Vuelta a Asturias 2019  |  Stage 2. Soto de Ribera - Cangas del Narcea   

18th edition

171.1 km, 4 May 2019

Rider Team Time
1.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team 4h26'44"
2.
Mikel LANDA MEANA
Movistar Team
3.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy 01'50"
4.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
5.
Vicente GARCIA DE MATEOS RUBIO
Aviludo - Louletano 02'34"
6.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
7.
David Miguel Costa RODRIGUES
Radio Popular - Boavista 02'35"
8.
Edgar Miguel Lemos PINTO
W52 - FC Porto 02'43"
9.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias
10.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
11.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA 03'35"
12.
Luís Filipe Silva FERNANDES
Aviludo - Louletano 03'37"
13.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman
14.
Unai CUADRADO RUIZ DE GAUNA
Equipo Euskadi
15.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana - Postobon Team
16.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
W52 - FC Porto
17.
Ángel MADRAZO RUIZ
Burgos - BH
18.
Antonio GOMEZ DE LA TORRE
Radio Popular - Boavista
19.
Pablo GUERRERO BONILLA
Radio Popular - Boavista
20.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
21.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo
22.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias
23.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 03'44"
24.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Coldeportes - Bicicletas Strongman 05'18"
25.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
26.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx
27.
Luis Gabriel Silva GOMES
Radio Popular - Boavista
28.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi Basque Country - Murias 05'32"
29.
Gotzon MARTIN SANZ
Equipo Euskadi
30.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH
31.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana - Postobon Team 06'36"
32.
Savva NOVIKOV
Lokosphinx 08'07"
33.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Manzana - Postobon Team
34.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Burgos - BH
35.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA
36.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy 08'54"
37.
Orluis Alberto AULAR SANABRIA
Matrix Powertag 09'12"
38.
James MITRI
Burgos - BH 09'13"
39.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy
40.
Afonso Miguel Martins SILVA
Radio Popular - Boavista
41.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Matrix Powertag
42.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
W52 - FC Porto 10'38"
43.
António CARVALHO
W52 - FC Porto
44.
Nicolas SAENZ BALLESTEROS
Manzana - Postobon Team
45.
Isaac CANTON SERRANO
Kometa Cycling Team 11'50"
46.
Jose Manuel GUTIERREZ REVUELTA
Guerciotti - Kiwi Atlantico 15'01"
47.
Brayan HERNANDEZ GOMEZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman
48.
Andreas MILTIADIS
Guerciotti - Kiwi Atlantico
49.
Óscar HERNÁNDEZ
Aviludo - Louletano
50.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
51.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Equipo Euskadi
52.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy 16'10"
53.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 16'16"
54.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
55.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH
56.
Hugo Rafael Andrade NUNES
Radio Popular - Boavista
57.
Mikel UGARTE
Guerciotti - Kiwi Atlantico
58.
Samuele RUBINO
Kometa Cycling Team
59.
Joel NICOLAU BELTRAN
Caja Rural - Seguros RGA
60.
Francisco MANCEBO
Matrix Powertag
61.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo
62.
Sergei CHERNETSKI
Caja Rural - Seguros RGA
63.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Manzana - Postobon Team 19'06"
64.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Manzana - Postobon Team
65.
Diego Fernando CANO MALAVER
Coldeportes - Bicicletas Strongman 19'26"
66.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo 22'23"
67.
Evgeny KOBERNYAK
Gazprom - Rusvelo
68.
Dzmitry ZHYHUNOU
Equipo Euskadi
69.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH
70.
Peio GOIKOETXEA GOIOGANA
Equipo Euskadi
71.
Juan CAMACHO DEL FRESNO
Kometa Cycling Team
72.
Juan José AMADOR CASTAÑO
Manzana - Postobon Team
73.
Stefano OLDANI
Kometa Cycling Team
74.
Daniel Pedroso VIEGAS
Kometa Cycling Team
75.
Jose Carlos Prates Neves FERNANDES
Burgos - BH
76.
Eduardo ESTRADA CELIS
Coldeportes - Bicicletas Strongman
77.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Kometa Cycling Team
78.
Antonio Jesus SOTO GUIRAO
Equipo Euskadi
79.
William David MUÑOZ PÉREZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman
80.
Aleksandr SMIRNOV
Lokosphinx
81.
Daiki YASUHARA
Matrix Powertag
82.
Héctor CARRETERO MILLA
Movistar Team
83.
Lluís Guillermo MAS BONET
Movistar Team
84.
Mauricio Jose MOREIRA GUARINO
Caja Rural - Seguros RGA
85.
Ángel Lorenzo SÁNCHEZ REBOLLIDO
W52 - FC Porto
86.
Mário GONZÁLEZ SALAS
Euskadi Basque Country - Murias
87.
José Daniel VIEJO REDONDO
Euskadi Basque Country - Murias
88.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
89.
Juan Ignacio PEREZ MARTIN
Aviludo - Louletano 29'06"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Soto de Ribera - Cangas del Narcea

Distance: 171.1 km

Date: 4 May 2019