Tour Colombia 2019  |  Stage 6. El Retiro - Alto de Las Palmas   

2nd edition

173.8 km, 17 February 2019

Rider Team Time
1.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team 3h57'19"
2.
Iván Ramiro SOSA CUERVO
Team Ineos 00'08"
3.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team
4.
Egan Arley BERNAL GÓMEZ
Team Ineos 00'16"
5.
Rigoberto URÁN URÁN
EF Education First 01'01"
6.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
EF Education First
7.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana - Postobon Team 01'27"
8.
Didier Alonso CHAPARRO LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa 01'32"
9.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
UAE Team Emirates 01'36"
10.
Jhonatan Manuel NARVÁEZ PRADO
Team Ineos 01'40"
11.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
12.
Rodrigo CONTRERAS PINZÓN
Astana Pro Team 01'46"
13.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Nippo - Vini Fantini - Faizane 02'00"
14.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
15.
Freddy Emir MONTAÑA CADENA
EPM
16.
Julian ALAPHILIPPE
Deceuninck - Quick Step
17.
Jorge Camilo CASTIBLANCO CUBIDES
Team Illuminate 02'07"
18.
Matteo BADILATTI
Israel Cycling Academy 02'14"
19.
Danny Alberto OSORIO CALLE
Equipo Continental Orgullo Paisa 02'17"
20.
Richard António CARAPAZ MONTENEGRO
Movistar Team 02'18"
21.
Edward Alexander BELTRAN SUAREZ
Medellin
22.
Oscar Adalberto QUIROZ AYALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman
23.
Jefferson Alveiro CEPEDA HERNANDEZ
Caja Rural - Seguros RGA 02'23"
24.
Byron Patricio GUAMA DE LA CRUZ
02'31"
25.
Brayan HERNANDEZ GOMEZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman 02'34"
26.
Alex HOEHN
Aevolo 02'38"
27.
Harold Alfonso TEJADA CANACUE
Medellin 02'51"
28.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec 02'53"
29.
Angel Alexander GIL SANCHEZ
EPM 02'58"
30.
Sebastian Alexander CASTAÑO MUÑOZ
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze 03'10"
31.
Cristian Camilo MUÑOZ LANCHEROS
UAE Team Emirates 03'19"
32.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin 03'21"
33.
Lawson CRADDOCK
EF Education First
34.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 03'59"
35.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec 04'02"
36.
Wilmar Jair PEREZ MUÑOZ
Deprisa Team 04'03"
37.
Jonathan CAÑAVERAL VARGAS
Coldeportes - Bicicletas Strongman
38.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF 04'18"
39.
Nathan BROWN
EF Education First 04'55"
40.
Anthony RAPPO
IAM - Excelsior
41.
Julio Alexis CAMACHO BERNAL
Coldeportes - Zenu 05'06"
42.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Medellin
43.
Einer Augusto RUBIO
Colombia
44.
Brayan Stiven SANCHEZ VERGARA
Equipo Continental Orgullo Paisa
45.
Javier Ignacio MONTOYA MONTOYA
Beltrami TSA - Hoppla - Petroli Firenze 06'09"
46.
German Enrique CHAVEZ TORRES
Coldeportes - Zenu 06'11"
47.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana - Postobon Team 06'24"
48.
Brayan Stiven RAMIREZ CHACON
Coldeportes - Zenu 06'26"
49.
Miguel Ángel RUBIANO CHÁVEZ
Coldeportes - Zenu
50.
Jan HIRT
Astana Pro Team 06'39"
51.
Alvaro DUARTE SANDOVAL
China Continental Team of Gansu Bank 07'09"
52.
Edward ANDERSON
Hagens Berman - Axeon 07'27"
53.
Cameron PIPER
Team Illuminate
54.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
Manzana - Postobon Team
55.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Ineos
56.
Didier SASTOQUE
57.
Bob JUNGELS
Deceuninck - Quick Step
58.
Joab SCHNEITER
IAM - Excelsior
59.
Edwin Andres CARVAJAL JARAMILLO
EPM
60.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 07'43"
61.
Juan Pablo SUAREZ SUAREZ
GW - Shimano
62.
Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE
GW - Shimano
63.
Masakazu ITO
Nippo - Vini Fantini - Faizane 07'47"
64.
Rodolfo Andres TORRES AGUDELO
Team Illuminate 07'55"
65.
Rafael Anibal MONTIEL CUELLAR
