Tour du Haut-Var - 2019

51st edition

General Classification

22 February 2019 - 24 February 2019

Rider Team Time
1.
Sep VANMARCKE
EF Education First 4h00'22"
2.
Julien EL FARES
Delko - Marseille Provence
3.
Giulio CICCONE
Trek - Segafredo
4.
Rudy MOLARD
Groupama - FDJ
5.
Alexis VUILLERMOZ
Ag2r La Mondiale
6.
Lucas ERIKSSON
Riwal - Readynez Cycling Team
7.
Krists NEILANDS
Israel Cycling Academy
8.
Thibaut PINOT
Groupama - FDJ
9.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec
10.
Dimitri PEYSKENS
Wallonie Bruxelles
11.
Mathias LE TURNIER
Cofidis, Solutions Crédits
12.
Nicolas EDET
Cofidis, Solutions Crédits
13.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
14.
Hugh CARTHY
EF Education First
15.
Kilian FRANKINY
Groupama - FDJ 00'14"
16.
Anthony MALDONADO
St. Michel - Auber 93 00'30"
17.
Anthony PEREZ
Cofidis, Solutions Crédits
18.
Jonathan HIVERT
Total Direct Energie
19.
Mauro FINETTO
Delko - Marseille Provence 00'38"
20.
Jarlinson PANTANO GÓMEZ
Trek - Segafredo
21.
Matteo BUSATO
Androni Giocattoli - Sidermec 00'41"
22.
Rasmus Christian QUAADE
Riwal - Readynez Cycling Team 00'52"
23.
Sindre Skjøstad LUNKE
Riwal - Readynez Cycling Team
24.
Kevin LEDANOIS
Team Arkea - Samsic
25.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo
26.
Pierre ROLLAND
Vital Concept - B&B Hotels 01'14"
27.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
EF Education First
28.
Julien SIMON
Cofidis, Solutions Crédits
29.
Kevin LE CUNFF
St. Michel - Auber 93
30.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy 01'40"
31.
Alexander CATAFORD
Israel Cycling Academy
32.
Fabio FELLINE
Trek - Segafredo
33.
Emil Nygaard VINJEBO
Riwal - Readynez Cycling Team
34.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias
35.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
36.
Alexandre GENIEZ
Ag2r La Mondiale
37.
Tanel KANGERT
EF Education First
38.
Amael MOINARD
Team Arkea - Samsic
39.
Pierre Luc PERICHON
Cofidis, Solutions Crédits 02'32"
40.
Davide REBELLIN
Sovac
41.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
42.
Tom DERNIES
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
43.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli - Sidermec
44.
Paul OURSELIN
Total Direct Energie
45.
Matthieu LADAGNOUS
Groupama - FDJ
46.
Camille THOMINET
St. Michel - Auber 93
47.
Tom WIRTGEN
Wallonie Bruxelles
48.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
49.
Thomas BOUDAT
Total Direct Energie 02'35"
50.
Matteo SPREAFICO
Androni Giocattoli - Sidermec 02'58"
51.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles
52.
Lilian CALMEJANE
Total Direct Energie 03'01"
53.
Mikael CHEREL
Ag2r La Mondiale 03'10"
54.
Romain COMBAUD
Delko - Marseille Provence
55.
Jimmy TURGIS
Vital Concept - B&B Hotels
56.
Nans PETERS
Ag2r La Mondiale
57.
Jérémy MAISON
Team Arkea - Samsic
58.
Pierre IDJOUADIENE
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
59.
Lachlan MORTON
EF Education First 03'46"
60.
Michael GOGL
Trek - Segafredo 04'12"
61.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec
62.
Emmanuel MORIN
Cofidis, Solutions Crédits 05'32"
63.
Nicolai BROCHNER NIELSEN
Riwal - Readynez Cycling Team 06'20"
64.
Victor LANGELLOTTI
Burgos - BH
65.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Riwal - Readynez Cycling Team 06'52"
66.
Yoann BAGOT
Vital Concept - B&B Hotels 07'03"
67.
Cyril GAUTIER
Vital Concept - B&B Hotels
68.
Romain LE ROUX
Team Arkea - Samsic
69.
Arthur VICHOT
Vital Concept - B&B Hotels
70.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy
71.
Flavien MAURELET
St. Michel - Auber 93
72.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ 08'42"
73.
Georg PREIDLER
Groupama - FDJ
74.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo
75.
Christophe MASSON
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
76.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias
77.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias
78.
Thibault FERASSE
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
79.
Fabien SCHMIDT
Delko - Marseille Provence
80.
Mathieu BURGAUDEAU
Total Direct Energie
81.
Julien BERNARD
Trek - Segafredo
82.
James MITRI
Burgos - BH
83.
Matti BRESCHEL
EF Education First
84.
Florian VACHON
Team Arkea - Samsic
85.
Brice FEILLU
Team Arkea - Samsic
86.
Kenny MOLLY
Wallonie Bruxelles
87.
Nicolas BALDO
St. Michel - Auber 93
88.
Laurent EVRARD
Sovac
89.
Morne VAN NIEKERK
St. Michel - Auber 93
90.
Julien ANTOMARCHI
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
91.
Lucas DE ROSSI
Delko - Marseille Provence
92.
Maxime CAM
Vital Concept - B&B Hotels
93.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale
94.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec 11'01"
95.
Damien TOUZÉ
Cofidis, Solutions Crédits 12'44"
96.
Ander BARRENETXEA URIARTE
Euskadi Basque Country - Murias
97.
Alexander KAMP
Riwal - Readynez Cycling Team
98.
Jaume SUREDA MOREY
Burgos - BH
99.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH
100.
Nuno Miguel Alves Matos BICO
Burgos - BH
101.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale
102.
Thomas VAUBOURZEIX
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
103.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Delko - Marseille Provence
104.
Abderrahmane Mehdi HAMZA
Sovac
105.
Mathijs PAASSCHENS
Wallonie Bruxelles
106.
Franklin SIX
Wallonie Bruxelles
107.
Ludovic ROBEET
Wallonie Bruxelles
108.
Romain HARDY
Team Arkea - Samsic
109.
Tony HUREL
St. Michel - Auber 93
110.
Justin MOTTIER
Vital Concept - B&B Hotels
111.
Steve MORABITO
Groupama - FDJ
112.
Angelo TULIK
Total Direct Energie
113.
Jérôme COUSIN
Total Direct Energie
114.
Islam MANSOURI
Sovac 14'44"
115.
Urko BERRADE FERNANDEZ
Euskadi Basque Country - Murias 16'34"