Vuelta a Asturias 2019  |  General Classification    

18th edition

General Classification

3 May 2019 - 5 May 2019

Rider Team Time
1.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team 11h34'16"
2.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy 02'00"
3.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo 02'04"
4.
Edgar Miguel Lemos PINTO
W52 - FC Porto 02'43"
5.
Vicente GARCIA DE MATEOS RUBIO
Aviludo - Louletano 02'48"
6.
David Miguel Costa RODRIGUES
Radio Popular - Boavista 02'49"
7.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA 02'53"
8.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias 02'57"
9.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo 03'26"
10.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana - Postobon Team 03'51"
11.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias 04'29"
12.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
W52 - FC Porto
13.
Ángel MADRAZO RUIZ
Burgos - BH 04'45"
14.
Luís Filipe Silva FERNANDES
Aviludo - Louletano 04'46"
15.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias
16.
Unai CUADRADO RUIZ DE GAUNA
Equipo Euskadi
17.
Antonio GOMEZ DE LA TORRE
Radio Popular - Boavista
18.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA 05'07"
19.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo 05'08"
20.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman 05'18"
21.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 05'30"
22.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Coldeportes - Bicicletas Strongman 05'32"
23.
Pablo GUERRERO BONILLA
Radio Popular - Boavista 05'37"
24.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team
25.
Luis Gabriel Silva GOMES
Radio Popular - Boavista 06'10"
26.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana - Postobon Team 07'09"
27.
Gotzon MARTIN SANZ
Equipo Euskadi 08'01"
28.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 08'05"
29.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx 08'24"
30.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH 09'23"
31.
Savva NOVIKOV
Lokosphinx 10'08"
32.
Orluis Alberto AULAR SANABRIA
Matrix Powertag 10'15"
33.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy 11'11"
34.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Matrix Powertag 13'10"
35.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Burgos - BH 13'12"
36.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi Basque Country - Murias 13'39"
37.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy 13'44"
38.
James MITRI
Burgos - BH 14'10"
39.
Afonso Miguel Martins SILVA
Radio Popular - Boavista
40.
Isaac CANTON SERRANO
Kometa Cycling Team 15'00"
41.
Ricardo Jorge Correia MESTRE
W52 - FC Porto 15'48"
42.
António CARVALHO
W52 - FC Porto 17'23"
43.
Nicolas SAENZ BALLESTEROS
Manzana - Postobon Team 17'55"
44.
Jose Manuel GUTIERREZ REVUELTA
Guerciotti - Kiwi Atlantico 18'52"
45.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA
46.
Brayan HERNANDEZ GOMEZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman 20'11"
47.
Óscar HERNÁNDEZ
Aviludo - Louletano 20'52"
48.
Hugo Rafael Andrade NUNES
Radio Popular - Boavista 21'13"
49.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Equipo Euskadi 21'37"
50.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH 21'55"
51.
Mikel UGARTE
Guerciotti - Kiwi Atlantico
52.
Mário GONZÁLEZ SALAS
Euskadi Basque Country - Murias 22'35"
53.
Francisco MANCEBO
Matrix Powertag 22'46"
54.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo 22'50"
55.
Stefano OLDANI
Kometa Cycling Team 23'11"
56.
Samuele RUBINO
Kometa Cycling Team 23'32"
57.
Diego Fernando CANO MALAVER
Coldeportes - Bicicletas Strongman 24'35"
58.
Denis NEKRASOV
Gazprom - Rusvelo 24'41"
59.
Joel NICOLAU BELTRAN
Caja Rural - Seguros RGA 24'53"
60.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy 25'15"
61.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 25'21"
62.
Andreas MILTIADIS
Guerciotti - Kiwi Atlantico 25'27"
63.
Jose Carlos Prates Neves FERNANDES
Burgos - BH 25'36"
64.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy 26'39"
65.
Sergei CHERNETSKI
Caja Rural - Seguros RGA 27'01"
66.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Manzana - Postobon Team 27'06"
67.
Antonio Jesus SOTO GUIRAO
Equipo Euskadi 27'31"
68.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Tianyoude Hotel Cycling Team 28'07"
69.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH 29'54"
70.
Juan José AMADOR CASTAÑO
Manzana - Postobon Team 30'02"
71.
Diego Pablo SEVILLA LOPEZ
Kometa Cycling Team 32'14"
72.
Dzmitry ZHYHUNOU
Equipo Euskadi 32'52"
73.
Mauricio Jose MOREIRA GUARINO
Caja Rural - Seguros RGA 33'05"
74.
Eduardo ESTRADA CELIS
Coldeportes - Bicicletas Strongman 33'08"
75.
Aleksandr SMIRNOV
Lokosphinx
76.
Juan CAMACHO DEL FRESNO
Kometa Cycling Team 34'34"
77.
Daiki YASUHARA
Matrix Powertag 35'16"
78.
Daniel Pedroso VIEGAS
Kometa Cycling Team 35'42"
79.
William David MUÑOZ PÉREZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman 36'23"
80.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
81.
Ángel Lorenzo SÁNCHEZ REBOLLIDO
W52 - FC Porto 36'39"
82.
Evgeny KOBERNYAK
Gazprom - Rusvelo 36'44"
83.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo 40'24"
84.
Héctor CARRETERO MILLA
Movistar Team 40'33"
85.
Lluís Guillermo MAS BONET
Movistar Team 43'48"
86.
José Daniel VIEJO REDONDO
Euskadi Basque Country - Murias 46'16"