Le Samyn - 2019

50th edition

Quaregnon - Dour 200 km

5 March 2019

Rider Team Time
1.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step 4h38'20"
2.
Aime DE GENDT
Wanty - Gobert Cycling Team
3.
Niki TERPSTRA
Total Direct Energie
4.
Lars BOOM
Roompot - Charles
5.
Pieter SERRY
Deceuninck - Quick Step 00'01"
6.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
7.
Tim DECLERCQ
Deceuninck - Quick Step 00'06"
8.
Elmar REINDERS
Roompot - Charles 00'08"
9.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Charles 00'14"
10.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal 00'19"
11.
Baptiste PLANCKAERT
Wallonie Bruxelles 00'54"
12.
Frederik BACKAERT
Wanty - Gobert Cycling Team
13.
Jelle MANNAERTS
Tarteletto - Isorex 01'02"
14.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy 01'10"
15.
Dries VAN GESTEL
Sport Vlaanderen - Baloise
16.
Loïc VLIEGEN
Wanty - Gobert Cycling Team
17.
Kasper ASGREEN
Deceuninck - Quick Step
18.
Clement VENTURINI
Ag2r La Mondiale 01'17"
19.
Tom DERNIES
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
20.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus
21.
Pim LIGTHART
Total Direct Energie 01'23"
22.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Gobert Cycling Team
23.
Hugo HOFSTETTER
Cofidis, Solutions Crédits
24.
Jonas VAN GENECHTEN
Vital Concept - B&B Hotels
25.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy
26.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
27.
Lawrence NAESEN
Lotto - Soudal
28.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA
29.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec
30.
Dorian GODON
Ag2r La Mondiale
31.
James FOUCHE
Team Wiggins - LeCol
32.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Charles
33.
Jan MAAS
Leopard Pro Cycling
34.
Senne LEYSEN
Roompot - Charles
35.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles
36.
Stan DEWULF
Lotto - Soudal
37.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise
38.
Rémi CAVAGNA
Deceuninck - Quick Step
39.
Cyril LEMOINE
Cofidis, Solutions Crédits
40.
Alan BANASZEK
Caja Rural - Seguros RGA
41.
Roy JANS
Corendon - Circus
42.
Alexander KRIEGER
Leopard Pro Cycling 01'31"
43.
Stijn DEVOLDER
Corendon - Circus 01'36"
44.
Bert VAN LERBERGHE
Cofidis, Solutions Crédits 01'51"
45.
Damien GAUDIN
Total Direct Energie 02'02"
46.
Timothy STEVENS
Cibel 02'21"
47.
Jack BURKE
Leopard Pro Cycling 02'38"
48.
Mario SPENGLER
Leopard Pro Cycling
49.
Tom WIRTGEN
Wallonie Bruxelles 03'39"
50.
Thomas STEWART
Canyon DHB p/b Bloor Homes
51.
Jeroen PATTYN
Team Differdange - Geba
52.
Gianni MARCHAND
Cibel
53.
David BOUCHER
Tarteletto - Isorex
54.
Bert DE BACKER
Vital Concept - B&B Hotels
55.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal
56.
Franck BONNAMOUR
Team Arkea - Samsic
57.
Boris VALLÉE
Wanty - Gobert Cycling Team
58.
Sebastián MORA VEDRI
Caja Rural - Seguros RGA
59.
Gaetan PONS
Leopard Pro Cycling
60.
Lukas SPENGLER
Wallonie Bruxelles
61.
Emīls LIEPIŅŠ
Wallonie Bruxelles
62.
Xavier CANELLAS SANCHEZ
Caja Rural - Seguros RGA
63.
Ludwig DE WINTER
Wanty - Gobert Cycling Team
64.
Joab SCHNEITER
IAM - Excelsior
65.
Michiel DIELEMAN
Cibel
66.
Michaël VAN STAEYEN
Roompot - Charles
67.
Samuel LEROUX
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
68.
Dennis COENEN
Cibel
69.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy
70.
Pierre BARBIER
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
71.
Gabriel CULLAIGH
Team Wiggins - LeCol
72.
Pierre IDJOUADIENE
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
73.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale
74.
Aurelien PARET-PEINTRE
Ag2r La Mondiale
75.
Bram WELTEN
Team Arkea - Samsic
76.
Colin HEIDERSCHEID
Leopard Pro Cycling
77.
Conor DUNNE
Israel Cycling Academy
78.
Jordi VAN DINGENEN
Tarteletto - Isorex
79.
Julien VAN DEN BRANDE
Tarteletto - Isorex 04'43"
80.
Timothy DUPONT
Wanty - Gobert Cycling Team 05'11"
81.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli - Sidermec 06'07"
82.
Joeri STALLAERT
Corendon - Circus 06'51"
83.
Adrien PETIT
Total Direct Energie
84.
Alexandre PICHOT
Total Direct Energie
85.
Emiel VERMEULEN
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
86.
Peter WILLIAMS
SwiftCarbon Pro Cycling 08'31"
87.
Romain CARDIS
Total Direct Energie 09'31"
88.
Clément RUSSO
Team Arkea - Samsic
89.
Brian VAN GOETHEM
Lotto - Soudal 11'11"
90.
Marco TIZZA
Amore & Vita - Prodir 11'51"
91.
Quentin GUEX
IAM - Excelsior
92.
Dylan PAGE
IAM - Excelsior
93.
Simon PELLAUD
IAM - Excelsior