Tour Colombia 2019  |  General classification    

2nd edition

General classification

12 February 2019 - 17 February 2019

Rider Team Time
1.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team 18h38'32"
2.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Team Ineos 00'04"
3.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
EF Education First 00'42"
4.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Team Ineos 00'54"
5.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team 01'04"
6.
Rigoberto URÁN URÁN
EF Education First 01'31"
7.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step 01'33"
8.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
UAE Team Emirates 02'41"
9.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team 02'46"
10.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
Astana Pro Team 02'47"
11.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Nippo - Vini Fantini - Faizane 03'31"
12.
Freddy Emir MONTAÑA CADENA
EPM
13.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team 03'37"
14.
Edward Alexander BELTRAN SUAREZ
Medellin
15.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman 03'40"
16.
Lawson CRADDOCK
EF Education First 03'51"
17.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec 04'05"
18.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNANDEZ
04'14"
19.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin 04'21"
20.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
Medellin 04'44"
21.
Didier Alonso CHAPARRO LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa 04'57"
22.
Angel Alexander GIL SANCHEZ
EPM 05'03"
23.
Danny Alberto OSORIO CALLE
Equipo Continental Orgullo Paisa 05'21"
24.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 05'39"
25.
Brayan HERNANDEZ GOMEZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman 05'42"
26.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Coldeportes - Bicicletas Strongman 06'09"
27.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
UAE Team Emirates 06'32"
28.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step 07'53"
29.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos 07'57"
30.
Julio Alexis CAMACHO BERNAL
Coldeportes - Zenu 08'37"
31.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
GW - Shimano 11'14"
32.
Alvaro DUARTE SANDOVAL
12'14"
33.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
Manzana - Postobon Team 12'37"
34.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana - Postobon Team 13'26"
35.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Ineos 13'45"
36.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana - Postobon Team 18'29"
37.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
Team Illuminate 19'39"
38.
Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ
20'00"
39.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team 20'34"
40.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec 21'36"
41.
Alex HOEHN
Aevolo 21'40"
42.
Wilmar Jair PEREZ MUÑOZ
Deprisa Team 21'47"
43.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Coldeportes - Zenu 23'33"
44.
German Enrique CHAVEZ TORRES
Coldeportes - Zenu 24'03"
45.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze 24'11"
46.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Medellin 25'01"
47.
Sebastian Alexander CASTAÑO MUÑOZ
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze 25'12"
48.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
26'00"
49.
Edwin Andres CARVAJAL JARAMILLO
EPM 26'03"
50.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
GW - Shimano 26'10"
51.
Jan HIRT
Astana Pro Team 26'12"
52.
Sebastian Orlando CARO MONROY
Deprisa Team 26'35"
53.
Edison MUÑOZ LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa 27'13"
54.
Nathan BROWN
EF Education First 28'08"
55.
Esteban David VILLAREAL ALMEIDA
28'20"
56.
Joab SCHNEITER
IAM - Excelsior 28'39"
57.
Rafael Anibal MONTIEL CUELLAR
Equipo Continental Orgullo Paisa 28'57"
58.
Simon PELLAUD
IAM - Excelsior 29'20"
59.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 30'09"
60.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 30'11"
61.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Equipo Continental Orgullo Paisa 30'58"
62.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
EPM 31'16"
63.
Anthony RAPPO
IAM - Excelsior 31'17"
