Giro d'Italia - 2019

102nd edition

Stage 1. Bologna - Madonna di San Luca ITT, 8 km    

11 May 2019

Rider Team Time
1.
Primož ROGLIČ
Team Jumbo - Visma 12'54"
2.
Simon YATES
Mitchelton - Scott 00'19"
3.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida 00'23"
4.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team 00'28"
5.
Tom DUMOULIN
Team Sunweb
6.
Rafał MAJKA
Bora - Hansgrohe 00'33"
7.
Tao GEOGHEGAN HART
Team Ineos 00'35"
8.
Laurens DE PLUS
Team Jumbo - Visma
9.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo 00'39"
10.
Damiano CARUSO
Bahrain - Merida 00'40"
11.
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team 00'42"
12.
Victor DE LA PARTE
CCC Team 00'45"
13.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step 00'46"
14.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team 00'47"
15.
Tanel KANGERT
EF Education First
16.
Hugh CARTHY
EF Education First
17.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates 00'50"
18.
Davide FORMOLO
Bora - Hansgrohe
19.
Domenico POZZOVIVO
Bahrain - Merida 00'53"
20.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal
21.
Chad HAGA
Team Sunweb 00'54"
22.
James KNOX
Deceuninck - Quick Step 00'57"
23.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Team Katusha - Alpecin 00'58"
24.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott
25.
Dario CATALDO
Astana Pro Team 00'59"
26.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott 01'00"
27.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates 01'01"
28.
Pavel SIVAKOV
Team Ineos
29.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Astana Pro Team
30.
Tony GALLOPIN
Ag2r La Mondiale 01'02"
31.
Enrico GASPAROTTO
Team Dimension Data 01'04"
32.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step
33.
Brent BOOKWALTER
Mitchelton - Scott 01'05"
34.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott
35.
Jos VAN EMDEN
Team Jumbo - Visma 01'06"
36.
Mikel LANDA MEANA
Movistar Team 01'07"
37.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe 01'09"
38.
Ben O'CONNOR
Team Dimension Data 01'12"
39.
Robert POWER
Team Sunweb 01'13"
40.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
EF Education First
41.
Kristijan KOREN
Bahrain - Merida
42.
Eddie DUNBAR
Team Ineos 01'14"
43.
Scott DAVIES
Team Dimension Data
44.
Jan POLANC
UAE Team Emirates 01'16"
45.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec
46.
Jack BAUER
Mitchelton - Scott 01'17"
47.
Rubén PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy
48.
Laurens TEN DAM
CCC Team 01'18"
49.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ
50.
Pieter SERRY
Deceuninck - Quick Step
51.
Louis VERVAEKE
Team Sunweb 01'19"
52.
Chris HAMILTON
Team Sunweb 01'20"
53.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha - Alpecin
54.
Mikel NIEVE ITURALDE
Mitchelton - Scott 01'22"
55.
Paweł POLJAŃSKI
Bora - Hansgrohe
56.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team 01'25"
57.
Héctor CARRETERO MILLA
Movistar Team 01'27"
58.
Jan HIRT
Astana Pro Team
59.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec
60.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
61.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data
62.
Manuele BOARO
Astana Pro Team
63.
Ignatas KONOVALOVAS
Groupama - FDJ
64.
Giulio CICCONE
Trek - Segafredo 01'28"
65.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Ineos
66.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
67.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo 01'29"
68.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Team
69.
Kamil GRADEK
CCC Team
70.
Eros CAPECCHI
Deceuninck - Quick Step 01'30"
71.
Lluís Guillermo MAS BONET
Movistar Team
72.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step
73.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team
74.
Jai HINDLEY
Team Sunweb 01'31"
75.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo 01'32"
76.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates
77.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
78.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF 01'33"
79.
Christopher JUUL JENSEN
Mitchelton - Scott
80.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe 01'34"
81.
Lawrence WARBASSE
Ag2r La Mondiale
82.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 01'37"
83.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal 01'38"
84.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli - Sidermec
85.
Alexis VUILLERMOZ
Ag2r La Mondiale
86.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida 01'39"
87.
Thomas DE GENDT
Lotto - Soudal
88.
