Giro di Sicilia 2019  |  General Classification    

22nd edition

General Classification

3 April 2019 - 6 April 2019

Rider Team Time
1.
Brandon MCNULTY
Rally - UHC Cycling 18h07'24"
2.
Guillaume MARTIN
Wanty - Gobert Cycling Team 00'42"
3.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec 00'56"
4.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo 01'11"
5.
Giovanni VISCONTI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 01'24"
6.
Jan POLANC
UAE Team Emirates 01'34"
7.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 02'02"
8.
Mauro FINETTO
Delko - Marseille Provence 02'03"
9.
Michel RIES
Kometa Cycling Team 02'11"
10.
Simone PETILLI
UAE Team Emirates 02'16"
11.
Matteo BADILATTI
Israel Cycling Academy 02'21"
12.
Odd Christian EIKING
Wanty - Gobert Cycling Team 03'25"
13.
Edoardo ZARDINI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 03'33"
14.
Juan Pedro LOPEZ PEREZ
Kometa Cycling Team 03'36"
15.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Nippo - Vini Fantini - Faizane 03'58"
16.
Simone VELASCO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 04'08"
17.
Manuel SENNI
Bardiani CSF 04'12"
18.
Gavin MANNION
Rally - UHC Cycling 04'47"
19.
Federico ZURLO
Giotti - Victoria 05'02"
20.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Coldeportes - Bicicletas Strongman 05'11"
21.
Sindre Skjøstad LUNKE
Riwal - Readynez Cycling Team 06'14"
22.
Stefano OLDANI
Kometa Cycling Team 06'24"
23.
Davide GABBURO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 07'07"
24.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo 07'21"
25.
Lucas ERIKSSON
Riwal - Readynez Cycling Team 07'37"
26.
Marco TIZZA
Amore & Vita - Prodir 07'51"
27.
Paolo TOTÒ
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis
28.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec 08'34"
29.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec 08'40"
30.
Andrea BAGIOLI
Team Colpack 11'08"
31.
Pierpaolo FICARA
Amore & Vita - Prodir 12'44"
32.
Paul DOUBLE
Team Colpack 14'11"
33.
Fabien DOUBEY
Wanty - Gobert Cycling Team 14'49"
34.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo 15'43"
35.
Bart DE CLERCQ
Wanty - Gobert Cycling Team 16'38"
36.
Colin JOYCE
Rally - UHC Cycling 17'19"
37.
Rob BRITTON
Rally - UHC Cycling 17'45"
38.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Delko - Marseille Provence 18'14"
39.
Javier MORENO BAZÁN
Delko - Marseille Provence 18'59"
40.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF 19'00"
41.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman 20'07"
42.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy 20'32"
43.
Matteo MONTAGUTI
Androni Giocattoli - Sidermec 20'47"
44.
Ivan MARTINELLI
D'Amico - UM Tools 21'12"
45.
Krister HAGEN
Riwal - Readynez Cycling Team 21'13"
46.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec 22'53"
47.
Emanuele ONESTI
Giotti - Victoria 23'11"
48.
Diego Fernando CANO MALAVER
Coldeportes - Bicicletas Strongman 23'13"
49.
Antonio PUPPIO
Kometa Cycling Team 24'07"
50.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 24'12"
51.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal - Readynez Cycling Team 25'16"
52.
Isaac CANTON SERRANO
Kometa Cycling Team 25'17"
53.
Andreas Lorentz KRON
Riwal - Readynez Cycling Team 25'51"
54.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy 26'07"
55.
Wesley KREDER
Wanty - Gobert Cycling Team 26'46"
56.
Denis Marian VULCAN
Giotti - Victoria 26'57"
57.
Kyle MURPHY
Rally - UHC Cycling 27'48"
58.
Marco MINNAARD
Wanty - Gobert Cycling Team 27'50"
59.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Kometa Cycling Team 28'32"
60.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo 29'47"
61.
Marco BERNARDINETTI
Amore & Vita - Prodir 30'46"
62.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 31'15"
63.
Marco MARONESE
Bardiani CSF 32'01"
64.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF 32'02"
65.
Davide BALDACCINI
Team Colpack 32'43"
66.
Antonio DI SANTE
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 33'44"
67.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 34'00"
68.
Sho HATSUYAMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
69.
Federico BURCHIO
D'Amico - UM Tools 34'32"
70.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy 36'17"
71.
Kristijan ĐURASEK
UAE Team Emirates 36'49"
72.
Viesturs LUKŠEVICS
Amore & Vita - Prodir 37'56"
73.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF 37'58"
74.
Lucas DE ROSSI
Delko - Marseille Provence
75.
Franco Gabriel OROCITO
D'Amico - UM Tools 51'24"