Drôme Classic - 2019

7th edition

Livron-sur-Drôme - Livron-sur-Drôme 207.8 km

3 March 2019

Rider Team Time
1.
Alexis VUILLERMOZ
Ag2r La Mondiale 5h06'04"
2.
Valentin MADOUAS
Groupama - FDJ 00'03"
3.
Warren BARGUIL
Team Arkea - Samsic
4.
Emil Nygaard VINJEBO
Riwal - Readynez Cycling Team 00'08"
5.
Giovanni VISCONTI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00'13"
6.
Arthur VICHOT
Vital Concept - B&B Hotels
7.
Romain BARDET
Ag2r La Mondiale
8.
Guillaume MARTIN
Wanty - Gobert Cycling Team
9.
Matteo BUSATO
Androni Giocattoli - Sidermec
10.
Kevin LE CUNFF
St. Michel - Auber 93
11.
Anthony PEREZ
Cofidis, Solutions Crédits
12.
Alo JAKIN
St. Michel - Auber 93
13.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Charles 00'17"
14.
Anthony MALDONADO
St. Michel - Auber 93
15.
Julien SIMON
Cofidis, Solutions Crédits
16.
Dimitri PEYSKENS
Wallonie Bruxelles
17.
Odd Christian EIKING
Wanty - Gobert Cycling Team
18.
Romain COMBAUD
Delko - Marseille Provence
19.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
20.
Simone VELASCO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00'25"
21.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy
22.
Jonathan HIVERT
Direct Energie
23.
Sergei CHERNETSKI
Caja Rural - Seguros RGA
24.
Elie GESBERT
Team Arkea - Samsic
25.
Jonathan LASTRA MARTINEZ
Caja Rural - Seguros RGA 00'32"
26.
Kilian FRANKINY
Groupama - FDJ
27.
Edoardo ZARDINI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
28.
Lilian CALMEJANE
Direct Energie 00'54"
29.
Fabien DOUBEY
Wanty - Gobert Cycling Team 01'01"
30.
Romain SEIGLE
Groupama - FDJ
31.
Julen AMEZQUETA MORENO
Caja Rural - Seguros RGA 01'11"
32.
Patrick MÜLLER
Vital Concept - B&B Hotels 01'16"
33.
Mathias LE TURNIER
Cofidis, Solutions Crédits 01'22"
34.
Quentin PACHER
Vital Concept - B&B Hotels 01'45"
35.
Krister HAGEN
Riwal - Readynez Cycling Team 02'07"
36.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec 02'09"
37.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec 02'12"
38.
Colin JOYCE
Rally - UHC Cycling
39.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy 02'26"
40.
Huub DUYN
Roompot - Charles 02'28"
41.
Cyril BARTHE
Euskadi Basque Country - Murias 02'31"
42.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 03'09"
43.
Justin JULES
Wallonie Bruxelles 03'16"
44.
Julien MORTIER
Wallonie Bruxelles
45.
Sindre Skjøstad SKJØSTAD LUNKE
Riwal - Readynez Cycling Team
46.
Davide GABBURO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
47.
Marco MINNAARD
Wanty - Gobert Cycling Team
48.
Maxime BOUET
Team Arkea - Samsic
49.
Léo VINCENT
Groupama - FDJ
50.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
51.
Bart DE CLERCQ
Wanty - Gobert Cycling Team
52.
Alexander CATAFORD
Israel Cycling Academy
53.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale
54.
Natnael Teweldemedhin BERHANE
Cofidis, Solutions Crédits
55.
Anthony DELAPLACE
Team Arkea - Samsic
56.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
57.
Iuri FILOSI
Delko - Marseille Provence
58.
Pieter WEENING
Roompot - Charles
59.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Caja Rural - Seguros RGA 04'00"
60.
Kenny MOLLY
Wallonie Bruxelles 04'23"
61.
Laurent PICHON
Team Arkea - Samsic
62.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ
63.
Garikoitz BRAVO OIARBIDE
Euskadi Basque Country - Murias 04'39"
64.
Nans PETERS
Ag2r La Mondiale
65.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec 06'45"
66.
Marco FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
67.
Rasmus Christian QUAADE
Riwal - Readynez Cycling Team
68.
Andreas Lorentz KRON
Riwal - Readynez Cycling Team
69.
Rubén PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy
70.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH 06'48"
71.
Paul OURSELIN
Direct Energie
72.
Mathieu BURGAUDEAU
Direct Energie 06'54"
73.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
74.
Robin CARPENTER
Rally - UHC Cycling 09'34"
75.
Domingos André Maciel GONÇALVES
Caja Rural - Seguros RGA 10'10"
76.
Ángel MADRAZO RUIZ
Burgos - BH
77.
Geoffrey SOUPE
Cofidis, Solutions Crédits 10'21"
78.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
79.
Jesús EZQUERRA MUELA
Burgos - BH
80.
Loïc CHETOUT
Cofidis, Solutions Crédits
81.
Jetse BOL
Burgos - BH
82.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias
83.
Flavien MAURELET
St. Michel - Auber 93
84.
Arjen LIVYNS
Roompot - Charles 11'12"
85.
Kyle MURPHY
Rally - UHC Cycling
86.
Justin TIMMERMANS
Roompot - Charles 12'37"
87.
Kevin REZA
Vital Concept - B&B Hotels
88.
Yoann PAILLOT
St. Michel - Auber 93
89.
Thomas DEGAND
Wanty - Gobert Cycling Team
90.
Benoît VAUGRENARD
Groupama - FDJ
91.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko - Marseille Provence
92.
Umberto MARENGO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
93.
Fabien SCHMIDT
Delko - Marseille Provence
94.
Lucas DE ROSSI
Delko - Marseille Provence 15'00"
95.
Mathijs PAASSCHENS
Wallonie Bruxelles 15'42"
96.
Ludovic ROBEET
Wallonie Bruxelles
97.
Hamish SCHREURS
Israel Cycling Academy 17'23"
98.
Julen IRIZAR LASKURAIN
Euskadi Basque Country - Murias 18'12"
99.
Nicolas Mariotto SESSLER
Burgos - BH 21'18"
100.
Francesco Manuel BONGIORNO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 21'24"
101.
Nigel ELLSAY
Rally - UHC Cycling
102.
Troels Rønning VINTHER
Riwal - Readynez Cycling Team