Tour Colombia 2019  |  Stage 5. La Union - La Union   

2nd edition

176.8 km, 16 February 2019

Rider Team Time
1.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step 4h16'44"
2.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team
3.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team
4.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
EF Education First
5.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Team Ineos 00'06"
6.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step 00'42"
7.
Rigoberto URÁN URÁN
EF Education First
8.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Nippo - Vini Fantini - Faizane
9.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team
10.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Team Ineos
11.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
12.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
UAE Team Emirates
13.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
Manzana - Postobon Team
14.
Lawson CRADDOCK
EF Education First
15.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin
16.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman
17.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNANDEZ
18.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
Astana Pro Team 00'51"
19.
Freddy Emir MONTAÑA CADENA
EPM
20.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
21.
Edward Alexander BELTRAN SUAREZ
Medellin
22.
Brayan HERNANDEZ GOMEZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman
23.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
Medellin 01'25"
24.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
25.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Coldeportes - Bicicletas Strongman
26.
Angel Alexander GIL SANCHEZ
EPM
27.
Danny Alberto OSORIO CALLE
Equipo Continental Orgullo Paisa 02'11"
28.
Didier Alonso CHAPARRO LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa 02'32"
29.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
GW - Shimano 02'40"
30.
Julio Alexis CAMACHO BERNAL
Coldeportes - Zenu
31.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
UAE Team Emirates 02'50"
32.
Alvaro DUARTE SANDOVAL
04'04"
33.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana - Postobon Team 06'20"
34.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Ineos
35.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos
36.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team 08'43"
37.
Felix Alejandro BARON CASTILLO
Team Illuminate 16'20"
38.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
39.
Rafael Anibal MONTIEL CUELLAR
Equipo Continental Orgullo Paisa
40.
Alex HOEHN
Aevolo
41.
Simon PELLAUD
IAM - Excelsior
42.
Petr VAKOČ
Deceuninck - Quick Step
43.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
44.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
45.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy
46.
Edison MUÑOZ LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa
47.
Samuele ZOCCARATO
IAM - Excelsior
48.
Joab SCHNEITER
IAM - Excelsior
49.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze
50.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Medellin
51.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
GW - Shimano
52.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
GW - Shimano
53.
Esteban David VILLAREAL ALMEIDA
54.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
GW - Shimano
55.
Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ
56.
Edwin Andres CARVAJAL JARAMILLO
EPM
57.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
58.
Sebastian Orlando CARO MONROY
Deprisa Team
59.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
60.
Alex HOWES
EF Education First
61.
Nathan BROWN
EF Education First
62.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
63.
Wilmar Jair PEREZ MUÑOZ
Deprisa Team
64.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
EPM
65.
Alex Norberto CANO ARDILA
Coldeportes - Zenu
66.
Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ
Coldeportes - Zenu
67.
German Enrique CHAVEZ TORRES
Coldeportes - Zenu
68.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana - Postobon Team
69.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
Team Illuminate
70.
Brayan Stiven RAMIREZ CHACON
Coldeportes - Zenu
71.
Jan HIRT
Astana Pro Team 16'32"
72.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team 20'31"
73.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana - Postobon Team 21'00"
74.
Sebastian Alexander CASTAÑO MUÑOZ
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze 21'01"
75.
Diego Fernando RUIZ
BetPlay Cycling Team
76.
Jairo Alonso CANO SALAS
EPM 21'06"
77.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Ineos
78.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
Manzana - Postobon Team 21'07"
79.
Anthony RAPPO
IAM - Excelsior
80.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team
81.
Nikita STALNOV
Astana Pro Team
82.
Eduardo ESTRADA CELIS
Coldeportes - Bicicletas Strongman
83.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step 21'10"
84.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step
85.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Deceuninck - Quick Step
86.
William David MUÑOZ PÉREZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman
87.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Equipo Continental Orgullo Paisa
88.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
Equipo Continental Orgullo Paisa
89.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin
90.
Dario PUCCIONI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 23'01"
91.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
92.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF
93.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Team Illuminate
94.
Einer Augusto RUBIO
Colombia
95.
Marcos JURADO RODRIGUEZ
Efapel
96.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 26'10"
97.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates 30'16"
98.
Wilmar Andres PAREDES ZAPATA
Manzana - Postobon Team
99.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates
100.
Edward ANDERSON
Hagens Berman - Axeon 33'25"
101.
Sean QUINN
Hagens Berman - Axeon 33'26"
102.
Oliviero TROIA
UAE Team Emirates 33'30"
103.
Luca PACIONI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
104.
Carlos Eduardo ALZATE ESCOBAR
GW - Shimano
105.
Lorenzo FORTUNATO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
106.
Fabricio FERRARI BARCELO
Efapel
107.
Christian David PITA BOLANOS
Movistar Team Ecuador
108.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
109.
Jaime Alberto CASTAÑEDA ORTEGA
EPM
110.
Davide BALDACCINI
Team Colpack
111.
Marvin ANGARITA
112.
Gabriel Francisco ROJAS CAMPOS
Aevolo
113.
Imerio CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
114.
Masakazu ITO
Nippo - Vini Fantini - Faizane
115.
Cole DAVIS
Hagens Berman - Axeon
116.
Taylor PHINNEY
EF Education First
117.
Jose Nicolas CASTRO LAVERDE
GW - Shimano
118.
Jorge MONTENEGRO
119.
Christopher FROOME
Team Ineos
120.
Marco MARONESE
Bardiani CSF
121.
Hernando BOHORQUEZ SANCHEZ
Astana Pro Team
122.
Juan Diego ALBA BOLIVAR
Coldeportes - Zenu
123.
Didier SASTOQUE
124.
Matteo BADILATTI
Israel Cycling Academy
125.
Walter Alejandro VARGAS ALZATE
Medellin
126.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy
127.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
128.
Aristobulo CALA CALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman 35'12"
129.
Albeiro RABON VELA
Deprisa Team 36'49"
130.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec 40'52"
131.
Cameron PIPER
Team Illuminate 41'55"
132.
Norberto WILCHES RODRIGUEZ
42'03"
133.
Steven Manuel CUESTA ZAMORA
Deprisa Team 42'20"
134.
Cristian TORRES
BetPlay Cycling Team 42'26"
135.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon 42'29"
136.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel
137.
Antoine DEBONS
IAM - Excelsior
138.
Elkin Sebastian PALMAR SIERRA
BetPlay Cycling Team 52'13"

Stage information

Start, finish: Stage 5. La Union - La Union

Race Type: Mountain stage

Distance: 176.8 km

Date: 16 February 2019