Josef ČERNÝ
CCC Team
89.
Sean BENNETT
EF Education First 01'40"
90.
Enrico BATTAGLIN
Team Katusha - Alpecin
91.
Matteo MONTAGUTI
Androni Giocattoli - Sidermec
92.
Jan BAKELANTS
Team Sunweb 01'41"
93.
Sepp KUSS
Team Jumbo - Visma
94.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
CCC Team
95.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
96.
Antwan TOLHOEK
Team Jumbo - Visma
97.
Salvatore PUCCIO
Team Ineos 01'43"
98.
Nathan BROWN
EF Education First 01'45"
99.
Nans PETERS
Ag2r La Mondiale
100.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec 01'46"
101.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy 01'47"
102.
Sam OOMEN
Team Sunweb
103.
Valerio AGNOLI
Bahrain - Merida 01'48"
104.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
105.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
106.
Reto HOLLENSTEIN
Team Katusha - Alpecin 01'49"
107.
Ryan GIBBONS
Team Dimension Data 01'51"
108.
Paul MARTENS
Team Jumbo - Visma 01'52"
109.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos
110.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ
111.
Michael GOGL
Trek - Segafredo 01'53"
112.
Olivier LE GAC
Groupama - FDJ 01'54"
113.
Miles SCOTSON
Groupama - FDJ
114.
Andrea GAROSIO
Bahrain - Merida 01'55"
115.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale
116.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Team Ineos 01'56"
117.
Dmitry STRAKHOV
Team Katusha - Alpecin
118.
Fernando GAVIRIA RENDON
UAE Team Emirates 01'57"
119.
Koen BOUWMAN
Team Jumbo - Visma
120.
Grega BOLE
Bahrain - Merida 01'58"
121.
Luca COVILI
Bardiani CSF
122.
Arnaud DÉMARE
Groupama - FDJ 01'59"
123.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ
124.
Fabio SABATINI
Deceuninck - Quick Step 02'01"
125.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale
126.
Christian KNEES
Team Ineos
127.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy 02'02"
128.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
129.
Łukasz OWSIAN
CCC Team 02'04"
130.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
131.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Faizane
132.
Jelle VANENDERT
Lotto - Soudal 02'05"
133.
Jenthe BIERMANS
Team Katusha - Alpecin 02'06"
134.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe
135.
Roger KLUGE
Lotto - Soudal
136.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal
137.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy 02'07"
138.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF 02'09"
139.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates 02'11"
140.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates 02'12"
141.
Giovanni LONARDI
Nippo - Vini Fantini - Faizane
142.
Elia VIVIANI
Deceuninck - Quick Step 02'16"
143.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education First 02'18"
144.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini - Faizane
145.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
146.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 02'19"
147.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha - Alpecin
148.
Davide CIMOLAI
Israel Cycling Academy
149.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF 02'21"
150.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo 02'23"
151.
Jacopo GUARNIERI
Groupama - FDJ
152.
Danilo WYSS
Team Dimension Data 02'24"
153.
Marco HALLER
Team Katusha - Alpecin
154.
Conor DUNNE
Israel Cycling Academy 02'25"
155.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF 02'28"
156.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates
157.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
158.
Giacomo NIZZOLO
Team Dimension Data 02'30"
159.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal 02'31"
160.
Paolo SIMION
Bardiani CSF 02'32"
161.
Tom LEEZER
Team Jumbo - Visma 02'33"
162.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe 02'34"
163.
Sacha MODOLO
EF Education First 02'35"
164.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo 02'36"
165.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 02'40"
166.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data 02'43"
167.
Caleb EWAN
Lotto - Soudal
168.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 02'44"
169.
Manuel SENNI
Bardiani CSF 02'46"
170.
Sho HATSUYAMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 02'47"
171.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec 02'58"
172.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe 03'04"
173.
William CLARKE
Trek - Segafredo 03'08"
174.
Jakub MARECZKO
CCC Team 03'23"
175.
Matti BRESCHEL
EF Education First 03'30"