2.1

Tour de la Provence 2019  |  General Classification    

4th edition

General Classification

14 February 2019 - 17 February 2019

Rider Team Time
1.
Filippo GANNA
Team Ineos 10'05"
2.
Sebastian LANGEVELD
EF Education First 00'09"
3.
Rémi CAVAGNA
Deceuninck - Quick Step 00'10"
4.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team 00'15"
5.
Kasper ASGREEN
Deceuninck - Quick Step 00'18"
6.
Yves LAMPAERT
Deceuninck - Quick Step 00'19"
7.
Benjamin THOMAS
Groupama - FDJ 00'20"
8.
Owain DOULL
Team Ineos 00'21"
9.
Sep VANMARCKE
EF Education First 00'24"
10.
Yoann PAILLOT
St. Michel - Auber 93 00'25"
11.
Romain SEIGLE
Groupama - FDJ
12.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ
13.
Jimmy JANSSENS
Corendon - Circus
14.
Matthias BRÄNDLE
Israel Cycling Academy 00'26"
15.
Thibaut PINOT
Groupama - FDJ 00'27"
16.
Moreno HOFLAND
EF Education First 00'28"
17.
Max WALSCHEID
Team Sunweb
18.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Astana Pro Team 00'29"
19.
Alex FRAME
Trek - Segafredo 00'32"
20.
Lluís Guillermo MAS BONET
Movistar Team
21.
Diego ROSA
Team Ineos 00'33"
22.
John DEGENKOLB
Trek - Segafredo 00'34"
23.
Julius VAN DEN BERG
EF Education First 00'35"
24.
Chad HAGA
Team Sunweb
25.
Rudy MOLARD
Groupama - FDJ
26.
Anthony PEREZ
Cofidis, Solutions Crédits
27.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team 00'36"
28.
Simon CLARKE
EF Education First
29.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo 00'37"
30.
Tony GALLOPIN
Ag2r La Mondiale
31.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
32.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team
33.
Pierre-Luc PÉRICHON
Cofidis, Solutions Crédits 00'38"
34.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step
35.
Samuel LEROUX
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
36.
Hugh CARTHY
EF Education First 00'39"
37.
David GAUDU
Groupama - FDJ 00'40"
38.
Eddie DUNBAR
Team Ineos
39.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Team Sunweb 00'41"
40.
Tim DECLERCQ
Deceuninck - Quick Step
41.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec
42.
Michael GOGL
Trek - Segafredo 00'43"
43.
Arthur VICHOT
Vital Concept - B&B Hotels 00'44"
44.
Nicolas EDET
Cofidis, Solutions Crédits
45.
Maxime BOUET
Team Arkéa - Samsic
46.
Daniele BENNATI
Movistar Team
47.
Xandro MEURISSE
Wanty - Gobert Cycling Team
48.
Stijn DEVOLDER
Corendon - Circus 00'46"
49.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ
50.
Lennard KÄMNA
Team Sunweb
51.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team
52.
Toms SKUJIŅŠ
Trek - Segafredo 00'47"
53.
Michael STORER
Team Sunweb
54.
Pieter SERRY
Deceuninck - Quick Step 00'48"
55.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus
56.
Cyril GAUTIER
Vital Concept - B&B Hotels 00'50"
57.
Damien TOUZÉ
Cofidis, Solutions Crédits 00'51"
58.
Nicolas ROCHE
Team Sunweb
59.
Philippe GILBERT
Deceuninck - Quick Step
60.
Jérôme COUSIN
Total Direct Energie 00'52"
61.
Jonas RICKAERT
Corendon - Circus
62.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team
63.
Ben SWIFT
Team Ineos
64.
Pierre ROLLAND
Vital Concept - B&B Hotels 00'53"
65.
Alexandre PICHOT
Total Direct Energie
66.
Adrien GAREL
Vital Concept - B&B Hotels 00'54"
67.
Maxime CAM
Vital Concept - B&B Hotels
68.
Felix RITZINGER
Maloja Pushbikers
69.
Dorian GODON
Ag2r La Mondiale 00'55"
70.
Loïc CHETOUT
Cofidis, Solutions Crédits
71.
Eduard PRADES REVERTE
Movistar Team 00'56"
72.
Anthony DELAPLACE
Team Arkéa - Samsic
73.
Lilian CALMEJANE
Total Direct Energie 00'57"
74.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
75.
Daniel AUER
Maloja Pushbikers
76.
Leonardo BASSO
Team Ineos
77.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy 00'58"
78.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
79.
Alain RIOU
