédits 3h05'15"
101.
Mike TEUNISSEN
Team Jumbo - Visma 3h06'54"
102.
Anthony ROUX
Groupama - FDJ 3h08'49"
103.
Kévin LEDANOIS
Team Arkea - Samsic 3h12'17"
104.
Magnus CORT NIELSEN
Astana Pro Team 3h12'22"
105.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Movistar Team 3h13'05"
106.
Lilian CALMEJANE
Total Direct Energie 3h13'36"
107.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates 3h15'24"
108.
Julien SIMON
Cofidis, Solutions Crédits 3h17'08"
109.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott 3h18'36"
110.
Sven Erik BYSTRØM
UAE Team Emirates 3h19'40"
111.
Odd Christian EIKING
Wanty - Gobert Cycling Team 3h19'58"
112.
Christopher JUUL JENSEN
Mitchelton - Scott 3h22'22"
113.
Benoît COSNEFROY
Ag2r La Mondiale 3h25'57"
114.
Iván GARCÍA CORTINA
Bahrain - Merida 3h26'03"
115.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale 3h27'10"
116.
Nikias ARNDT
Team Sunweb 3h27'43"
117.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha - Alpecin 3h29'22"
118.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal 3h31'36"
119.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida 3h33'43"
120.
Frederik BACKAERT
Wanty - Gobert Cycling Team 3h34'00"
121.
Fabien GRELLIER
Total Direct Energie 3h35'12"
122.
Kasper ASGREEN
Deceuninck - Quick Step 3h38'18"
123.
Florian VACHON
Team Arkea - Samsic 3h43'22"
124.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data 3h44'10"
125.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo 3h44'48"
126.
Matthieu LADAGNOUS
Groupama - FDJ 3h45'11"
127.
Łukasz WIŚNIOWSKI
CCC Team 3h46'34"
128.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Team Katusha - Alpecin 3h47'15"
129.
Stephen CUMMINGS
Team Dimension Data 3h49'45"
130.
Elia VIVIANI
Deceuninck - Quick Step 3h52'37"
131.
Anthony TURGIS
Total Direct Energie 3h53'11"
132.
Caleb EWAN
Lotto - Soudal 3h54'34"
133.
Yves LAMPAERT
Deceuninck - Quick Step 3h54'37"
134.
Chad HAGA
Team Sunweb 3h54'51"
135.
Thomas SCULLY
EF Education First 3h56'52"
136.
Aime DE GENDT
Wanty - Gobert Cycling Team 3h57'05"
137.
Niccolò BONIFAZIO
Total Direct Energie 3h59'44"
138.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Gobert Cycling Team 4h00'20"
139.
Alexander KRISTOFF
UAE Team Emirates 4h01'05"
140.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Jumbo - Visma 4h02'02"
141.
Marcus BURGHARDT
Bora - Hansgrohe 4h02'18"
142.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal 4h03'56"
143.
William BONNET
Groupama - FDJ 4h05'32"
144.
André GREIPEL
Team Arkea - Samsic 4h07'00"
145.
Dylan GROENEWEGEN
Team Jumbo - Visma 4h07'10"
146.
Michael HEPBURN
Mitchelton - Scott 4h07'32"
147.
Lars Ytting BAK
Team Dimension Data 4h07'49"
148.
Marco HALLER
Team Katusha - Alpecin 4h08'17"
149.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Deceuninck - Quick Step 4h10'05"
150.
Roger KLUGE
Lotto - Soudal 4h13'43"
151.
Alex DOWSETT
Team Katusha - Alpecin 4h14'39"
152.
Michael MØRKØV
Deceuninck - Quick Step 4h19'33"
153.
Jens DEBUSSCHERE
Team Katusha - Alpecin 4h29'07"
154.
Yoann OFFREDO
Wanty - Gobert Cycling Team 4h31'43"
155.
Sebastian LANGEVELD
EF Education First 4h34'23"