64.
Jairo Alonso CANO SALAS
EPM 32'13"
65.
Einer Augusto RUBIO
Colombia 32'57"
66.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana - Postobon Team 34'13"
67.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team 35'26"
68.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
GW - Shimano 35'29"
69.
Brayan Stiven RAMIREZ CHACON
Coldeportes - Zenu 35'35"
70.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Team Illuminate 35'57"
71.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
Manzana - Postobon Team 36'22"
72.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy 36'23"
73.
Alex Norberto CANO ARDILA
Coldeportes - Zenu 36'28"
74.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team 37'12"
75.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
GW - Shimano 37'50"
76.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 41'15"
77.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF 43'24"
78.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy 44'14"
79.
Diego Fernando RUIZ
BetPlay Cycling Team 44'51"
80.
Marcos JURADO RODRIGUEZ
Efapel 45'12"
81.
Sean QUINN
Hagens Berman - Axeon 45'19"
82.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec 45'40"
83.
Dario PUCCIONI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 46'02"
84.
Didier SASTOQUE
46'32"
85.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
Equipo Continental Orgullo Paisa 46'34"
86.
Nikita STALNOV
Astana Pro Team 46'39"
87.
Matteo BADILATTI
Israel Cycling Academy 46'45"
88.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Ineos 46'52"
89.
Hernando BOHORQUEZ SANCHEZ
Astana Pro Team 47'08"
90.
Edward ANDERSON
Hagens Berman - Axeon 47'17"
91.
Christopher FROOME
Team Ineos 48'25"
92.
Juan Diego ALBA BOLIVAR
Coldeportes - Zenu 50'02"
93.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin 50'12"
94.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates 50'24"
95.
Masakazu ITO
Nippo - Vini Fantini - Faizane 50'41"
96.
Jorge MONTENEGRO
50'48"
97.
Jaime Alberto CASTAÑEDA ORTEGA
EPM 51'37"
98.
Christian David PITA BOLANOS
Movistar Team Ecuador 52'37"
99.
Samuele ZOCCARATO
IAM - Excelsior
100.
Alex HOWES
EF Education First 53'45"
101.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team 54'38"
102.
Wilmar Andres PAREDES ZAPATA
Manzana - Postobon Team 54'55"
103.
William David MUÑOZ PÉREZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman 55'07"
104.
Aristobulo CALA CALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman 55'11"
105.
Cameron PIPER
Team Illuminate 55'58"
106.
Jose Nicolas CASTRO LAVERDE
GW - Shimano 56'00"
107.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 56'37"
108.
Lorenzo FORTUNATO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 57'00"
109.
Norberto WILCHES RODRIGUEZ
57'05"
110.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step 57'15"
111.
Paolo SIMION
Bardiani CSF 58'26"
112.
Petr VAKOČ
Deceuninck - Quick Step 58'40"
113.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy 1h00'08"
114.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Deceuninck - Quick Step 1h00'21"
115.
Walter Alejandro VARGAS ALZATE
Medellin 1h02'19"
116.
Cole DAVIS
Hagens Berman - Axeon 1h03'59"
117.
Marco MARONESE
Bardiani CSF 1h04'07"
118.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon 1h06'09"
119.
Luca PACIONI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 1h07'03"
120.
Marvin ANGARITA
1h07'56"
121.
Antoine DEBONS
IAM - Excelsior 1h08'40"
122.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step 1h09'16"
123.
Imerio CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 1h11'05"
124.
Elkin Sebastian PALMAR SIERRA
BetPlay Cycling Team 1h11'49"
125.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel 1h12'26"
126.
Carlos Eduardo ALZATE ESCOBAR
GW - Shimano 1h12'36"
127.
Fabricio FERRARI BARCELO
Efapel 1h13'08"
128.
Gabriel Francisco ROJAS CAMPOS
Aevolo 1h13'19"
129.
Eduardo ESTRADA CELIS
Coldeportes - Bicicletas Strongman 1h13'20"
130.
Oliviero TROIA
UAE Team Emirates 1h14'45"
131.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates 1h15'09"
132.
Albeiro RABON VELA
Deprisa Team 1h15'10"
133.
Davide BALDACCINI
Team Colpack 1h18'35"
134.
Cristian TORRES
BetPlay Cycling Team 1h20'35"
135.
Steven Manuel CUESTA ZAMORA
Deprisa Team 1h21'08"
136.
Taylor PHINNEY
EF Education First 1h23'32"