Tour Colombia 2019  |  Stage 4. Medellin - Medellin   

2nd edition

144 km, 15 February 2019

Rider Team Time
1.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step 3h04'38"
2.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy 00'02"
3.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step
4.
Esteban David VILLAREAL ALMEIDA
5.
Hideto NAKANE
Nippo - Vini Fantini - Faizane
6.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
Manzana - Postobon Team
7.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin
8.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy
9.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
10.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
11.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
12.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Team Ineos
13.
Sebastian Alexander CASTAÑO MUÑOZ
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze
14.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team
15.
Rigoberto URÁN URÁN
EF Education First
16.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana - Postobon Team
17.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team
18.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Coldeportes - Bicicletas Strongman
19.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
EF Education First
20.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
Team Illuminate
21.
Hernando BOHORQUEZ SANCHEZ
Astana Pro Team
22.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
23.
Anthony RAPPO
IAM - Excelsior
24.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
UAE Team Emirates
25.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin
26.
Alvaro DUARTE SANDOVAL
27.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Medellin
28.
Lawson CRADDOCK
EF Education First
29.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Nippo - Vini Fantini - Faizane
30.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana - Postobon Team
31.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team
32.
Edward Alexander BELTRAN SUAREZ
Medellin
33.
Danny Alberto OSORIO CALLE
Equipo Continental Orgullo Paisa
34.
Julio Alexis CAMACHO BERNAL
Coldeportes - Zenu
35.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Team Ineos
36.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
EPM
37.
Edison MUÑOZ LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa
38.
Alex HOEHN
Aevolo
39.
Alex Norberto CANO ARDILA
Coldeportes - Zenu
40.
Brayan HERNANDEZ GOMEZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman
41.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
42.
Wilmar Andres PAREDES ZAPATA
Manzana - Postobon Team
43.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team
44.
Edwin Andres CARVAJAL JARAMILLO
EPM
45.
Angel Alexander GIL SANCHEZ
EPM
46.
Didier Alonso CHAPARRO LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa
47.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Ineos
48.
Aristobulo CALA CALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman
49.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
50.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
UAE Team Emirates
51.
Sebastian Orlando CARO MONROY
Deprisa Team
52.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman
53.
Wilmar Jair PEREZ MUÑOZ
Deprisa Team
54.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNANDEZ
55.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
Medellin
56.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Coldeportes - Zenu
57.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
Astana Pro Team
58.
Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ
59.
Freddy Emir MONTAÑA CADENA
EPM
60.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos
61.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
62.
Luca PACIONI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00'43"
63.
Carlos Eduardo ALZATE ESCOBAR
GW - Shimano
64.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
65.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel
66.
Dario PUCCIONI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis
67.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana - Postobon Team
68.
Simon PELLAUD
IAM - Excelsior
69.
Diego Fernando RUIZ
BetPlay Cycling Team
70.
Jaime Alberto CASTAÑEDA ORTEGA
EPM
71.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze
72.
Dylan PAGE
IAM - Excelsior
73.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
74.
Steven Manuel CUESTA ZAMORA
Deprisa Team
75.
Rafael Anibal MONTIEL CUELLAR
Equipo Continental Orgullo Paisa
76.
German Enrique CHAVEZ TORRES
Coldeportes - Zenu
77.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
78.
Masakazu ITO
Nippo - Vini Fantini - Faizane
79.
Sean QUINN
Hagens Berman - Axeon
80.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Team Illuminate
81.
Brayan Stiven RAMIREZ CHACON
Coldeportes - Zenu
82.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Equipo Continental Orgullo Paisa
83.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon
84.
Marcos JURADO RODRIGUEZ
Efapel
85.
Edward ANDERSON
Hagens Berman - Axeon
86.
Karel VACEK
Hagens Berman - Axeon
87.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
88.
Imerio CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
89.
Christopher FROOME
Team Ineos
90.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
Equipo Continental Orgullo Paisa
91.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step
92.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates
93.
Attilio VIVIANI
94.
Jairo Alonso CANO SALAS
EPM
95.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec
96.
Joab SCHNEITER
IAM - Excelsior
97.
Didier SASTOQUE
98.
Christian David PITA BOLANOS
Movistar Team Ecuador
99.
Gabriel Francisco ROJAS CAMPOS
Aevolo
100.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
Efapel
101.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Deceuninck - Quick Step
102.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team
103.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
104.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Ineos
105.
Nathan BROWN
EF Education First
106.
Jorge MONTENEGRO
107.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
108.
Einer Augusto RUBIO
Colombia
109.
Walter Alejandro VARGAS ALZATE
Medellin
110.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
GW - Shimano
111.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
GW - Shimano
112.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
113.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy
114.
Nikita STALNOV
Astana Pro Team
115.
Jan HIRT
Astana Pro Team
116.
Petr VAKOČ
Deceuninck - Quick Step
117.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
GW - Shimano 00'02"
118.
Elkin Sebastian PALMAR SIERRA
BetPlay Cycling Team 01'16"
119.
Antoine DEBONS
IAM - Excelsior 01'18"
120.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
GW - Shimano
121.
Marvin ANGARITA
122.
Albeiro RABON VELA
Deprisa Team
123.
Jose Nicolas CASTRO LAVERDE
GW - Shimano
124.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates
125.
Norberto WILCHES RODRIGUEZ
01'23"
126.
Lorenzo FORTUNATO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
127.
Juan Diego ALBA BOLIVAR
Coldeportes - Zenu 01'27"
128.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step
129.
Marco MARONESE
Bardiani CSF 01'31"
130.
Oliviero TROIA
UAE Team Emirates 02'22"
131.
Martin LAAS
Team Illuminate 02'33"
132.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
Manzana - Postobon Team 03'49"
133.
Michele SCARTEZZINI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis
134.
Cade BICKMORE
Aevolo
135.
Jóni Silva BRANDÃO
Efapel
136.
Fabricio FERRARI BARCELO
Efapel
137.
Cameron PIPER
Team Illuminate 05'26"
138.
Cristian TORRES
BetPlay Cycling Team
139.
Nicolas David GARCIA
BetPlay Cycling Team 07'02"
140.
William David MUÑOZ PÉREZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman
141.
Francesco LAMON
Italy
142.
Matteo BADILATTI
Israel Cycling Academy
143.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
144.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
145.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
146.
Carlos Eduardo QUISPHE QUISPHE
147.
Alex HOWES
EF Education First
148.
Taylor PHINNEY
EF Education First
149.
Jonny BROWN
Hagens Berman - Axeon
150.
Cole DAVIS
Hagens Berman - Axeon
151.
Fernando ISLAS LOPEZ
Aevolo
152.
Heimarhanz ARIZA JARAMILLO
Deprisa Team
153.
Samuele ZOCCARATO
IAM - Excelsior 09'42"
154.
Riley SHEEHAN
Aevolo 12'03"
155.
Steven KALF
Team Illuminate
156.
Julian CARDONA TABARES
Androni Giocattoli - Sidermec 14'20"
157.
Eduardo ESTRADA CELIS
Coldeportes - Bicicletas Strongman 14'43"
158.
Davide BALDACCINI
Team Colpack 18'59"
159.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
Team Illuminate 26'42"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Medellin - Medellin

Distance: 144 km

Date: 15 February 2019