2.UWT

UAE Tour 2019  |  Stage 2. Yas Island - Abu Dhabi Big Flag   

5th edition

184 km, 25 February 2019

Rider Team Time
1.
Fernando GAVIRIA RENDÓN
UAE Team Emirates 4h36'32"
2.
Elia VIVIANI
Deceuninck - Quick Step
3.
Caleb EWAN
Lotto - Soudal
4.
Kristoffer HALVORSEN
Team Ineos
5.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe
6.
Sam BENNETT
Bora - Hansgrohe
7.
Sacha MODOLO
EF Education First
8.
Marcel KITTEL
Team Katusha - Alpecin
9.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ
10.
Jakub MARECZKO
CCC Team
11.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo
12.
Phil BAUHAUS
Bahrain - Merida
13.
Mark CAVENDISH
Team Dimension Data
14.
Max WALSCHEID
Team Sunweb
15.
Patrick BEVIN
CCC Team
16.
Samuel DUMOULIN
Ag2r La Mondiale
17.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
18.
Luka MEZGEC
Mitchelton - Scott
19.
Adam BLYTHE
Lotto - Soudal
20.
Alexander KRISTOFF
UAE Team Emirates
21.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team
22.
Michał KWIATKOWSKI
Team Ineos
23.
Christoph PFINGSTEN
Bora - Hansgrohe
24.
Jack BAUER
Mitchelton - Scott
25.
Alexander PORSEV
Gazprom - Rusvelo
26.
Benoît COSNEFROY
Ag2r La Mondiale
27.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida
28.
Davide FORMOLO
Bora - Hansgrohe
29.
Damiano CARUSO
Bahrain - Merida
30.
Péter KUSZTOR
Team Novo Nordisk
31.
Tony GALLOPIN
Ag2r La Mondiale
32.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Astana Pro Team
33.
Wilco KELDERMAN
Team Sunweb
34.
Gianni MOSCON
Team Ineos
35.
Tom DUMOULIN
Team Sunweb
36.
Diego ULISSI
UAE Team Emirates
37.
Simon CLARKE
EF Education First
38.
Primož ROGLIČ
Team Jumbo - Visma
39.
Joey ROSSKOPF
CCC Team
40.
Emanuel BUCHMANN
Bora - Hansgrohe
41.
Roman KREUZIGER
Team Dimension Data
42.
Cees BOL
Team Sunweb
43.
Omar FRAILE MATARRANZ
Astana Pro Team
44.
Rui Alberto Faria da COSTA
UAE Team Emirates
45.
Declan IRVINE
Team Novo Nordisk
46.
Jos VAN EMDEN
Team Jumbo - Visma
47.
Maxime MONFORT
Lotto - Soudal
48.
Laurens DE PLUS
Team Jumbo - Visma
49.
Pavel SIVAKOV
Team Ineos
50.
Aurélien PARET-PEINTRE
Ag2r La Mondiale
51.
Tejay VAN GARDEREN
EF Education First
52.
Sean BENNETT
EF Education First
53.
Remco EVENEPOEL
Deceuninck - Quick Step
54.
Michał GOŁAŚ
Team Ineos
55.
Anton VOROBYEV
Gazprom - Rusvelo
56.
Maximilian SCHACHMANN
Bora - Hansgrohe
57.
David GAUDU
Groupama - FDJ
58.
Sébastien REICHENBACH
Groupama - FDJ
59.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
60.
Mehdi BENHAMOUDA
Team Novo Nordisk
61.
Manuele BOARO
Astana Pro Team
62.
Miles SCOTSON
Groupama - FDJ
63.
Daniel MARTIN
UAE Team Emirates
64.
Ilnur ZAKARIN
Team Katusha - Alpecin
65.
Bauke MOLLEMA
Trek - Segafredo
66.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo
67.
Dries DEVENYNS
Deceuninck - Quick Step
68.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
69.
Lawrence WARBASSE
Ag2r La Mondiale
70.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates
71.
Nikias ARNDT
Team Sunweb
72.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Mitchelton - Scott
73.
James KNOX
Deceuninck - Quick Step
74.
Bjorg LAMBRECHT
Lotto - Soudal
75.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step
76.
Lluís Guillermo MAS BONET
Movistar Team
77.
Davide VILLELLA
Astana Pro Team
78.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Movistar Team
79.
Roger KLUGE
Lotto - Soudal
80.
Oliviero TROIA
UAE Team Emirates
81.
Łukasz OWSIAN
CCC Team
82.
Heinrich HAUSSLER
Bahrain - Merida
83.
Serge PAUWELS
CCC Team
84.
Adam HANSEN
Lotto - Soudal
85.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data
86.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo
87.
Fabio CALABRIA
Team Novo Nordisk
88.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo
89.
Niklas EG
Trek - Segafredo
90.
Richie PORTE
Trek - Segafredo
91.
Victor DE LA PARTE
CCC Team
92.
Mickaël DELAGE
Groupama - FDJ
93.
Reinardt JANSE VAN RENSBURG
Team Dimension Data
94.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
95.
Daniel MCLAY
EF Education First
96.
Sam BEWLEY
Mitchelton - Scott
97.
Jan HIRT
Astana Pro Team
98.
Michael ALBASINI
Mitchelton - Scott
99.
Ildar ARSLANOV
Gazprom - Rusvelo
100.
Brent BOOKWALTER
Mitchelton - Scott
101.
Jay Robert THOMSON
Team Dimension Data
102.
Callum SCOTSON
Mitchelton - Scott
103.
Alessandro DE MARCHI
CCC Team
104.
Kenny ELISSONDE
Team Ineos
105.
Alex DOWSETT
Team Katusha - Alpecin
106.
Anthony ROUX
Groupama - FDJ
107.
Andrey AMADOR BIKKAZAKOVA
Movistar Team
108.
Stepan KURIANOV
Gazprom - Rusvelo
109.
Geoffrey BOUCHARD
Ag2r La Mondiale
110.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
111.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
112.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
113.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data
114.
Marco HALLER
Team Katusha - Alpecin
115.
William CLARKE
Trek - Segafredo
116.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk
117.
Koen BOUWMAN
Team Jumbo - Visma
118.
Robert POWER
Team Sunweb
119.
Julius VAN DEN BERG
EF Education First
120.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha - Alpecin
121.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team
122.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Team Katusha - Alpecin
123.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale
124.
Fabio SABATINI
Deceuninck - Quick Step
125.
Michael MØRKØV
Deceuninck - Quick Step
126.
Marcel SIEBERG
Bahrain - Merida 00'32"
127.
James WHELAN
EF Education First 00'49"
128.
Paul MARTENS
Team Jumbo - Visma
129.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
130.
Tom LEEZER
Team Jumbo - Visma
131.
Jan TRATNIK
Bahrain - Merida 00'51"
132.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team 01'10"
133.
Bruno ARMIRAIL
Groupama - FDJ 01'19"
134.
Chad HAGA
Team Sunweb 01'47"
135.
Bernhard EISEL
Team Dimension Data 02'06"
136.
Rohan DENNIS
Bahrain - Merida 02'08"
137.
Salvatore PUCCIO
Team Ineos 00'00"
138.
Peter KENNAUGH
Bora - Hansgrohe 02'08"
139.
Tony MARTIN
Team Jumbo - Visma 09'39"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Yas Island - Abu Dhabi Big Flag

Race Type: Sprint stage

Distance: 184 km

Date: 25 February 2019