Tour de Romandie - 2019

73rd edition

Stage 3. Romont - Romont, 160 km    

3 May 2019

Rider Team Time
1.
David GAUDU
Groupama - FDJ 3h50'53"
2.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates
3.
Primož ROGLIČ
Team Jumbo - Visma
4.
Michael WOODS
EF Education First
5.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe
6.
Guillaume MARTIN
Wanty - Gobert Cycling Team 00'03"
7.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Hansgrohe
8.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team
9.
Carl Fredrik HAGEN
Lotto - Soudal
10.
Damien HOWSON
Mitchelton - Scott
11.
Mathias FRANK
Ag2r La Mondiale
12.
Simon ŠPILAK
Team Katusha - Alpecin
13.
Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ
Movistar Team
14.
Geraint THOMAS
Team Ineos
15.
Riccardo ZOIDL
CCC Team 00'06"
16.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
17.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ
18.
Steven KRUIJSWIJK
Team Jumbo - Visma
19.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
20.
Nans PETERS
Ag2r La Mondiale 00'10"
21.
Tanel KANGERT
EF Education First 00'12"
22.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal 00'13"
23.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data
24.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
Astana Pro Team
25.
Hermann PERNSTEINER
Bahrain - Merida
26.
Edward RAVASI
UAE Team Emirates
27.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo
28.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
EF Education First
29.
Matteo BADILATTI
Israel Cycling Academy 00'20"
30.
Nicolas ROCHE
Team Sunweb
31.
Mathias FLÜCKIGER
32.
Simone PETILLI
UAE Team Emirates
33.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha - Alpecin
34.
Niklas EG
Trek - Segafredo
35.
Joey ROSSKOPF
CCC Team
36.
Merhawi KUDUS GEBREMEDHIN
Astana Pro Team
37.
Simon PELLAUD
IAM - Excelsior
38.
James KNOX
Deceuninck - Quick Step 00'33"
39.
Clement CHEVRIER
Ag2r La Mondiale 00'36"
40.
Kilian FRANKINY
Groupama - FDJ
41.
Thomas DEGAND
Wanty - Gobert Cycling Team 00'46"
42.
Danilo WYSS
Team Dimension Data
43.
Cameron MEYER
Mitchelton - Scott 00'52"
44.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
EF Education First 00'55"
45.
Léo VINCENT
Groupama - FDJ 00'56"
46.
Patrick BEVIN
CCC Team
47.
Łukasz OWSIAN
CCC Team
48.
Patrick SCHELLING
Team Vorarlberg - Santic
49.
Eros CAPECCHI
Deceuninck - Quick Step
50.
Thomas DE GENDT
Lotto - Soudal 01'03"
51.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education First 01'17"
52.
Sonny COLBRELLI
Bahrain - Merida 01'21"
53.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Mitchelton - Scott 01'47"
54.
Jonas VINGEGAARD RASMUSSEN
Team Jumbo - Visma 01'51"
55.
Dylan VAN BAARLE
Team Ineos
56.
Lennard HOFSTEDE
Team Jumbo - Visma
57.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
58.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo 02'26"
59.
Benjamin THOMAS
Groupama - FDJ 03'02"
60.
Hugh CARTHY
EF Education First 04'00"
61.
Odd Christian EIKING
Wanty - Gobert Cycling Team 05'27"
62.
Johannes FRÖHLINGER
Team Sunweb
63.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team
64.
Giacomo NIZZOLO
Team Dimension Data
65.
Frederik BACKAERT
Wanty - Gobert Cycling Team
66.
Xandro MEURISSE
Wanty - Gobert Cycling Team
67.
Remco EVENEPOEL
Deceuninck - Quick Step
68.
Andrea PASQUALON
Wanty - Gobert Cycling Team
69.
Roland THALMANN
Team Vorarlberg - Santic
70.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
71.
Tony MARTIN
Team Jumbo - Visma
72.
Jonas GREGAARD WILSLY
Astana Pro Team
73.
Ben SWIFT
Team Ineos
74.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe
75.
Eduard PRADES REVERTE
Movistar Team
76.
Stefan KÜNG
Groupama - FDJ
77.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
CCC Team
78.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal
79.
Dmitry STRAKHOV
Team Katusha - Alpecin
80.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data
81.
Aime DE GENDT
Wanty - Gobert Cycling Team
82.
Luka PIBERNIK
Bahrain - Merida
83.
Michael STORER
Team Sunweb
84.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha - Alpecin 06'11"
85.
Vasil KIRYIENKA
Team Ineos
86.
Jay Robert THOMSON
Team Dimension Data 08'16"
87.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal
88.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale
89.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale
90.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
91.
Davide MARTINELLI
Deceuninck - Quick Step
92.
Meiyin WANG
Bahrain - Merida
93.
Silvan DILLIER
Ag2r La Mondiale
94.
Nathan BROWN
EF Education First
95.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
96.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo
97.
Patrick MÜLLER
Vital Concept - B&B Hotels
98.
Michael ALBASINI
Mitchelton - Scott
99.
Claudio IMHOF
Akros - Thömus
100.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates
101.
Diego ROSA
Team Ineos
102.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha - Alpecin
103.
Callum SCOTSON
Mitchelton - Scott
104.
Florian STORK
Team Sunweb
105.
William BARTA
CCC Team
106.
William BONNET
Groupama - FDJ
107.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates
108.
Chad HAGA
Team Sunweb
109.
Maciej BODNAR
Bora - Hansgrohe
110.
Jan HIRT
Astana Pro Team 08'27"
111.
Filippo GANNA
Team Ineos 08'32"
112.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
113.
Elia VIVIANI
Deceuninck - Quick Step 11'38"
114.
Fabio SABATINI
Deceuninck - Quick Step
115.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
116.
Neilson POWLESS
Team Jumbo - Visma
117.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
118.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step
119.
William CLARKE
Trek - Segafredo
120.
Jos VAN EMDEN
Team Jumbo - Visma
121.
Lennard KÄMNA
Team Sunweb
122.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo
123.
Jan TRATNIK
Bahrain - Merida
124.
Nikita STALNOV
Astana Pro Team
125.
Kenny ELISSONDE
Team Ineos 11'46"
126.
Shane ARCHBOLD
EvoPro Racing 12'01"
127.
Rasmus BYRIEL IVERSEN
Lotto - Soudal 18'30"