GT

Giro d'Italia 2019  |  General Classification    

102nd edition

General Classification

11 May 2019 - 2 June 2019

Rider Team Time
1.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team 90h01'47"
2.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida 01'05"
3.
Primož ROGLIČ
Team Jumbo - Visma 02'30"
4.
Mikel LANDA MEANA
Movistar Team 02'38"
5.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo 05'43"
6.
Rafał MAJKA
Bora - Hansgrohe 06'56"
7.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team 07'26"
8.
Simon YATES
Mitchelton - Scott 07'49"
9.
Pavel SIVAKOV
Team Ineos 08'56"
10.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha - Alpecin 12'14"
11.
Hugh CARTHY
EF Education First 16'36"
12.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
EF Education First 20'12"
13.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ 21'59"
14.
Davide FORMOLO
Bora - Hansgrohe 22'38"
15.
Jan POLANC
UAE Team Emirates
16.
Giulio CICCONE
Trek - Segafredo 27'19"
17.
Mikel NIEVE ITURALDE
Mitchelton - Scott 27'46"
18.
Tanel KANGERT
EF Education First 30'11"
19.
Domenico POZZOVIVO
Bahrain - Merida 33'40"
20.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec 34'52"
21.
Victor DE LA PARTE
CCC Team 39'51"
22.
Eddie DUNBAR
Team Ineos 42'26"
23.
Damiano CARUSO
Bahrain - Merida 49'06"
24.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Ineos 58'45"
25.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott 1h04'31"
26.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 1h05'28"
27.
Jan HIRT
Astana Pro Team 1h05'38"
28.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec 1h09'11"
29.
Alexis VUILLERMOZ
Ag2r La Mondiale 1h12'04"
30.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale 1h16'55"
31.
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team 1h17'41"
32.
Ben O'CONNOR
Team Dimension Data 1h17'49"
33.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step 1h22'57"
34.
Chris HAMILTON
Team Sunweb 1h24'02"
35.
Jai HINDLEY
Team Sunweb 1h28'09"
36.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Astana Pro Team 1h28'25"
37.
Eros CAPECCHI
Deceuninck - Quick Step 1h32'21"
38.
Pieter SERRY
Deceuninck - Quick Step 1h32'54"
39.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team 1h33'00"
40.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott 1h33'12"
41.
Koen BOUWMAN
Team Jumbo - Visma 1h36'40"
42.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates 1h38'34"
43.
Jan BAKELANTS
Team Sunweb 1h49'34"
44.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Team Ineos 1h54'16"
45.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data 1h54'33"
46.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 1h56'03"
47.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 1h56'44"
48.
Dario CATALDO
Astana Pro Team 1h57'41"
49.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo 1h59'02"
50.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 2h03'31"
51.
Thomas DE GENDT
Lotto - Soudal 2h06'26"
52.
Lawrence WARBASSE
Ag2r La Mondiale 2h07'02"
53.
Matteo MONTAGUTI
Androni Giocattoli - Sidermec 2h07'24"
54.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Team 2h09'51"
55.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli - Sidermec 2h12'22"
56.
Sepp KUSS
Team Jumbo - Visma 2h15'24"
57.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF 2h18'35"
58.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec 2h20'33"
59.
Manuel SENNI
Bardiani CSF 2h20'43"
60.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team 2h27'26"
61.
Nans PETERS
Ag2r La Mondiale 2h31'42"
62.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe 2h40'04"
63.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo 2h41'00"
64.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal 2h41'58"
65.
Antwan TOLHOEK
Team Jumbo - Visma 2h43'16"
66.
Enrico BATTAGLIN
Team Katusha - Alpecin 2h44'14"
67.
Nathan BROWN
EF Education First 2h44'52"
68.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal 2h46'43"
69.
Enrico GASPAROTTO
Team Dimension Data 2h50'28"
70.
