Tour Colombia 2019  |  Stage 2. La Ceja - La Ceja   

2nd edition

157 km, 13 February 2019

Rider Team Time
1.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step 3h21'40"
2.
Martin LAAS
Team Illuminate
3.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates
4.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy
5.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Deceuninck - Quick Step
6.
Luca PACIONI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
7.
Imerio CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
8.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
9.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Team Ineos
10.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos
11.
Christian David PITA BOLANOS
Movistar Team Ecuador
12.
Carlos Eduardo ALZATE ESCOBAR
GW - Shimano
13.
Jairo Alonso CANO SALAS
EPM
14.
Dylan PAGE
IAM - Excelsior
15.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin
16.
Nikita STALNOV
Astana Pro Team
17.
Norberto WILCHES RODRIGUEZ
18.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Coldeportes - Zenu
19.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana - Postobon Team
20.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team
21.
Sean QUINN
Hagens Berman - Axeon
22.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
UAE Team Emirates
23.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
GW - Shimano
24.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
25.
Jaime Alberto CASTAÑEDA ORTEGA
EPM
26.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Team Ineos
27.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
28.
Marco MARONESE
Bardiani CSF
29.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team
30.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team
31.
Rigoberto URÁN URÁN
EF Education First
32.
Esteban David VILLAREAL ALMEIDA
33.
Christopher FROOME
Team Ineos
34.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman
35.
Cole DAVIS
Hagens Berman - Axeon
36.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Ineos
37.
Cristian TORRES
BetPlay Cycling Team
38.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
EF Education First
39.
Hernando BOHORQUEZ SANCHEZ
Astana Pro Team
40.
Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ
41.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
Astana Pro Team
42.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
EPM
43.
Lawson CRADDOCK
EF Education First
44.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team
45.
Einer Augusto RUBIO
Colombia
46.
Edwin Andres CARVAJAL JARAMILLO
EPM
47.
Edward Alexander BELTRAN SUAREZ
Medellin
48.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Coldeportes - Bicicletas Strongman
49.
Rafael Anibal MONTIEL CUELLAR
Equipo Continental Orgullo Paisa
50.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
Team Illuminate
51.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
Medellin
52.
Samuele ZOCCARATO
IAM - Excelsior
53.
Anthony RAPPO
IAM - Excelsior
54.
Joab SCHNEITER
IAM - Excelsior
55.
Attilio VIVIANI
56.
Luis Ricardo VILLALOBOS HERNANDEZ
Aevolo
57.
Diego Fernando RUIZ
BetPlay Cycling Team
58.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
59.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
60.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze
61.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin
62.
Alex HOEHN
Aevolo
63.
Aristobulo CALA CALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman
64.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team
65.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel
66.
Albeiro RABON VELA
Deprisa Team
67.
Angel Alexander GIL SANCHEZ
EPM
68.
Steven KALF
Team Illuminate
69.
Jose Nicolas CASTRO LAVERDE
GW - Shimano
70.
Danny Alberto OSORIO CALLE
Equipo Continental Orgullo Paisa
71.
Lorenzo FORTUNATO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
72.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
73.
Sebastian Alexander CASTAÑO MUÑOZ
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze
74.
Alvaro DUARTE SANDOVAL
75.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana - Postobon Team
76.
Elkin Sebastian PALMAR SIERRA
BetPlay Cycling Team
77.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
78.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step
79.
Jan HIRT
Astana Pro Team
80.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
81.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy
82.
Fernando ISLAS LOPEZ
Aevolo
83.
Sebastian Orlando CARO MONROY
Deprisa Team
84.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
85.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step
86.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Team Illuminate
87.
Edward ANDERSON
Hagens Berman - Axeon
88.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana - Postobon Team
89.
Juan Diego ALBA BOLIVAR
Coldeportes - Zenu
90.
Didier Alonso CHAPARRO LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa
91.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
92.
Hideto NAKANE
Nippo - Vini Fantini - Faizane
93.
Dario PUCCIONI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis
94.
Davide BALDACCINI
Team Colpack
95.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNANDEZ
96.
Julio Alexis CAMACHO BERNAL
Coldeportes - Zenu
97.
William David MUÑOZ PÉREZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman
98.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
99.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Equipo Continental Orgullo Paisa
100.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Medellin
101.
Simon PELLAUD
IAM - Excelsior
102.
Didier SASTOQUE
103.
Wilmar Andres PAREDES ZAPATA
Manzana - Postobon Team
104.
German Enrique CHAVEZ TORRES
Coldeportes - Zenu
105.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
UAE Team Emirates
106.
Karel VACEK
Hagens Berman - Axeon
107.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec
108.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
GW - Shimano
109.
Edison MUÑOZ LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa
110.
Cameron PIPER
Team Illuminate
111.
Cade BICKMORE
Aevolo
112.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
GW - Shimano
113.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
Manzana - Postobon Team
114.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
Team Illuminate
115.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
Manzana - Postobon Team
116.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
117.
Nathan BROWN
EF Education First
118.
Brayan HERNANDEZ GOMEZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman
119.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
120.
Alex Norberto CANO ARDILA
Coldeportes - Zenu
121.
Antoine DEBONS
IAM - Excelsior
122.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
Efapel
123.
Wilmar Jair PEREZ MUÑOZ
Deprisa Team
124.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Nippo - Vini Fantini - Faizane
125.
Jóni Silva BRANDÃO
Efapel
126.
Masakazu ITO
Nippo - Vini Fantini - Faizane
127.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon
128.
Matteo BADILATTI
Israel Cycling Academy
129.
Freddy Emir MONTAÑA CADENA
EPM
130.
Walter Alejandro VARGAS ALZATE
Medellin
131.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF 00'33"
132.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF 00'51"
133.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Ineos
134.
Oliviero TROIA
UAE Team Emirates 01'16"
135.
Fernando GAVIRIA RENDON
UAE Team Emirates
136.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
137.
Jorge MONTENEGRO
03'56"
138.
Marvin ANGARITA
139.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 05'38"
140.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy
141.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
GW - Shimano
142.
Brayan Stiven RAMIREZ CHACON
Coldeportes - Zenu 06'40"
143.
Petr VAKOČ
Deceuninck - Quick Step 07'33"
144.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step
145.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
Equipo Continental Orgullo Paisa
146.
Nicolas David GARCIA
BetPlay Cycling Team
147.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
148.
Davide PLEBANI
149.
Carlos Eduardo QUISPHE QUISPHE
150.
Jonny BROWN
Hagens Berman - Axeon
151.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates
152.
Gabriel Francisco ROJAS CAMPOS
Aevolo
153.
Francesco LAMON
Italy
154.
Michele SCARTEZZINI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis
155.
Marcos JURADO RODRIGUEZ
Efapel
156.
Fabricio FERRARI BARCELO
Efapel
157.
Eduardo ESTRADA CELIS
Coldeportes - Bicicletas Strongman
158.
Steven Manuel CUESTA ZAMORA
Deprisa Team
159.
Alex HOWES
EF Education First
160.
Taylor PHINNEY
EF Education First
161.
Julian CARDONA TABARES
Androni Giocattoli - Sidermec
162.
Riley SHEEHAN
Aevolo 16'28"
163.
Sérgio Miguel Moreira PAULINHO
Efapel
164.
Marco BENFATTO
Androni Giocattoli - Sidermec 25'03"
165.
Heimarhanz ARIZA JARAMILLO
Deprisa Team
166.
Bacilio RAMOS TICONA
Deprisa Team

Stage information

Start, finish: Stage 2. La Ceja - La Ceja

Distance: 157 km

Date: 13 February 2019