Equipo Continental Orgullo Paisa
66.
Jairo Alonso CANO SALAS
EPM 08'10"
67.
Jorge MONTENEGRO
08'24"
68.
Sean QUINN
Hagens Berman - Axeon 08'33"
69.
Juan Esteban ARANGO CARVAJAL
08'45"
70.
Norberto WILCHES RODRIGUEZ
08'47"
71.
Luis Felipe LAVERDE JIMENEZ
GW - Shimano 08'51"
72.
Sebastian Orlando CARO MONROY
Deprisa Team
73.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana - Postobon Team 09'15"
74.
Esteban David VILLAREAL ALMEIDA
75.
Marcos JURADO RODRIGUEZ
Efapel 09'30"
76.
José Rodolfo SERPA PÉREZ
GW - Shimano 09'58"
77.
Edison MUÑOZ LOPEZ
Equipo Continental Orgullo Paisa 10'00"
78.
Jose Nicolas CASTRO LAVERDE
GW - Shimano 10'15"
79.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team 11'19"
80.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
81.
Simon PELLAUD
IAM - Excelsior
82.
Antoine DEBONS
IAM - Excelsior
83.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
Manzana - Postobon Team
84.
Alex HOWES
EF Education First
85.
João Pedro Gonçalves ALMEIDA
Hagens Berman - Axeon 11'56"
86.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 12'38"
87.
Gabriel Francisco ROJAS CAMPOS
Aevolo 13'02"
88.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team 13'28"
89.
Nikita STALNOV
Astana Pro Team
90.
Hernando BOHORQUEZ SANCHEZ
Astana Pro Team
91.
Elkin Sebastian PALMAR SIERRA
BetPlay Cycling Team
92.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy 13'38"
93.
Jaime Alberto CASTAÑEDA ORTEGA
EPM
94.
Samuele ZOCCARATO
IAM - Excelsior 13'53"
95.
Christian David PITA BOLANOS
Movistar Team Ecuador 14'09"
96.
Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS
Team Ineos 14'16"
97.
Christopher FROOME
Team Ineos
98.
Juan Diego ALBA BOLIVAR
Coldeportes - Zenu
99.
Janier Alexis ACEVEDO CALLE
EPM
100.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
101.
Mirco MAESTRI
Bardiani CSF 14'45"
102.
Jose Tito HERNANDEZ JAMARILLO
Equipo Continental Orgullo Paisa
103.
Fabricio FERRARI BARCELO
Efapel 15'18"
104.
Lorenzo FORTUNATO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 15'28"
105.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team 16'16"
106.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel
107.
William David MUÑOZ PÉREZ
Coldeportes - Bicicletas Strongman 16'18"
108.
Marco MARONESE
Bardiani CSF 16'29"
109.
Dario PUCCIONI
Sangemini - Trevigiani - MG. Kvis 16'36"
110.
Diego Fernando RUIZ
BetPlay Cycling Team 16'43"
111.
Marvin ANGARITA
18'19"
112.
Alex Norberto CANO ARDILA
Coldeportes - Zenu 19'18"
113.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates
114.
Aristobulo CALA CALA
Coldeportes - Bicicletas Strongman
115.
Eduardo ESTRADA CELIS
Coldeportes - Bicicletas Strongman
116.
Steven Manuel CUESTA ZAMORA
Deprisa Team
117.
Cristian TORRES
BetPlay Cycling Team
118.
Cole DAVIS
Hagens Berman - Axeon
119.
Petr VAKOČ
Deceuninck - Quick Step 21'56"
120.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
121.
Davide BALDACCINI
Team Colpack
122.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy
123.
Paolo SIMION
Bardiani CSF 22'05"
124.
Oliviero TROIA
UAE Team Emirates 24'00"
125.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step
126.
Imerio CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
127.
Luca PACIONI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
128.
Tom BOHLI
UAE Team Emirates
129.
Taylor PHINNEY
EF Education First
130.
Carlos Eduardo ALZATE ESCOBAR
GW - Shimano
131.
Albeiro RABON VELA
Deprisa Team
132.
Wilmar Andres PAREDES ZAPATA
Manzana - Postobon Team
133.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin
134.
Walter Alejandro VARGAS ALZATE
Medellin
135.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step 26'53"
136.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Deceuninck - Quick Step

Stage information

Start, finish: Stage 6. El Retiro - Alto de Las Palmas

Race Type: Mountain stage

Distance: 173.8 km

Date: 17 February 2019