Christopher JUUL JENSEN
Mitchelton - Scott 2h50'33"
71.
Rubén PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy 2h55'14"
72.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec 2h57'12"
73.
Łukasz OWSIAN
CCC Team 3h00'02"
74.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe 3h03'12"
75.
Paul MARTENS
Team Jumbo - Visma 3h03'30"
76.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida 3h04'26"
77.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy 3h06'36"
78.
Luke DURBRIDGE
Mitchelton - Scott 3h09'24"
79.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 3h09'32"
80.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos 3h10'04"
81.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 3h14'04"
82.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ 3h15'57"
83.
Danilo WYSS
Team Dimension Data 3h18'24"
84.
Luca COVILI
Bardiani CSF 3h20'58"
85.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF 3h25'08"
86.
Salvatore PUCCIO
Team Ineos 3h25'43"
87.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
CCC Team 3h28'10"
88.
Héctor CARRETERO MILLA
Movistar Team 3h33'45"
89.
Paweł POLJAŃSKI
Bora - Hansgrohe 3h35'14"
90.
Manuele BOARO
Astana Pro Team 3h35'32"
91.
Ryan GIBBONS
Team Dimension Data 3h39'32"
92.
Fabio SABATINI
Deceuninck - Quick Step 3h43'50"
93.
Valerio AGNOLI
Bahrain - Merida 3h52'52"
94.
Reto HOLLENSTEIN
Team Katusha - Alpecin 3h53'05"
95.
Jack BAUER
Mitchelton - Scott 3h53'06"
96.
Christian KNEES
Team Ineos 3h54'54"
97.
Michael GOGL
Trek - Segafredo 3h58'26"
98.
Andrea GAROSIO
Bahrain - Merida 4h00'28"
99.
Marco MARCATO
UAE Team Emirates 4h06'17"
100.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy 4h06'28"
101.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step 4h07'49"
102.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè 4h08'19"
103.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF 4h11'52"
104.
Jos VAN EMDEN
Team Jumbo - Visma 4h13'34"
105.
Chad HAGA
Team Sunweb 4h13'46"
106.
Sean BENNETT
EF Education First 4h17'00"
107.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè 4h18'19"
108.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education First 4h18'35"
109.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec 4h20'44"
110.
Grega BOLE
Bahrain - Merida 4h22'27"
111.
Victor CAMPENAERTS
Lotto - Soudal 4h25'03"
112.
Olivier LE GAC
Groupama - FDJ 4h27'17"
113.
Guy NIV
Israel Cycling Academy 4h29'11"
114.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe 4h29'32"
115.
Josef ČERNÝ
CCC Team 4h31'48"
116.
Marco HALLER
Team Katusha - Alpecin 4h31'59"
117.
Jenthe BIERMANS
Team Katusha - Alpecin 4h35'35"
118.
Scott DAVIES
Team Dimension Data 4h44'40"
119.
Tom LEEZER
Team Jumbo - Visma 4h51'26"
120.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team 4h53'09"
121.
Dmitry STRAKHOV
Team Katusha - Alpecin 4h56'00"
122.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe 4h56'45"
123.
Arnaud DÉMARE
Groupama - FDJ 4h56'59"
124.
Nico DENZ
Ag2r La Mondiale 4h58'12"
125.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy 4h58'58"
126.
Lluís Guillermo MAS BONET
Movistar Team 5h00'44"
127.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe 5h02'30"
128.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy 5h06'26"
129.
Kamil GRADEK
CCC Team 5h07'15"
130.
Davide CIMOLAI
Israel Cycling Academy 5h08'52"
131.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates 5h09'31"
132.
Jacopo GUARNIERI
Groupama - FDJ 5h16'07"
133.
Ramon SINKELDAM
Groupama - FDJ 5h21'10"
134.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Faizanè 5h26'51"
135.
Conor DUNNE
Israel Cycling Academy 5h26'52"
136.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo 5h28'23"
137.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè 5h29'19"
138.
Miles SCOTSON
Groupama - FDJ 5h33'49"
139.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates 5h34'50"
140.
Paolo SIMION
Bardiani CSF 5h35'22"
141.
William CLARKE
Trek - Segafredo 6h00'17"
142.
Sho HATSUYAMA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè 6h05'56"