Etoile de Bessèges - 2019

49th edition

General Classification

7 February 2019 - 10 February 2019

Rider Team Time
1.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits 10h29'35"
2.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ 00'16"
3.
Jimmy JANSSENS
Corendon - Circus 00'29"
4.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo
5.
Sep VANMARCKE
EF Education First 00'34"
6.
Yoann PAILLOT
St. Michel - Auber 93 00'36"
7.
Sebastian LANGEVELD
EF Education First
8.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ 00'43"
9.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo 00'46"
10.
Eliot LIETAER
Wallonie Bruxelles 00'48"
11.
Jonathan HIVERT
Direct Energie
12.
Anthony TURGIS
Direct Energie 00'51"
13.
Thibault GUERNALEC
Team Arkea - Samsic
14.
Romain SEIGLE
Groupama - FDJ
15.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ 00'53"
16.
Alexandre GENIEZ
Ag2r La Mondiale 00'54"
17.
Bryan COQUARD
Vital Concept - B&B Hotels 00'58"
18.
Thomas DEGAND
Wanty - Gobert Cycling Team
19.
Jerome COUSIN
Direct Energie 00'59"
20.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo 01'01"
21.
Cyril GAUTIER
Vital Concept - B&B Hotels 01'02"
22.
Lawrence WARBASSE
Ag2r La Mondiale
23.
Aime DE GENDT
Wanty - Gobert Cycling Team 01'03"
24.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko - Marseille Provence 01'05"
25.
Clement VENTURINI
Ag2r La Mondiale 01'09"
26.
Samuel LEROUX
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 01'10"
27.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal 01'11"
28.
Baptiste PLANCKAERT
Wallonie Bruxelles
29.
Brice FEILLU
Team Arkea - Samsic 01'13"
30.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
EF Education First 01'14"
31.
Tom WIRTGEN
Wallonie Bruxelles 01'15"
32.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
33.
Loïc VLIEGEN
Wanty - Gobert Cycling Team 01'16"
34.
Sean BENNETT
EF Education First 01'17"
35.
Alexis GUERIN
Delko - Marseille Provence 01'18"
36.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise
37.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy
38.
Pierre ROLLAND
Vital Concept - B&B Hotels 01'22"
39.
Jasper STUYVEN
Trek - Segafredo
40.
Julien MORTIER
Wallonie Bruxelles 01'23"
41.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ 01'25"
42.
Romain COMBAUD
Delko - Marseille Provence
43.
Kevin LE CUNFF
St. Michel - Auber 93
44.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale 01'26"
45.
Elie GESBERT
Team Arkea - Samsic
46.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale 01'27"
47.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
48.
Kevin LEDANOIS
Team Arkea - Samsic 01'28"
49.
Paul OURSELIN
Direct Energie 01'29"
50.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo 01'30"
51.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 01'33"
52.
Paolo BACCIO
Team Colpack 01'35"
53.
Alexander CATAFORD
Israel Cycling Academy 01'38"
54.
Alexandre PICHOT
Direct Energie
55.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise 01'39"
56.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise
57.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale 01'40"
58.
Julien TRARIEUX
Delko - Marseille Provence 01'43"
59.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo 01'45"
60.
Mikel ARISTI GARDOKI
Euskadi Basque Country - Murias
61.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy 01'46"
62.
Nicolas BALDO
St. Michel - Auber 93
63.
Davide REBELLIN
Sovac 01'48"
64.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal 01'49"
65.
Milan MENTEN
Sport Vlaanderen - Baloise 01'50"
66.
Romain HARDY
Team Arkea - Samsic 01'51"
67.
Anthony MALDONADO
St. Michel - Auber 93 01'54"
68.
Tom DERNIES
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
