Tirreno - Adriatico 2019  |  General Classification    

54th edition

General Classification

13 March 2019 - 19 March 2019

Rider Team Time
1.
Primož ROGLIČ
Team Jumbo - Visma 25h28'00"
2.
Adam YATES
Mitchelton - Scott 00'01"
3.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team 00'30"
4.
Tom DUMOULIN
Team Sunweb 01'25"
5.
Thibaut PINOT
Groupama - FDJ 02'32"
6.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step 02'34"
7.
Wout POELS
Team Ineos 02'42"
8.
Simon CLARKE
EF Education First 03'01"
9.
Sam OOMEN
Team Sunweb 03'12"
10.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates 03'18"
11.
Alberto BETTIOL
EF Education First 03'28"
12.
Tiesj BENOOT
Lotto - Soudal 03'37"
13.
Alexey LUTSENKO
Astana Pro Team 03'43"
14.
Jan POLANC
UAE Team Emirates 04'29"
15.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida 04'34"
16.
Greg VAN AVERMAET
CCC Team 04'57"
17.
Matej MOHORIČ
Bahrain - Merida 05'02"
18.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal 05'10"
19.
Toms SKUJIŅŠ
Trek - Segafredo 05'14"
20.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team 05'21"
21.
Robert GESINK
Team Jumbo - Visma 05'54"
22.
Davide FORMOLO
Bora - Hansgrohe 06'06"
23.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo 06'45"
24.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo 08'04"
25.
Rúben GUERREIRO
Team Katusha - Alpecin 08'15"
26.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Team Katusha - Alpecin 09'28"
27.
Roman KREUZIGER
Team Dimension Data 10'44"
28.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Ineos 14'03"
29.
Tanel KANGERT
EF Education First 16'54"
30.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Movistar Team 17'01"
31.
Sep VANMARCKE
EF Education First 17'34"
32.
Julien SIMON
Cofidis, Solutions Crédits 17'57"
33.
Michael SCHÄR
CCC Team 18'22"
34.
Joey ROSSKOPF
CCC Team 18'23"
35.
Søren Kragh ANDERSEN
Team Sunweb 18'56"
36.
Zdenek ŠTYBAR
Deceuninck - Quick Step 18'58"
37.
Simone VELASCO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 19'03"
38.
Brent BOOKWALTER
Mitchelton - Scott 19'20"
39.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy 21'01"
40.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 21'54"
41.
Edoardo ZARDINI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 22'11"
42.
Łukasz WIŚNIOWSKI
CCC Team 22'47"
43.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal 23'17"
44.
Clément VENTURINI
Ag2r La Mondiale 24'05"
45.
Tom Jelte SLAGTER
Team Dimension Data 25'34"
46.
Anthony PEREZ
Cofidis, Solutions Crédits 25'36"
47.
Dario CATALDO
Astana Pro Team 25'57"
48.
Matthieu LADAGNOUS
Groupama - FDJ 26'12"
49.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo 27'13"
50.
Davide GABBURO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 27'19"
51.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott 27'37"
52.
Rafał MAJKA
Bora - Hansgrohe 28'35"
53.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal 29'03"
54.
Davide BALLERINI
Astana Pro Team 29'04"
55.
Enrico BATTAGLIN
Team Katusha - Alpecin 30'09"
56.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo 30'43"
57.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team 30'51"
58.
Christopher JUUL JENSEN
Mitchelton - Scott 30'58"
59.
Anthony ROUX
Groupama - FDJ 31'13"
60.
Kasper ASGREEN
Deceuninck - Quick Step
61.
Yves LAMPAERT
Deceuninck - Quick Step
62.
Giovanni VISCONTI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 33'25"
63.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo 33'30"
64.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 33'52"
65.
Laurens DE PLUS
Team Jumbo - Visma 35'28"
66.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 35'31"
67.
Nathan VAN HOOYDONCK
CCC Team 35'37"
68.
Stefan KÜNG
Groupama - FDJ 36'23"
69.
Gijs VAN HOECKE
CCC Team 36'45"
70.
Nans PETERS
Ag2r La Mondiale 36'51"
