Vuelta a San Juan Internacional 2019  |  General Classification    

1st edition

General Classification

27 January 2019 - 3 February 2019

Rider Team Time
1.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team 4h25'10"
2.
Cesar Nicolas PAREDES AVELLANEDA
Medellin
3.
Cristhian MONTOYA GIRALDO
Medellin
4.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team 00'32"
5.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin
6.
Efren SANTOS MORENO
Canel's - Specialized 00'45"
7.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Nippo - Vini Fantini - Faizane 00'55"
8.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
9.
Tiesj BENOOT
Lotto - Soudal
10.
Gino MÄDER
Team Dimension Data 00'57"
11.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates
12.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
13.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team
14.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step
15.
Sebastian Alexander CASTAÑO MUÑOZ
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze 01'01"
16.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe 01'03"
17.
Alexander GRIGORIEV
Sporting - Tavira 01'08"
18.
Daniel Eduardo ZAMORA
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima 01'10"
19.
Matteo MONTAGUTI
Androni Giocattoli - Sidermec
20.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA
21.
Eduardo CORTE CORDERO
Canel's - Specialized 01'15"
22.
Mauricio Eduardo GRAZIANI
Municipalidad de Rawson
23.
Daniel Ricardo ESCUELA
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima 01'17"
24.
Remco EVENEPOEL
Deceuninck - Quick Step 01'30"
25.
Danilo WYSS
Team Dimension Data
26.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Medellin
27.
German Nicolas TIVANI PEREZ
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima 01'33"
28.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 01'35"
29.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
30.
Filippo CONCA
Biesse - Carrera 01'37"
31.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec
32.
Rubén RAMOS
01'40"
33.
Julen AMEZQUETA MORENO
Caja Rural - Seguros RGA 01'43"
34.
Tiago MACHADO
Sporting - Tavira
35.
Wilson Estiben PEÑA MOLANO
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze
36.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA 01'59"
37.
Miguel Luis ÁLVAREZ AYALA
Inteja - Imca - Ridea DCT 02'09"
38.
Enzo Josue MOYANO
Equipo Continental Municipalidad de Pocito
39.
Daniel Ricardo DIAZ
Equipo Continental Municipalidad de Pocito
40.
Orlando Trinidad GARIBAY CONTRERAS
02'21"
41.
Robigzon Leandro OYOLA OYOLA
Medellin 02'37"
42.
Renato TAPIA
Peru
43.
Hideto NAKANE
Nippo - Vini Fantini - Faizane 03'30"
44.
Paweł POLJAŃSKI
Bora - Hansgrohe 03'35"
45.
Royner NAVARRO
Peru 04'00"
46.
Gerardo Matias TIVANI
Equipo Continental Municipalidad de Pocito 04'19"
47.
Magno Prado NAZARET
Sindicato de Empleados Publicos de San Juan 05'10"
48.
Luis Ricardo VILLALOBOS HERNANDEZ
EF Education First
49.
Pedro PORTUONDO
Cuba
50.
Ruben Eduardo ROJAS
Equipo Continental Municipalidad de Pocito 06'04"
51.
Juan Javier MELIVILO
Equipo Continental Municipalidad de Pocito
52.
Raul COLOMBO
Biesse - Carrera
53.
Simone VELASCO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
54.
Stan DEWULF
Lotto - Soudal 06'10"
55.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 06'58"
56.
Alonso Miguel GAMERO ZUNIGA
57.
Jose Martin REYES
Equipo Continental Municipalidad de Pocito
58.
Francesco Manuel BONGIORNO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
59.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin
60.
Jelle VANENDERT
Lotto - Soudal 07'40"
61.
Julien VERMOTE
Team Dimension Data 08'21"
62.
Leonardo Franco RODRIGUEZ
Asociacion Civil Mardan
63.
Jairo Jesus RIOS
Argentina
64.
Anderson Samuel MALDONADO
Uruguay
65.
Kevin Alejandro CASTRO CARBAJAL
Municipalidad de Rawson
66.
Oscar Nehuen BAZAN CLAVELES
67.
Giovanni VISCONTI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
68.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
69.
Jon IRISARRI RINCON
Caja Rural - Seguros RGA
70.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
71.
