Vuelta a España 2019  |  General Classification    

74th edition

General Classification

24 August 2019 - 15 September 2019

Rider Team Time
1.
Primož ROGLIČ
Team Jumbo - Visma 83h07'31"
2.
Alejandro VALVERDE BELMONTE
Movistar Team 02'16"
3.
Tadej POGAČAR
UAE Team Emirates 02'38"
4.
Nairo Alexander QUINTANA ROJAS
Movistar Team 03'29"
5.
Miguel Ángel LÓPEZ MORENO
Astana Pro Team 04'31"
6.
Rafał MAJKA
Bora - Hansgrohe 07'16"
7.
Wilco KELDERMAN
Team Sunweb 09'47"
8.
Carl Fredrik HAGEN
Lotto - Soudal 12'54"
9.
Marc SOLER GIMENEZ
Movistar Team 22'10"
10.
Mikel NIEVE ITURALDE
Mitchelton - Scott 22'17"
11.
James KNOX
Deceuninck - Quick Step 22'52"
12.
Dylan TEUNS
Bahrain - Merida 23'49"
13.
Jakob FUGLSANG
Astana Pro Team 26'32"
14.
Sergio Andrés HIGUITA GARCÍA
EF Education First 32'17"
15.
Hermann PERNSTEINER
Bahrain - Merida 33'23"
16.
Ion IZAGIRRE INSAUSTI
Astana Pro Team 42'00"
17.
Rúben GUERREIRO
Team Katusha - Alpecin 42'05"
18.
Nicolas EDET
Cofidis, Solutions Crédits 46'07"
19.
Jhoan Esteban CHAVES RUBIO
Mitchelton - Scott 52'46"
20.
Tao GEOGHEGAN HART
Team Ineos 1h04'04"
21.
Kilian FRANKINY
Groupama - FDJ 1h11'42"
22.
Óscar RODRÍGUEZ GARAICOECHEA
Euskadi Basque Country - Murias 1h13'14"
23.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team 1h16'52"
24.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale 1h25'44"
25.
Ben O'CONNOR
Team Dimension Data 1h25'53"
26.
Martijn TUSVELD
Team Sunweb 1h27'32"
27.
Robert GESINK
Team Jumbo - Visma 1h29'07"
28.
Peter STETINA
Trek - Segafredo 1h32'25"
29.
Sepp KUSS
Team Jumbo - Visma 1h35'33"
30.
José Joaquín ROJAS GIL
Movistar Team 1h43'45"
31.
Neilson POWLESS
Team Jumbo - Visma 1h48'04"
32.
Philippe GILBERT
Deceuninck - Quick Step 1h49'45"
33.
George BENNETT
Team Jumbo - Visma 1h55'19"
34.
Wout POELS
Team Ineos 1h57'53"
35.
Pierre LATOUR
Ag2r La Mondiale 1h58'47"
36.
Felix GROßSCHARTNER
Bora - Hansgrohe 2h03'33"
37.
Niklas EG
Trek - Segafredo 2h04'41"
38.
Benjamin KING
Team Dimension Data 2h10'03"
39.
Sebastián HENAO GÓMEZ
Team Ineos 2h12'05"
40.
Daniel NAVARRO GARCÍA
Team Katusha - Alpecin 2h12'12"
41.
Daniel Felipe MARTINEZ POVEDA
EF Education First 2h13'20"
42.
Gianluca BRAMBILLA
Trek - Segafredo 2h16'00"
43.
Antonio PEDRERO LOPEZ
Movistar Team 2h19'54"
44.
Tobias LUDVIGSSON
Groupama - FDJ 2h20'06"
45.
Sergio Luis HENAO MONTOYA
UAE Team Emirates 2h20'12"
46.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Movistar Team 2h20'59"
47.
Geoffrey BOUCHARD
Ag2r La Mondiale 2h25'49"
48.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias 2h28'26"
49.
Damien HOWSON
Mitchelton - Scott 2h29'15"
50.
Cristián RODRÍGUEZ MARTÍN
Caja Rural - Seguros RGA 2h29'16"
51.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data 2h34'36"
52.
Rémi CAVAGNA
Deceuninck - Quick Step 2h35'04"
53.
Gorka IZAGIRRE INSAUSTI
Astana Pro Team 2h37'27"
54.
Matteo FABBRO
Team Katusha - Alpecin 2h37'58"
55.
Zdenek ŠTYBAR
Deceuninck - Quick Step 2h39'14"
56.
Thomas DE GENDT
Lotto - Soudal 2h39'45"
57.
Paweł POLJAŃSKI
Bora - Hansgrohe 2h43'49"
58.
Lawson CRADDOCK
EF Education First 2h48'59"
59.
Clement CHEVRIER
Ag2r La Mondiale 2h49'02"
60.
Jonas KOCH
CCC Team 2h51'04"
61.
Jhon Darwin ATAPUMA HURTADO
Cofidis, Solutions Crédits 2h51'36"
62.
Tsgabu Gebremaryam GRMAY
Mitchelton - Scott 2h52'23"
63.
Nicholas SCHULTZ
Mitchelton - Scott 2h52'25"
64.
Imanol ERVITI OLLO
Movistar Team 2h52'45"
65.
Tosh VAN DER SANDE
Lotto - Soudal 2h53'09"
66.
David DE LA CRUZ MELGAREJO
Team Ineos 2h53'50"
67.
Steve MORABITO
Groupama - FDJ 3h01'54"
68.
Dario CATALDO
Astana Pro Team 3h06'30"
69.
Nikias ARNDT
Team Sunweb 3h06'44"
70.
Owain DOULL
Team Ineos 3h07'55"
71.
Valerio CONTI
UAE Team Emirates 3h07'57"
72.
Silvan DILLIER
Ag2r La Mondiale 3h09'37"
73.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal 3h10'27"
74.
Tomasz MARCZYŃSKI
Lotto - Soudal 3h14'52"
75.
Jose HERRADA LOPEZ
Cofidis, Solutions Crédits 3h20'09"
76.
Steff CRAS
Team Katusha - Alpecin 3h21'04"
77.
Dorian GODON
Ag2r La Mondiale 3h22'00"
78.
Tim DECLERCQ
Deceuninck - Quick Step 3h26'48"
79.
Omar FRAILE MATARRANZ
Astana Pro Team 3h27'08"
80.
Romain SEIGLE
Groupama - FDJ 3h27'45"
81.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale 3h28'13"
82.
Héctor SÁEZ BENITO
Euskadi Basque Country - Murias 3h28'36"
83.
Dion SMITH
Mitchelton - Scott 3h29'42"
84.
Mark PADUN
Bahrain - Merida 3h30'25"
85.
Jacopo MOSCA
Trek - Segafredo 3h30'55"
86.
Cyril BARTHE
Euskadi Basque Country - Murias 3h31'19"
87.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi Basque Country - Murias 3h31'33"
88.
Sergio PARDILLA BELLÓN
Caja Rural - Seguros RGA 3h32'07"
89.
Salvatore PUCCIO
Team Ineos 3h33'35"
90.
Clément VENTURINI
Ag2r La Mondiale 3h37'10"
91.
Bruno ARMIRAIL
Groupama - FDJ 3h37'47"
92.
Robert POWER
Team Sunweb 3h38'25"
93.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team 3h39'09"
94.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA 3h39'43"
95.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias 3h40'02"
96.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Dimension Data 3h40'35"
97.
Francisco José VENTOSO ALBERDI
CCC Team 3h41'35"
98.
Pavel KOCHETKOV
Team Katusha - Alpecin 3h42'27"
99.
Michael STORER
Team Sunweb 3h49'47"
100.
Sam BEWLEY
Mitchelton - Scott 3h51'14"
101.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA 3h57'26"
102.
Luis Ángel MATÉ MARDONES
Cofidis, Solutions Crédits 3h57'38"
103.
Casper Phillip PEDERSEN
Team Sunweb 3h59'57"
104.
Jetse BOL
Burgos - BH 4h03'44"
105.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Burgos - BH 4h04'24"
106.
Ian STANNARD
Team Ineos 4h05'22"
107.
Nicholas DLAMINI
Team Dimension Data 4h05'44"
108.
Damien TOUZÉ
Cofidis, Solutions Crédits 4h08'25"
109.
Luka PIBERNIK
Bahrain - Merida 4h12'17"
110.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Merida 4h13'01"
111.
Sergei CHERNETSKI
Caja Rural - Seguros RGA 4h14'21"
112.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Euskadi Basque Country - Murias 4h16'32"
113.
Enrico BATTAGLIN
Team Katusha - Alpecin 4h18'37"
114.
Nathan VAN HOOYDONCK
CCC Team 4h20'18"
115.
Harm VANHOUCKE
Lotto - Soudal 4h20'29"
116.
Óscar CABEDO CARDÁ
Burgos - BH 4h21'32"
117.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias 4h22'11"
118.
Willie SMIT
Team Katusha - Alpecin 4h23'16"
119.
Ángel MADRAZO RUIZ
Burgos - BH 4h24'08"
120.
Jesús EZQUERRA MUELA
Burgos - BH 4h25'55"
121.
Eros CAPECCHI
Deceuninck - Quick Step 4h25'59"
122.
Mitchell DOCKER
EF Education First 4h26'42"
123.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida 4h27'11"
124.
John DEGENKOLB
Trek - Segafredo 4h28'15"
125.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo 4h29'39"
126.
Logan OWEN
EF Education First 4h31'10"
127.
Stéphane ROSSETTO
Cofidis, Solutions Crédits 4h31'30"
128.
Manuele BOARO
Astana Pro Team 4h32'50"
129.
Jacobus VENTER
Team Dimension Data 4h33'42"
130.
Rasmus Fossum TILLER
Team Dimension Data 4h34'05"
131.
William BARTA
CCC Team 4h36'09"
132.
Heinrich HAUSSLER
Bahrain - Merida 4h37'44"
133.
Edward THEUNS
Trek - Segafredo 4h39'09"
134.
Sam BENNETT
Bora - Hansgrohe 4h41'27"
135.
Gonzalo SERRANO RODRÍGUEZ
Caja Rural - Seguros RGA 4h42'39"
136.
Jorge CUBERO GÁLVEZ
Burgos - BH 4h45'17"
137.
Max WALSCHEID
Team Sunweb 4h46'35"
138.
Vyacheslav KUZNETSOV
Team Katusha - Alpecin 4h50'09"
139.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ 4h56'04"
140.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA 4h58'51"
141.
Kiel REIJNEN
Trek - Segafredo 4h59'24"
142.
Szymon SAJNOK
CCC Team 5h00'46"
143.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates
144.
Jelle WALLAYS
Lotto - Soudal 5h03'35"
145.
Fabio JAKOBSEN
Deceuninck - Quick Step 5h06'28"
146.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Burgos - BH 5h06'47"
147.
Fernando GAVIRIA RENDÓN
UAE Team Emirates 5h11'15"
148.
Ariel Maximiliano RICHEZE
Deceuninck - Quick Step 5h20'15"
149.
Paweł BERNAS
CCC Team 5h22'02"
150.
Oliviero TROIA
UAE Team Emirates 5h25'27"
151.
Shane ARCHBOLD
Bora - Hansgrohe 5h29'44"
152.
Lennard HOFSTEDE
Team Jumbo - Visma 5h40'23"
153.
Nuno Miguel Alves Matos BICO
Burgos - BH 5h56'02"