Vuelta a Asturias 2019  |  Stage 1. Oviedo - Pola de Lena   

18th edition

179.2 km, 3 May 2019

Rider Team Time
1.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 4h16'51"
2.
Orluis Alberto AULAR SANABRIA
Matrix Powertag
3.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team
4.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
5.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
6.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Coldeportes - Bicicletas Strongman
7.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Aviludo - Louletano
8.
Edgar Miguel Lemos PINTO
W52 - FC Porto
9.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
10.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
11.
Mikel LANDA MEANA
Movistar Team
12.
Mário GONZÁLEZ SALAS
Euskadi Basque Country - Murias
13.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana - Postobon Team
14.
Luis Gabriel Silva GOMES
Radio Popular - Boavista
15.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
16.
Luís Filipe Silva FERNANDES
Aviludo - Louletano
17.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
18.
Ángel MADRAZO RUIZ
Burgos - BH
19.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana - Postobon Team
20.
Unai CUADRADO RUIZ DE GAUNA
Equipo Euskadi
21.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi Basque Country - Murias
22.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias
23.
Antonio GOMEZ DE LA TORRE
Radio Popular - Boavista
24.
Michel RIES
Kometa Cycling Team
25.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
W52 - FC Porto
26.
David Miguel Costa RODRIGUES
Radio Popular - Boavista
27.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias
28.
Aristobulo CALA CALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman 00'06"
29.
Stefano OLDANI
Kometa Cycling Team 00'34"
30.
Joel NICOLAU BELTRAN
Caja Rural - Seguros RGA
31.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman
32.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Burgos - BH
33.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto 00'38"
34.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
W52 - FC Porto 00'39"
35.
Savva NOVIKOV
Lokosphinx
36.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy
37.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Equipo Euskadi
38.
Antonio Jesus SOTO GUIRAO
Equipo Euskadi
39.
Isaac CANTON SERRANO
Kometa Cycling Team
40.
Ibai AZURMENDI SAGASTIBELTZA
Equipo Euskadi
41.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo
42.
Brayan HERNANDEZ GOMEZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman
43.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo 00'44"
44.
Pablo GUERRERO BONILLA
Radio Popular - Boavista 00'51"
45.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Tianyoude Hotel Cycling Team 00'54"
46.
Hugo Rafael Andrade NUNES
Radio Popular - Boavista 01'20"
47.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo
48.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy
49.
Nicolas SAENZ BALLESTEROS
Manzana - Postobon Team
50.
Jose Carlos Prates NEVES FERNANDES
Burgos - BH
51.
James MITRI
Burgos - BH
52.
Afonso Miguel Martins SILVA
Radio Popular - Boavista
53.
Gotzon MARTIN SANZ
Equipo Euskadi
54.
Óscar HERNÁNDEZ
Aviludo - Louletano
55.
Jose Manuel GUTIERREZ REVUELTA
Guerciotti - Kiwi Atlantico
56.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH
57.
Diego Fernando CANO MALAVER
Coldeportes - Bicicletas Strongman
58.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx
59.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team
60.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Matrix Powertag 01'40"
61.
Mikel UGARTE
Guerciotti - Kiwi Atlantico 02'02"
62.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA 00'00"
63.
Andreas MILTIADIS
Guerciotti - Kiwi Atlantico 02'40"
64.
Daiki YASUHARA
Matrix Powertag 03'08"
65.
Francisco MANCEBO
Matrix Powertag
66.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
67.
Juan José AMADOR CASTAÑO
Manzana - Postobon Team
68.
António CARVALHO
W52 - FC Porto
69.
Ángel Lorenzo SÁNCHEZ REBOLLIDO
W52 - FC Porto
70.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
71.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH
72.
Juan Ignacio PEREZ MARTIN
Aviludo - Louletano 03'40"
73.
Aleksandr SMIRNOV
Lokosphinx
74.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Manzana - Postobon Team 04'30"
75.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy 04'32"
76.
Dzmitry ZHYHUNOU
Equipo Euskadi
77.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH 05'00"
78.
Samuele RUBINO
Kometa Cycling Team
79.
Juan CAMACHO DEL FRESNO
Kometa Cycling Team 06'14"
80.
Mauricio Jose MOREIRA GUARINO
Caja Rural - Seguros RGA
81.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA
82.
Daniel Pedroso VIEGAS
Kometa Cycling Team
83.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Kometa Cycling Team
84.
Eduardo ESTRADA CELIS
Coldeportes - Bicicletas Strongman
85.
William David MUÑOZ PÉREZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman
86.
Evgeny KOBERNYAK
Gazprom - Rusvelo
87.
Sergei CHERNETSKI
Caja Rural - Seguros RGA
88.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
89.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo 08'30"
90.
Arseny NIKIFOROV
Lokosphinx 11'57"
91.
Beñat INTXAUSTI ELORRIAGA
Euskadi Basque Country - Murias 12'01"
92.
Fernando LOPES GONZALEZ
Guerciotti - Kiwi Atlantico 13'39"
93.
Andre Piedade EVANGELISTA
Aviludo - Louletano
94.
Peio GOIKOETXEA GOIOGANA
Equipo Euskadi
95.
Francisco GARCIA RUS
Aviludo - Louletano
96.
Álvaro CUADROS MORATA
Caja Rural - Seguros RGA
97.
Paulo Renato Pereira SILVA
Guerciotti - Kiwi Atlantico
98.
Ryohei KOMORI
Matrix Powertag
99.
Lluís Guillermo MAS BONET
Movistar Team
100.
Héctor CARRETERO MILLA
Movistar Team
101.
José Daniel VIEJO REDONDO
Euskadi Basque Country - Murias

Stage information

Start, finish: Stage 1. Oviedo - Pola de Lena

Distance: 179.2 km

Date: 3 May 2019