Ottavio DOTTI
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze 10'51"
72.
César Enrique GÁRATE
Peru 11'01"
73.
Freddy GONZALES SOTO
74.
Luciano Antonio MONTIVERO
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima
75.
Edoardo ZARDINI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
76.
Bernardo LEÓN
77.
Ignacio Alejandro ESPINOZA
Start Team Gusto
78.
Andre Alexander GONZALES ZENTENO
79.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
80.
Felix NODARSE
Cuba
81.
Oscar Alfredo GOMEZ
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima
82.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
Sporting - Tavira
83.
Bernhard EISEL
Team Dimension Data
84.
Peter SAGAN
Bora - Hansgrohe
85.
Tommaso BRAMATI
Biesse - Carrera
86.
Simone CONSONNI
UAE Team Emirates
87.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal
88.
Fernando GAVIRIA RENDÓN
UAE Team Emirates
89.
Rasmus Fossum TILLER
Team Dimension Data
90.
Matthias BRÄNDLE
Israel Cycling Academy
91.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal
92.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
93.
Imerio CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
94.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec
95.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe
96.
Gabriel Nicolas JUAREZ VERON
Municipalidad de Rawson
97.
Matúš ŠTOCEK
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze
98.
Maximiliano Ezequiel NAVARRETE
99.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
100.
Sam BENNETT
Bora - Hansgrohe
101.
Adrian Ezequiel RICHEZE ARAQUISTAIN
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima
102.
Antonio Roberto CABRERA
Chile
103.
Nelson Andrés SOTO MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
104.
Nicola TOFFALI
Sporting - Tavira
105.
Ignacio Jesus PRADO JUAREZ
Canel's - Specialized
106.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Deceuninck - Quick Step 11'53"
107.
Petr VAKOČ
Deceuninck - Quick Step
108.
Laureano ROSAS
Asociacion Civil Mardan 14'09"
109.
Leandro Carlos MESSINEO
Asociacion Civil Mardan
110.
Jose Luciano MARTINEZ
Argentina 14'45"
111.
Nahuel Soares DE LIMA
Uruguay 15'07"
112.
Francisco Cesar MONTE
Asociacion Civil Mardan
113.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates
114.
Rene Guillermo CORELLA BRAUN
115.
Oliviero TROIA
UAE Team Emirates
116.
Roberto FERRARI
UAE Team Emirates
117.
Alessandro FERREIRA
Brazil
118.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
119.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team
120.
Riccardo MINALI
Israel Cycling Academy
121.
Andre Eduardo GOHR
122.
Ricardo Hernan PAREDES
Chile
123.
Matteo MALUCELLI
Caja Rural - Seguros RGA
124.
Edison BRAVO
Chile
125.
Giovanni PEDRETTI
Biesse - Carrera
126.
Alberto AMICI
Biesse - Carrera
127.
Juan Carlos ARIAS
Cuba
128.
Luca PACIONI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
129.
Diego RODRIGUEZ
Uruguay
130.
Mark CAVENDISH
Team Dimension Data
131.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step
132.
Robert MÉNDEZ
Uruguay
133.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy
134.
Alejandro PARRA
Cuba
135.
Emilio PEREZ
Cuba
136.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy
137.
Lauro Cesar CHAMAN
138.
José João Pimenta da Costa MENDES
Sporting - Tavira 17'15"
139.
Facundo Matias CATTAPAN CARRION
Municipalidad de Rawson 19'42"
140.
Dario Raul Antonio DIAZ
Asociacion Civil Mardan
141.
Felipe PEÑALOSA
Chile
142.
Rinaldo NOCENTINI
Sporting - Tavira 20'00"
143.
Tommaso FIASCHI
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze
144.
Higinio Daniel LUCERO
Municipalidad de Rawson 21'07"
145.
Alain QUISPE
Peru 26'25"
146.
Emiliano José CONTRERAS TIVANI
Asociacion Civil Mardan 28'10"
147.
Leonardo Javier VELARDEZ
Asociacion Civil Agrupacion Virgen De Fatima
148.
Guillermo Martin BRUNETTA
Asociacion Civil Mardan
149.
Victor Humberto ARROYO
36'04"
150.
Sergio Javier AGUIRRE MALDONADO
Municipalidad de Rawson 28'10"
151.
Diego JAMEN
Uruguay 29'56"
152.
Héctor LUCERO
Equipo Continental Municipalidad de Pocito
153.
Eduardo Ignacio VILLANUEVA
154.
Diego FERREYRA
Chile 32'32"