71.
Salvatore PUCCIO
Team Ineos 37'40"
72.
Nicolas ROCHE
Team Sunweb 38'49"
73.
Marcus BURGHARDT
Bora - Hansgrohe
74.
Jan TRATNIK
Bahrain - Merida 38'50"
75.
Damien HOWSON
Mitchelton - Scott 41'13"
76.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo 41'15"
77.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team 42'38"
78.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data 42'49"
79.
Sebastian LANGEVELD
EF Education First 44'07"
80.
Steve MORABITO
Groupama - FDJ 44'39"
81.
Guillaume VAN KEIRSBULCK
CCC Team 45'11"
82.
Stephen CUMMINGS
Team Dimension Data 45'26"
83.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Cofidis, Solutions Crédits 45'43"
84.
Carl Fredrik HAGEN
Lotto - Soudal
85.
Silvan DILLIER
Ag2r La Mondiale 46'06"
86.
Dorian GODON
Ag2r La Mondiale 46'45"
87.
Daniel OSS
Bora - Hansgrohe
88.
Eduard PRADES REVERTE
Movistar Team 46'54"
89.
Fernando GAVIRIA RENDON
UAE Team Emirates 47'38"
90.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 47'54"
91.
Ian STANNARD
Team Ineos 47'56"
92.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale 48'56"
93.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy 49'00"
94.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha - Alpecin 49'51"
95.
Rohan DENNIS
Bahrain - Merida 52'55"
96.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 54'03"
97.
Benjamin THOMAS
Groupama - FDJ 54'21"
98.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale 54'32"
99.
Cyril LEMOINE
Cofidis, Solutions Crédits 56'03"
100.
Oscar GATTO
Bora - Hansgrohe 56'25"
101.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates 57'16"
102.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team 58'47"
103.
Filippo GANNA
Team Ineos 58'58"
104.
Michael HEPBURN
Mitchelton - Scott 58'59"
105.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe 59'17"
106.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team 59'56"
107.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates 1h00'15"
108.
Robert POWER
Team Sunweb 1h00'21"
109.
Sacha MODOLO
EF Education First 1h00'30"
110.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe 1h00'47"
111.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo 1h00'48"
112.
Conor DUNNE
Israel Cycling Academy 1h02'05"
113.
Chad HAGA
Team Sunweb 1h02'10"
114.
Jos VAN EMDEN
Team Jumbo - Visma 1h04'24"
115.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF 1h04'57"
116.
Mads WURTZ SCHMIDT
Team Katusha - Alpecin 1h05'34"
117.
Miles SCOTSON
Groupama - FDJ 1h05'54"
118.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Deceuninck - Quick Step 1h06'00"
119.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo 1h06'02"
120.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal 1h06'12"
121.
Luca PACIONI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 1h06'27"
122.
Benjamin KING
Team Dimension Data 1h06'29"
123.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits 1h07'29"
124.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates 1h08'38"
125.
Alessandro TONELLI
Bardiani CSF 1h09'07"
126.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo 1h09'23"
127.
Elia VIVIANI
Deceuninck - Quick Step 1h09'24"
128.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF 1h09'48"
129.
Paolo SIMION
Bardiani CSF 1h10'00"
130.
Oliviero TROIA
UAE Team Emirates 1h10'28"
131.
Michael MØRKØV
Deceuninck - Quick Step 1h10'35"
132.
Luca WACKERMANN
Bardiani CSF 1h10'40"
133.
Taylor PHINNEY
EF Education First 1h10'47"
134.
Marcel SIEBERG
Bahrain - Merida 1h11'11"
135.
Tony MARTIN
Team Jumbo - Visma 1h11'17"
136.
Paul MARTENS
Team Jumbo - Visma 1h12'57"
137.
Matthias BRÄNDLE
Israel Cycling Academy 1h13'06"
138.
Alexander CATAFORD
Israel Cycling Academy 1h14'11"
139.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo 1h14'12"
140.
Phil BAUHAUS
Bahrain - Merida 1h15'22"