2.1

Tour Colombia 2019  |  Stage 3. Llanogrande - Llanogrande   

2nd edition

167.6 km, 14 February 2019

Rider Team Time
1.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates 3h42'52"
2.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step
3.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
Manzana - Postobon Team
4.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team
5.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Team Ineos
6.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy
7.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
8.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
9.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team
10.
Edison MUÑOZ LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa
11.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
EPM
12.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin
13.
Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ
14.
Wilmar Andres PAREDES ZAPATA
Manzana - Postobon Team
15.
Miguel Ángel RUBIANO CHÁVEZ
Coldeportes - Zenu
16.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
17.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team
18.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana - Postobon Team
19.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step
20.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
21.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman
22.
Alvaro DUARTE SANDOVAL
China Continental Team of Gansu Bank
23.
Juan Diego ALBA BOLIVAR
Coldeportes - Zenu
24.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
EF Education First
25.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Team Ineos
26.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
GW - Shimano
27.
Rigoberto URÁN URÁN
EF Education First
28.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
GW - Shimano
29.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Coldeportes - Bicicletas Strongman
30.
Julio Alexis CAMACHO BERNAL
Coldeportes - Zenu
31.
Danny Alberto OSORIO CALLE
Equipo Continental Orgullo Paisa
32.
Cameron PIPER
Team Illuminate
33.
Alex Norberto CANO ARDILA
Coldeportes - Zenu
34.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos
35.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
36.
German Enrique CHAVEZ TORRES
Coldeportes - Zenu
37.
Angel Alexander GIL SANCHEZ
EPM
38.
Edward Alexander BELTRAN SUAREZ
Medellin
39.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
40.
Simon PELLAUD
IAM - Excelsior
41.
Aristobulo CALA CALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman
42.
Christopher FROOME
Team Ineos
43.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
Medellin
44.
Sebastian Alexander CASTAÑO MUÑOZ
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze
45.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze
46.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team
47.
Didier Alonso CHAPARRO LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa
48.
Lawson CRADDOCK
EF Education First
49.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
Team Illuminate
50.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
51.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
UAE Team Emirates
52.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNANDEZ
Caja Rural - Seguros RGA
53.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
UAE Team Emirates
54.
Sebastian Orlando CARO MONROY
Deprisa Team
55.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana - Postobon Team
56.
Hernando BOHORQUEZ SANCHEZ
Astana Pro Team
57.
Wilmar Jair PEREZ MUÑOZ
Deprisa Team
58.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Ineos
59.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team
60.
Freddy Emir MONTAÑA CADENA
EPM
61.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
Astana Pro Team
62.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec
63.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana - Postobon Team 01'36"
64.
Alex HOEHN
Aevolo
65.
Brayan HERNANDEZ GOMEZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman
66.
Sean QUINN
Hagens Berman - Axeon
67.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
Team Illuminate
68.
Jairo Alonso CANO SALAS
EPM
69.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
Manzana - Postobon Team
70.
Esteban David VILLAREAL ALMEIDA
71.
Edwin Andres CARVAJAL JARAMILLO
EPM
72.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
Equipo Continental Orgullo Paisa
73.
Jan HIRT
Astana Pro Team
74.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
75.
Elkin Sebastian PALMAR SIERRA
BetPlay Cycling Team 03'08"
76.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
77.
Edward ANDERSON
Hagens Berman - Axeon
78.
Lorenzo FORTUNATO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
79.
Jóni Silva BRANDÃO
Efapel
80.
Marcos JURADO RODRIGUEZ
Efapel
81.
Joab SCHNEITER
IAM - Excelsior
82.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
83.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
Efapel
84.
Anthony RAPPO
IAM - Excelsior
85.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Team Illuminate
86.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
GW - Shimano
87.
Jaime Alberto CASTAÑEDA ORTEGA
EPM
88.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin
89.
Karel VACEK
Hagens Berman - Axeon
90.
Cole DAVIS
Hagens Berman - Axeon
91.
Rafael Anibal MONTIEL CUELLAR
Equipo Continental Orgullo Paisa
92.
Norberto WILCHES RODRIGUEZ
93.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Medellin
94.
Hideto NAKANE
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
95.
Didier SASTOQUE
96.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Equipo Continental Orgullo Paisa
97.
Walter Alejandro VARGAS ALZATE
Medellin
98.
Christian David PITA BOLANOS
Movistar Team Ecuador
99.
Davide BALDACCINI
Team Colpack
100.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
101.
Jorge MONTENEGRO
102.
Einer Augusto RUBIO
Colombia
103.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy
104.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy
105.
Matteo BADILATTI
Israel Cycling Academy
106.
Nathan BROWN
EF Education First 04'40"
107.
Dario PUCCIONI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis
108.
Diego Fernando RUIZ
BetPlay Cycling Team
109.
Brayan Stiven RAMIREZ CHACON
Coldeportes - Zenu
110.
Luca PACIONI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 07'54"
111.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
112.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
113.
Masakazu ITO
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
114.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
115.
Alex HOWES
EF Education First 10'00"
116.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
GW - Shimano
117.
Marvin ANGARITA
118.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
119.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Ineos
120.
Petr VAKOČ
Deceuninck - Quick Step
121.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon
122.
Nikita STALNOV
Astana Pro Team
123.
William David MUÑOZ PÉREZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman
124.
Eduardo ESTRADA CELIS
Coldeportes - Bicicletas Strongman
125.
Steven Manuel CUESTA ZAMORA
Deprisa Team
126.
Jose Nicolas CASTRO LAVERDE
GW - Shimano
127.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step 11'41"
128.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step
129.
Carlos Eduardo ALZATE ESCOBAR
GW - Shimano
130.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
131.
Samuele ZOCCARATO
IAM - Excelsior
132.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
133.
Attilio VIVIANI
Cofidis, Solutions Crédits
134.
Marco MARONESE
Bardiani CSF
135.
Imerio CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
136.
Oliviero TROIA
UAE Team Emirates
137.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel
138.
Albeiro RABON VELA
Deprisa Team
139.
Martin LAAS
Team Illuminate
140.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates
141.
Cristian TORRES
BetPlay Cycling Team
142.
Fabricio FERRARI BARCELO
Efapel
143.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Deceuninck - Quick Step
144.
Cade BICKMORE
Aevolo
145.
Carlos Eduardo QUISPHE QUISPHE
146.
Taylor PHINNEY
EF Education First
147.
Antoine DEBONS
IAM - Excelsior
148.
Julian CARDONA TABARES
Androni Giocattoli - Sidermec 12'35"
149.
Heimarhanz ARIZA JARAMILLO
Deprisa Team 16'15"
150.
Jonny BROWN
Hagens Berman - Axeon 17'27"
151.
Gabriel Francisco ROJAS CAMPOS
Aevolo
152.
Riley SHEEHAN
Aevolo
153.
Michele SCARTEZZINI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis
154.
Francesco LAMON
Italy
155.
Dylan PAGE
IAM - Excelsior
156.
Fernando ISLAS LOPEZ
Aevolo 22'10"
157.
Steven KALF
Team Illuminate 27'39"
158.
Nicolas David GARCIA
BetPlay Cycling Team
159.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy

Stage information

Start, finish: Stage 3. Llanogrande - Llanogrande

Distance: 167.6 km

Date: 14 February 2019