2.UWT

Itzulia Basque Country 2019  |  General classification    

59th edition

General classification

8 April 2019 - 13 April 2019

Rider Team Time
1.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Astana Pro Team 19h24'09"
2.
Daniel MARTIN
UAE Team Emirates 00'29"
3.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Hansgrohe 00'31"
4.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team 00'36"
5.
Adam YATES
Mitchelton - Scott 00'51"
6.
Tadej POGAČAR
UAE Team Emirates 01'36"
7.
Mikel LANDA MEANA
Movistar Team 02'56"
8.
Mikel NIEVE ITURALDE
Mitchelton - Scott 03'13"
9.
Patrick KONRAD
Bora - Hansgrohe 03'29"
10.
Maximilian SCHACHMANN
Bora - Hansgrohe 03'44"
11.
Enric MAS NICOLAU
Deceuninck - Quick Step 04'15"
12.
Hugh CARTHY
EF Education First 05'25"
13.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates 06'02"
14.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
UAE Team Emirates 06'15"
15.
Lucas HAMILTON
Mitchelton - Scott 06'43"
16.
Victor DE LA PARTE
CCC Team 06'45"
17.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ 07'06"
18.
David GAUDU
Groupama - FDJ 09'03"
19.
Bjorg LAMBRECHT
Lotto - Soudal 11'43"
20.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
EF Education First 15'56"
21.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo 16'43"
22.
George BENNETT
Team Jumbo - Visma 18'51"
23.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 19'32"
24.
Dylan TEUNS
Bahrain - Merida 21'25"
25.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias 22'53"
26.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 23'07"
27.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team 23'45"
28.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Astana Pro Team 25'01"
29.
Alessandro DE MARCHI
CCC Team 25'32"
30.
Rudy MOLARD
Groupama - FDJ 30'20"
31.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA 30'25"
32.
Jonas VINGEGAARD RASMUSSEN
Team Jumbo - Visma 30'30"
33.
Anthony PEREZ
Cofidis, Solutions Crédits 30'57"
34.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team Ineos 31'04"
35.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana - Postobon Team 31'59"
36.
Rúben GUERREIRO
Team Katusha - Alpecin 32'55"
37.
Carlos VERONA QUINTANILLA
Movistar Team 33'34"
38.
Jai HINDLEY
Team Sunweb 34'44"
39.
Toms SKUJIŅŠ
Trek - Segafredo 35'37"
40.
Geraint THOMAS
Team Ineos 35'43"
41.
Marc HIRSCHI
Team Sunweb 36'40"
42.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data 36'56"
43.
Omar FRAILE MATARRANZ
Astana Pro Team 37'30"
44.
Lawson CRADDOCK
EF Education First 38'16"
45.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias 38'24"
46.
Léo VINCENT
Groupama - FDJ 40'46"
47.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Team Katusha - Alpecin 41'01"
48.
Tomasz MARCZYŃSKI
Lotto - Soudal 42'26"
49.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step 43'32"
50.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Cofidis, Solutions Crédits 43'33"
51.
Peter STETINA
Trek - Segafredo 44'12"
52.
Chris HAMILTON
Team Sunweb 44'20"
53.
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team 46'17"
54.
Pieter SERRY
Deceuninck - Quick Step 47'20"
55.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo 47'47"
56.
Romain SEIGLE
Groupama - FDJ 47'56"
57.
Grega BOLE
Bahrain - Merida 48'56"
58.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe 49'07"
59.
Damien HOWSON
Mitchelton - Scott 49'08"
60.
Nicholas SCHULTZ
Mitchelton - Scott 50'07"
61.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 51'30"
62.
Julen AMEZQUETA MORENO
Caja Rural - Seguros RGA 51'45"
63.
José Isidro Maciel GONÇALVES
Team Katusha - Alpecin 52'31"
64.
Lawrence WARBASSE
Ag2r La Mondiale 52'36"
65.
Danilo WYSS
Team Dimension Data 53'09"
66.
Jesús HERRADA LÓPEZ
Cofidis, Solutions Crédits 53'14"
67.
Mathias FRANK
Ag2r La Mondiale 53'24"
68.
Michael STORER
Team Sunweb 53'25"
69.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale 53'45"
70.
Dries DEVENYNS
Deceuninck - Quick Step 55'29"
71.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA 56'29"
72.
Aurélien PARET-PEINTRE
Ag2r La Mondiale 56'37"
73.
Amaro Manuel Reposo ANTUNES
CCC Team 57'00"
74.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal 57'32"
75.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo 58'19"
76.
Paweł POLJAŃSKI
Bora - Hansgrohe 59'23"
77.
Tom Jelte SLAGTER
Team Dimension Data 59'27"
78.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi Basque Country - Murias 59'34"
79.
Neilson POWLESS
Team Jumbo - Visma 1h00'11"
80.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Euskadi Basque Country - Murias 1h00'35"
81.
Clement CHEVRIER
Ag2r La Mondiale 1h00'42"
82.
Florian STORK
Team Sunweb 1h01'36"
83.
Luka PIBERNIK
Bahrain - Merida 1h01'43"
84.
Kenny ELISSONDE
Team Ineos 1h02'09"
85.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana - Postobon Team 1h03'01"
86.
Bruno ARMIRAIL
Groupama - FDJ 1h03'25"
87.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias 1h04'50"
88.
David GONZALEZ LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA 1h05'31"
89.
Michał GOŁAŚ
Team Ineos 1h06'12"
90.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Tianyoude Hotel Cycling Team 1h06'13"
91.
Cesare BENEDETTI
Bora - Hansgrohe 1h07'13"
92.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA 1h07'23"
93.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo 1h08'21"
94.
Riccardo ZOIDL
CCC Team 1h11'06"
95.
Sepp KUSS
Team Jumbo - Visma 1h12'01"
96.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH 1h15'14"