69.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 01'56"
70.
Niccolò BONIFAZIO
Direct Energie 02'00"
71.
Quentin PACHER
Vital Concept - B&B Hotels 02'01"
72.
Alessandro COVI
Team Colpack 02'02"
73.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo 02'06"
74.
Lawrence NAESEN
Lotto - Soudal 02'08"
75.
Kevin REZA
Vital Concept - B&B Hotels
76.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
77.
Jonas VAN GENECHTEN
Vital Concept - B&B Hotels 02'11"
78.
Andrea TONIATTI
Team Colpack 02'14"
79.
August JENSEN
Israel Cycling Academy 02'17"
80.
Dries VAN GESTEL
Sport Vlaanderen - Baloise 02'18"
81.
Yoann OFFREDO
Wanty - Gobert Cycling Team
82.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy 02'25"
83.
Roy JANS
Corendon - Circus
84.
Otto VERGAERDE
Corendon - Circus 02'29"
85.
Tony HUREL
St. Michel - Auber 93 02'30"
86.
Julien MORICE
Vital Concept - B&B Hotels 02'49"
87.
Pierre IDJOUADIENE
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 03'40"
88.
Alo JAKIN
St. Michel - Auber 93 03'50"
89.
Bruno ARMIRAIL
Groupama - FDJ 06'24"
90.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo 06'30"
91.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo 06'33"
92.
Bert VAN LERBERGHE
Cofidis, Solutions Crédits 07'28"
93.
Maxime DANIEL
Team Arkea - Samsic 10'09"
94.
Zico WAEYTENS
Cofidis, Solutions Crédits 11'01"
95.
Pierre Luc PERICHON
Cofidis, Solutions Crédits 13'33"
96.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo 13'37"
97.
Stijn DEVOLDER
Corendon - Circus
98.
Julius VAN DEN BERG
EF Education First 13'52"
99.
Marco MATHIS
Cofidis, Solutions Crédits 13'57"
100.
Jonas RICKAERT
Corendon - Circus 14'01"
101.
Edward THEUNS
Trek - Segafredo 14'03"
102.
Morne VAN NIEKERK
St. Michel - Auber 93 14'04"
103.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo 14'09"
104.
Brian VAN GOETHEM
Lotto - Soudal 14'17"
105.
Urko BERRADE FERNANDEZ
Euskadi Basque Country - Murias 14'20"
106.
Julen IRIZAR LASKURAIN
Euskadi Basque Country - Murias 14'31"
107.
Przemyslaw KASPERKIEWICZ
Delko - Marseille Provence 14'33"
108.
Eduard Michael GROSU
Delko - Marseille Provence 14'40"
109.
Lukas SPENGLER
Wallonie Bruxelles 14'42"
110.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus
111.
Mickaël DELAGE
Groupama - FDJ 14'43"
112.
Geoffrey SOUPE
Cofidis, Solutions Crédits 14'45"
113.
Maxence MONCASSIN
Amore & Vita - Prodir
114.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Gobert Cycling Team 14'55"
115.
Angelo TULIK
Direct Energie 14'59"
116.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Delko - Marseille Provence 15'03"
117.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal 15'09"
118.
Giulio MASOTTO
Team Colpack 15'12"
119.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo 15'15"
120.
Emiel VERMEULEN
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 15'24"
121.
Viesturs LUKŠEVICS
Amore & Vita - Prodir 15'25"
122.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias
123.
Thomas VAUBOURZEIX
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 15'36"
124.
Pierpaolo FICARA
Amore & Vita - Prodir 15'38"
125.
Kenny DEHAES
Wallonie Bruxelles 15'39"
126.
Loïc CHETOUT
Cofidis, Solutions Crédits 15'46"
127.
Pierre BARBIER
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 15'53"
128.
Christophe MASSON
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 15'55"
129.
Bram WELTEN
Team Arkea - Samsic
130.
Luca COLNAGHI
Team Colpack 16'13"
131.
Ander BARRENETXEA URIARTE
Euskadi Basque Country - Murias 16'28"
132.
Juan Antonio LOPEZ COZAR JAIMEZ
Euskadi Basque Country - Murias 16'51"
133.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo 17'57"
134.
Sacha MODOLO
EF Education First 18'38"
135.
Samy AURIGNAC
Sovac 20'45"