GT

Giro d'Italia 2019  |  Stage 8. Tortoreto Lido - Pesaro   

102nd edition

239 km, 18 May 2019

Rider Team Time
1.
Caleb EWAN
Lotto - Soudal 5h43'32"
2.
Elia VIVIANI
Deceuninck - Quick Step
3.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe
4.
Fabio SABATINI
Deceuninck - Quick Step
5.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec
6.
Arnaud DÉMARE
Groupama - FDJ
7.
Davide CIMOLAI
Israel Cycling Academy
8.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
9.
Giacomo NIZZOLO
Team Dimension Data
10.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
11.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team
12.
Valerio AGNOLI
Bahrain - Merida
13.
Paul MARTENS
Team Jumbo - Visma
14.
Michael GOGL
Trek - Segafredo
15.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
16.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Team
17.
Davide FORMOLO
Bora - Hansgrohe
18.
Primož ROGLIČ
Team Jumbo - Visma
19.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step
20.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team
21.
Manuele BOARO
Astana Pro Team
22.
Sam OOMEN
Team Sunweb
23.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo
24.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida
25.
Alexis VUILLERMOZ
Ag2r La Mondiale
26.
Jan POLANC
UAE Team Emirates
27.
Tanel KANGERT
EF Education First
28.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott
29.
Jan BAKELANTS
Team Sunweb
30.
Victor DE LA PARTE
CCC Team
31.
Tao GEOGHEGAN HART
Team Ineos
32.
Mikel LANDA MEANA
Movistar Team
33.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF
34.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
35.
Salvatore PUCCIO
Team Ineos
36.
Tony GALLOPIN
Ag2r La Mondiale
37.
Pavel SIVAKOV
Team Ineos
38.
Rafał MAJKA
Bora - Hansgrohe
39.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team
40.
Simon YATES
Mitchelton - Scott
41.
Hugh CARTHY
EF Education First
42.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha - Alpecin
43.
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team
44.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ
45.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo
46.
Mikel NIEVE ITURALDE
Mitchelton - Scott
47.
Nans PETERS
Ag2r La Mondiale
48.
Jacopo GUARNIERI
Groupama - FDJ
49.
Eros CAPECCHI
Deceuninck - Quick Step
50.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe
51.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Astana Pro Team
52.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe
53.
Ben O'CONNOR
Team Dimension Data
54.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
EF Education First
55.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec
56.
Enrico GASPAROTTO
Team Dimension Data
57.
Dario CATALDO
Astana Pro Team
58.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates
59.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data
60.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec
61.
Jan HIRT
Astana Pro Team
62.
Pieter SERRY
Deceuninck - Quick Step
63.
Louis VERVAEKE
Team Sunweb
64.
Christopher JUUL JENSEN
Mitchelton - Scott
65.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates
66.
Domenico POZZOVIVO
Bahrain - Merida
67.
Giulio CICCONE
Trek - Segafredo
68.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale
69.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step
70.
Lawrence WARBASSE
Ag2r La Mondiale 00'43"
71.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 01'04"
72.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
73.
Jos VAN EMDEN
Team Jumbo - Visma
74.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli - Sidermec
75.
Matteo MONTAGUTI
Androni Giocattoli - Sidermec
76.
Ryan GIBBONS
Team Dimension Data
77.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team 01'07"
78.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
79.
Eddie DUNBAR
Team Ineos
80.
Nathan BROWN
EF Education First 01'47"
81.
Sepp KUSS
Team Jumbo - Visma
82.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
83.
Lluís Guillermo MAS BONET
Movistar Team
84.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Ineos
85.
Łukasz OWSIAN
CCC Team
86.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ 02'09"
87.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
CCC Team 02'33"
88.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
89.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
90.
Jasper DE BUYST
Lotto - Soudal
91.
Jai HINDLEY
Team Sunweb
92.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos
93.
Sean BENNETT
EF Education First
94.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
95.
Héctor CARRETERO MILLA
Movistar Team
96.
Enrico BATTAGLIN
Team Katusha - Alpecin
97.
Reto HOLLENSTEIN
Team Katusha - Alpecin
98.
Danilo WYSS
Team Dimension Data
99.
Ignatas KONOVALOVAS
Groupama - FDJ 03'09"
100.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal
101.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal
102.
Christian KNEES
Team Ineos
103.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo 04'16"
104.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy 04'57"
105.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ
106.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
107.
Andrea GAROSIO
Bahrain - Merida
108.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
109.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
110.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott
111.
Brent BOOKWALTER
Mitchelton - Scott
112.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
113.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Faizanè 05'03"
114.
Paweł POLJAŃSKI
Bora - Hansgrohe 05'05"
115.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step 05'23"
116.
Chris HAMILTON
Team Sunweb 05'50"
117.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott
118.
Conor DUNNE
Israel Cycling Academy
119.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha - Alpecin
120.
Rubén PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy
121.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida
122.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF 06'48"
123.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF
124.
Damiano CARUSO
Bahrain - Merida
125.
Grega BOLE
Bahrain - Merida
126.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education First
127.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Team Ineos
128.
Tom LEEZER
Team Jumbo - Visma
129.
Koen BOUWMAN
Team Jumbo - Visma
130.
Antwan TOLHOEK
Team Jumbo - Visma
131.
Marco HALLER
Team Katusha - Alpecin
132.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team
133.
Thomas DE GENDT
Lotto - Soudal 07'21"
134.
Jenthe BIERMANS
Team Katusha - Alpecin
135.
Luca COVILI
Bardiani CSF
136.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy
137.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
138.
Manuel SENNI
Bardiani CSF
139.
Giovanni LONARDI
Nippo - Vini Fantini - Faizanè 08'10"
140.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal
141.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe
142.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
143.
Chad HAGA
Team Sunweb 10'39"
144.
Guy NIV
Israel Cycling Academy 11'06"
145.
Dmitry STRAKHOV
Team Katusha - Alpecin
146.
William CLARKE
Trek - Segafredo 11'39"
147.
Jakub MARECZKO
CCC Team
148.
James KNOX
Deceuninck - Quick Step 11'53"
149.
Scott DAVIES
Team Dimension Data
150.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
151.
Miles SCOTSON
Groupama - FDJ
152.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale
153.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo
154.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo
155.
Sho HATSUYAMA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
156.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
157.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates
158.
Roger KLUGE
Lotto - Soudal
159.
Olivier LE GAC
Groupama - FDJ
160.
Jack BAUER
Mitchelton - Scott
161.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
162.
Josef ČERNÝ
CCC Team
163.
Kamil GRADEK
CCC Team 12'06"
164.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF 12'51"

Stage information

Start, finish: Stage 8. Tortoreto Lido - Pesaro

Distance: 239 km

Date: 18 May 2019