Nokere Koerse - 2019

74th edition

Deinze - Nokere 195.6 km

20 March 2019

Rider Team Time
1.
Cees BOL
Team Sunweb 4h32'37"
2.
Pascal ACKERMANN
Bora - Hansgrohe
3.
Jasper PHILIPSEN
UAE Team Emirates
4.
Boy VAN POPPEL
Roompot - Charles
5.
Hugo HOFSTETTER
Cofidis, Solutions Crédits
6.
Jonas VAN GENECHTEN
Vital Concept - B&B Hotels
7.
Justin JULES
Wallonie Bruxelles
8.
Bram WELTEN
Team Arkea - Samsic
9.
Jens DEBUSSCHERE
Team Katusha - Alpecin
10.
Lawrence NAESEN
Lotto - Soudal
11.
Szymon SAJNOK
CCC Team
12.
Thomas BOUDAT
Total Direct Energie
13.
Stan DEWULF
Lotto - Soudal
14.
Baptiste PLANCKAERT
Wallonie Bruxelles 00'05"
15.
André Rodrigues CARVALHO
Hagens Berman - Axeon
16.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe 00'06"
17.
Arjen LIVYNS
Roompot - Charles 00'08"
18.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 00'21"
19.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy 00'23"
20.
Julien TRARIEUX
Delko - Marseille Provence
21.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy
22.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Team Sunweb
23.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy 00'25"
24.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates
25.
Boris VALLÉE
Wanty - Gobert Cycling Team
26.
Jay MCCARTHY
Bora - Hansgrohe 00'33"
27.
Mathias DE WITTE
Roompot - Charles
28.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal
29.
Josip RUMAC
Androni Giocattoli - Sidermec 00'40"
30.
Jakub MARECZKO
CCC Team
31.
Michael GOGL
Trek - Segafredo
32.
Niels DE ROOZE
Tarteletto - Isorex
33.
Lukas PÖSTLBERGER
Bora - Hansgrohe 00'44"
34.
Christian KNEES
Team Ineos
35.
Kenny DEHAES
Wallonie Bruxelles 00'46"
36.
Tom DEVRIENDT
Wanty - Gobert Cycling Team
37.
Benoit JARRIER
Team Arkea - Samsic
38.
Franck BONNAMOUR
Team Arkea - Samsic
39.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
40.
Vegard Stake LAENGEN
UAE Team Emirates 00'52"
41.
Manuele MORI
UAE Team Emirates
42.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal 00'54"
43.
Mikkel BJERG
Hagens Berman - Axeon
44.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec 00'56"
45.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step
46.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini - Faizane
47.
Rémi CAVAGNA
Deceuninck - Quick Step 00'59"
48.
Timothy DUPONT
Wanty - Gobert Cycling Team 01'01"
49.
Lorenzo MANZIN
Vital Concept - B&B Hotels
50.
Łukasz OWSIAN
CCC Team
51.
Nacer BOUHANNI
Cofidis, Solutions Crédits 01'03"
52.
Iljo KEISSE
Deceuninck - Quick Step
53.
Eliot LIETAER
Wallonie Bruxelles
54.
Angelo TULIK
Total Direct Energie
55.
Pim LIGTHART
Total Direct Energie
56.
Lars BOOM
Roompot - Charles 01'11"
57.
Remco EVENEPOEL
Deceuninck - Quick Step
58.
Iuri FILOSI
Delko - Marseille Provence
59.
Zico WAEYTENS
Cofidis, Solutions Crédits
60.
Damien TOUZÉ
Cofidis, Solutions Crédits
61.
Pavel SIVAKOV
Team Ineos
62.
Ian GARRISON
Hagens Berman - Axeon
63.
Frederik BACKAERT
Wanty - Gobert Cycling Team 01'18"
64.
Pieter SERRY
Deceuninck - Quick Step 01'21"
65.
Christopher LAWLESS
Team Ineos 01'23"
66.
Bert DE BACKER
Vital Concept - B&B Hotels 01'29"
67.
Kristoffer HALVORSEN
Team Ineos 01'31"
68.
Joan BOU COMPANY
Nippo - Vini Fantini - Faizane 01'35"
69.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise
70.
Mathias NORSGAARD JØRGENSEN
Riwal - Readynez Cycling Team 01'36"
71.
Andreas Nielsen STOKBRO
Riwal - Readynez Cycling Team
72.
Jordi VAN DINGENEN
Tarteletto - Isorex
73.
Aime DE GENDT
Wanty - Gobert Cycling Team 01'40"
