Dauphiné Libéré 2019  |  General Classification    

71st edition

General Classification

9 June 2019 - 16 June 2019

Rider Team Time
1.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team 30h44'27"
2.
Tejay VAN GARDEREN
EF Education First 00'20"
3.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Hansgrohe 00'21"
4.
Wout POELS
Team Ineos 00'28"
5.
Thibaut PINOT
Groupama - FDJ 00'33"
6.
Dylan TEUNS
Bahrain - Merida 01'11"
7.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team 01'12"
8.
Daniel MARTIN
UAE Team Emirates 01'21"
9.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team 01'24"
10.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale 01'38"
11.
Richie PORTE
Trek - Segafredo 01'44"
12.
Bjorg LAMBRECHT
Lotto - Soudal 03'17"
13.
Warren BARGUIL
Team Arkea - Samsic 05'28"
14.
Xandro MEURISSE
Wanty - Gobert Cycling Team 05'29"
15.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ 06'26"
16.
Hermann PERNSTEINER
Bahrain - Merida 06'46"
17.
Guillaume MARTIN
Wanty - Gobert Cycling Team 08'23"
18.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Astana Pro Team 08'49"
19.
Magnus CORT NIELSEN
Astana Pro Team 09'24"
20.
Nicolas EDET
Cofidis, Solutions Crédits 12'03"
21.
Rudy MOLARD
Groupama - FDJ 12'47"
22.
Simone PETILLI
UAE Team Emirates 13'10"
23.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale 13'34"
24.
Neilson POWLESS
Team Jumbo - Visma 14'59"
25.
Joey ROSSKOPF
CCC Team 15'09"
26.
Sepp KUSS
Team Jumbo - Visma 19'19"
27.
Jack HAIG
Mitchelton - Scott 21'11"
28.
Philippe GILBERT
Deceuninck - Quick Step 21'22"
29.
Michał KWIATKOWSKI
Team Ineos 22'34"
30.
Damien HOWSON
Mitchelton - Scott 24'13"
31.
Carl Fredrik HAGEN
Lotto - Soudal 26'14"
32.
Dylan VAN BAARLE
Team Ineos 26'20"
33.
Nils POLITT
Team Katusha - Alpecin 27'48"
34.
Gianni MOSCON
Team Ineos 27'59"
35.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step 28'48"
36.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Movistar Team 29'37"
37.
Serge PAUWELS
CCC Team 29'54"
38.
Alessandro DE MARCHI
CCC Team 33'30"
39.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team 34'01"
40.
David GAUDU
Groupama - FDJ 36'12"
41.
Robert POWER
Team Sunweb 36'51"
42.
Toms SKUJIŅŠ
Trek - Segafredo 37'55"
43.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Dimension Data 38'57"
44.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team 39'03"
45.
Jesper HANSEN
Cofidis, Solutions Crédits 40'59"
46.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo 43'25"
47.
Wout VAN AERT
Team Jumbo - Visma 45'09"
48.
Rafael VALLS FERRI
Movistar Team 47'23"
49.
Jérémy MAISON
Team Arkea - Samsic 47'46"
50.
Oliver NAESEN
Ag2r La Mondiale 48'36"
51.
Maxime BOUET
Team Arkea - Samsic 48'58"
52.
Matthieu LADAGNOUS
Groupama - FDJ 49'46"
53.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe 50'03"
54.
Paweł BERNAS
CCC Team 50'18"
55.
Lennard HOFSTEDE
Team Jumbo - Visma 50'34"
56.
Jonas KOCH
CCC Team 51'09"
57.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Team Katusha - Alpecin 52'04"
58.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
UAE Team Emirates 52'55"
59.
Nicholas SCHULTZ
Mitchelton - Scott 52'56"
60.
Niklas EG
Trek - Segafredo 53'07"
61.
Florian STORK
Team Sunweb 53'34"
62.
Marco MINNAARD
Wanty - Gobert Cycling Team 54'25"
63.
Jan TRATNIK
Bahrain - Merida 56'07"
64.
Mark PADUN
Bahrain - Merida 56'24"
65.
Hugo HOULE
Astana Pro Team 56'37"
66.
Quentin PACHER
Vital Concept - B&B Hotels 57'16"
67.
Hernando BOHORQUEZ SANCHEZ
Astana Pro Team 58'51"
68.
Sonny COLBRELLI
Bahrain - Merida 58'56"
69.
Anthony DELAPLACE
Team Arkea - Samsic 59'38"
70.
Zdenek ŠTYBAR
Deceuninck - Quick Step 59'51"
71.
Daryl IMPEY
Mitchelton - Scott 1h01'08"
72.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal 1h03'07"
73.
Logan OWEN
EF Education First 1h04'02"
74.
Rémi CAVAGNA
Deceuninck - Quick Step 1h04'19"
75.
Anthony ROUX
Groupama - FDJ 1h05'00"
76.
Petr VAKOČ
Deceuninck - Quick Step 1h05'34"
77.
Joris NIEUWENHUIS
Team Sunweb 1h08'12"
78.
Stefan DE BOD
Team Dimension Data 1h08'29"
79.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe 1h09'22"
80.
Benoît COSNEFROY
Ag2r La Mondiale 1h10'51"
81.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Cofidis, Solutions Crédits 1h11'47"
82.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal 1h11'51"
83.
Martijn TUSVELD
Team Sunweb 1h12'03"
84.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates 1h13'30"
85.
Kévin LEDANOIS
Team Arkea - Samsic 1h14'21"
86.
Laurens TEN DAM
CCC Team 1h14'24"
87.
Tomasz MARCZYŃSKI
Lotto - Soudal 1h16'30"
88.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe 1h16'54"
89.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team 1h19'50"
90.
Edward THEUNS
Trek - Segafredo 1h20'19"
91.
Pascal EENKHOORN
Team Jumbo - Visma 1h20'31"
92.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo 1h21'08"
93.
Johannes FRÖHLINGER
Team Sunweb 1h21'45"
94.
Alex DOWSETT
Team Katusha - Alpecin 1h23'40"
95.
Peter STETINA
Trek - Segafredo 1h25'23"
96.
Ian STANNARD
Team Ineos 1h25'50"
97.
Rory SUTHERLAND
UAE Team Emirates 1h27'50"
98.
Luka PIBERNIK
Bahrain - Merida 1h29'19"
99.
Florian VACHON
Team Arkea - Samsic 1h29'30"
100.
James WHELAN
EF Education First 1h30'27"
101.
Vasil KIRYIENKA
Team Ineos 1h32'25"
102.
Sam BENNETT
Bora - Hansgrohe 1h32'57"
103.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data 1h34'55"
104.
Arnaud COURTEILLE
Vital Concept - B&B Hotels 1h35'14"
105.
William BONNET
Groupama - FDJ 1h36'30"
106.
Julius VAN DEN BERG
EF Education First 1h37'10"