Team Arkéa - Samsic
80.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
EF Education First
81.
Yoann BAGOT
Vital Concept - B&B Hotels 00'59"
82.
Niklas EG
Trek - Segafredo
83.
Mauro FINETTO
Delko - Marseille Provence
84.
Axel DOMONT
Ag2r La Mondiale
85.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo 01'00"
86.
Anthony TURGIS
Total Direct Energie
87.
Christopher LAWLESS
Team Ineos
88.
Julien ANTOMARCHI
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 01'01"
89.
Rémy ROCHAS
Delko - Marseille Provence 01'02"
90.
Matteo SPREAFICO
Androni Giocattoli - Sidermec 01'03"
91.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
92.
Lucas DE ROSSI
Delko - Marseille Provence
93.
Fabien SCHMIDT
Delko - Marseille Provence 01'04"
94.
Julien SIMON
Cofidis, Solutions Crédits 01'05"
95.
Julien EL FARES
Delko - Marseille Provence
96.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Delko - Marseille Provence 01'06"
97.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale
98.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy
99.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team
100.
Amaël MOINARD
Team Arkéa - Samsic 01'07"
101.
Valentin GÖTZINGER
Maloja Pushbikers 01'08"
102.
Frederik BACKAERT
Wanty - Gobert Cycling Team 01'09"
103.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Delko - Marseille Provence
104.
Jonathan HIVERT
Total Direct Energie
105.
Guillaume MARTIN
Wanty - Gobert Cycling Team 01'10"
106.
Jimmy TURGIS
Vital Concept - B&B Hotels
107.
Otto VERGAERDE
Corendon - Circus
108.
Johannes SCHINNAGEL
Maloja Pushbikers
109.
Alo JAKIN
St. Michel - Auber 93 01'11"
110.
Ludwig DE WINTER
Wanty - Gobert Cycling Team 01'12"
111.
Jonas GREGAARD WILSLY
Astana Pro Team 01'13"
112.
Hugo HOFSTETTER
Cofidis, Solutions Crédits
113.
Warren BARGUIL
Team Arkéa - Samsic 01'14"
114.
Laurens DE VREESE
Astana Pro Team
115.
Lukas SCHLEMMER
Maloja Pushbikers
116.
Yohann GENE
Total Direct Energie 01'15"
117.
Johannes FRÖHLINGER
Team Sunweb
118.
Joeri STALLAERT
Corendon - Circus 01'16"
119.
Camille THOMINET
St. Michel - Auber 93
120.
Kevin LE CUNFF
St. Michel - Auber 93 01'17"
121.
Pierre IDJOUADIENE
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
122.
Mattia VIEL
Androni Giocattoli - Sidermec 01'18"
123.
Romain FEILLU
St. Michel - Auber 93 01'19"
124.
Jérémy MAISON
Team Arkéa - Samsic
125.
Jan André FREULER
Amore & Vita - Prodir 01'20"
126.
Thibault FERASSE
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
127.
Maxence MONCASSIN
Amore & Vita - Prodir 01'22"
128.
Jodok SALZMANN
Maloja Pushbikers
129.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec
130.
Samuel DUMOULIN
Ag2r La Mondiale
131.
Flavien MAURELET
St. Michel - Auber 93 01'23"
132.
Andrea PASQUALON
Wanty - Gobert Cycling Team
133.
Leonardo FEDRIGO
Androni Giocattoli - Sidermec 01'27"
134.
Odd Christian EIKING
Wanty - Gobert Cycling Team
135.
August JENSEN
Israel Cycling Academy 01'28"
136.
Mikaël CHEREL
Ag2r La Mondiale
137.
Wesley KREDER
Wanty - Gobert Cycling Team 01'31"
138.
Marcel MEISEN
Corendon - Circus
139.
Guy NIV
Israel Cycling Academy 01'32"
140.
Bram WELTEN
Team Arkéa - Samsic 01'36"
141.
Pierre BARBIER
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 01'37"
142.
Stefan KOLB
Maloja Pushbikers 01'38"
143.
Pierre GOUAULT
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
144.
Simon SELLIER
Total Direct Energie 01'42"
145.
Ēriks Toms GAVARS
Amore & Vita - Prodir 01'44"
146.
Viesturs LUKŠEVICS
Amore & Vita - Prodir 01'45"
147.
Anthony MALDONADO
St. Michel - Auber 93 01'50"
148.
Christophe MASSON
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 01'55"
149.
Danilo CELANO
Amore & Vita - Prodir 01'56"
150.
Iltjan NIKA
Amore & Vita - Prodir 02'08"
151.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy 02'21"