74.
Maikel ZIJLAARD
Hagens Berman - Axeon
75.
Paweł BERNAS
CCC Team
76.
Lindsay DE VYLDER
Sport Vlaanderen - Baloise 01'43"
77.
Yoann OFFREDO
Wanty - Gobert Cycling Team
78.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal
79.
Kamil GRADEK
CCC Team 01'46"
80.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli - Sidermec 01'48"
81.
Erik BAŠKA
Bora - Hansgrohe 01'52"
82.
Julien VAN DEN BRANDE
Tarteletto - Isorex
83.
Jonas KOCH
CCC Team 01'53"
84.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 01'55"
85.
Jérémy LECROQ
Vital Concept - B&B Hotels 01'56"
86.
Alexandre PICHOT
Total Direct Energie 02'03"
87.
Yohann GENE
Total Direct Energie
88.
Roberto FERRARI
UAE Team Emirates
89.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step 02'05"
90.
Willie SMIT
Team Katusha - Alpecin 02'12"
91.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Charles 02'34"
92.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe
93.
Nicolai BROCHNER NIELSEN
Riwal - Readynez Cycling Team 03'15"
94.
Harry TANFIELD
Team Katusha - Alpecin 03'17"
95.
Matteo SPREAFICO
Androni Giocattoli - Sidermec 03'24"
96.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Delko - Marseille Provence 03'25"
97.
Brian VAN GOETHEM
Lotto - Soudal 03'27"
98.
Lukas SPENGLER
Wallonie Bruxelles
99.
Imerio CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
100.
Emīls LIEPIŅŠ
Wallonie Bruxelles
101.
Adrien GAREL
Vital Concept - B&B Hotels
102.
Clément RUSSO
Team Arkea - Samsic 03'33"
103.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy
104.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
105.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Riwal - Readynez Cycling Team
106.
Jérémy LEVEAU
Delko - Marseille Provence
107.
Tobias Mørch KONGSTAD
Riwal - Readynez Cycling Team
108.
Clement CARISEY
Israel Cycling Academy
109.
Stijn STEELS
Roompot - Charles
110.
Robbe GHYS
Sport Vlaanderen - Baloise
111.
Jimmy JANSSENS
Corendon - Circus 04'19"
112.
Maxime VANTOMME
Tarteletto - Isorex
113.
Jelle MANNAERTS
Tarteletto - Isorex 05'41"
114.
Michael SCHWARZMANN
Bora - Hansgrohe 05'47"
115.
Ludovic ROBEET
Wallonie Bruxelles
116.
Marco MATHIS
Cofidis, Solutions Crédits
117.
William CLARKE
Trek - Segafredo 05'54"
118.
Jonny BROWN
Hagens Berman - Axeon
119.
Romain CARDIS
Total Direct Energie 06'08"
120.
Michael STORER
Team Sunweb
121.
Max WALSCHEID
Team Sunweb 06'26"
122.
David BOUCHER
Tarteletto - Isorex 06'40"
123.
Thibault GUERNALEC
Team Arkea - Samsic 07'20"
124.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 07'29"
125.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 08'04"
126.
Stijn DEVOLDER
Corendon - Circus
127.
Filippo FORTIN
Cofidis, Solutions Crédits
128.
Rui Filipe Alves OLIVEIRA
UAE Team Emirates
129.
Michael RICE
Hagens Berman - Axeon
130.
Otto VERGAERDE
Corendon - Circus
131.
Rasmus Bøgh WALLIN
Riwal - Readynez Cycling Team 08'53"
132.
Ludwig DE WINTER
Wanty - Gobert Cycling Team
133.
Nathan HAAS
Team Katusha - Alpecin
134.
Maxime CAM
Vital Concept - B&B Hotels
135.
Hiroki NISHIMURA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
136.
Davide MARTINELLI
Deceuninck - Quick Step
137.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
138.
Kim MAGNUSSON
Riwal - Readynez Cycling Team
139.
Marco BENFATTO
Androni Giocattoli - Sidermec
140.
Kenneth VAN ROOY
Sport Vlaanderen - Baloise
141.
Alexis GUERIN
Delko - Marseille Provence
142.
Matteo MOSCHETTI
Trek - Segafredo
143.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus