Volta Limburg Classic 2019

26th edition

Eijsden - Eijsden 192.1 km

6 April 2019

Rider Team Time
1.
Patrick MÜLLER
Vital Concept - B&B Hotels 4h53'11"
2.
Justin JULES
Wallonie Bruxelles
3.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 00'04"
4.
Quentin PACHER
Vital Concept - B&B Hotels 00'25"
5.
Rasmus GULDHAMMER POULSEN
Team Waoo 00'29"
6.
Ole FORFANG
Joker - Fuel of Norway 00'50"
7.
Lennert TEUGELS
Cibel 00'52"
8.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise
9.
Mathijs PAASSCHENS
Wallonie Bruxelles
10.
Piotr HAVIK
Beat Cycling Club
11.
Gianni MARCHAND
Cibel 00'54"
12.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy 01'07"
13.
Kamil MAŁECKI
CCC Development Team
14.
Julien MORTIER
Wallonie Bruxelles
15.
Alexander KAMP
Riwal - Readynez Cycling Team
16.
Eliot LIETAER
Wallonie Bruxelles
17.
Maurits LAMMERTINK
Roompot - Charles
18.
Øivind LUKKEDAL
Joker - Fuel of Norway
19.
Huub DUYN
Roompot - Charles
20.
Thomas DEGAND
Wanty - Gobert Cycling Team
21.
Antonio SANTORO
Monkey Town - A Block CT
22.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy
23.
Connor SWIFT
Team Arkea - Samsic
24.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise
25.
Mathias DE WITTE
Roompot - Charles
26.
Jesper SCHULTZ
Team Waoo
27.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Charles
28.
Daniel PEARSON
Canyon DHB p/b Bloor Homes
29.
Dimitri PEYSKENS
Wallonie Bruxelles 01'16"
30.
Matthew HOLMES
Madison - Genesis 02'00"
31.
Tuur DEPREZ
Cibel 03'42"
32.
Cedric RAYMACKERS
Cibel
33.
Silas Zacharias CLEMMENSEN
Team Waoo
34.
Szymon REKITA
Leopard Pro Cycling
35.
Floris GERTS
Tarteletto - Isorex
36.
Elias VAN BREUSSEGEM
Tarteletto - Isorex 03'52"
37.
Jason VAN DALEN
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel 04'00"
38.
Adne KOSTER
Alecto Cyclingteam
39.
Michał PALUTA
CCC Development Team 03'58"
40.
Patryk STOSZ
CCC Development Team
41.
Jordi VAN DINGENEN
Tarteletto - Isorex 04'00"
42.
Folkert OOSTRA
Monkey Town - A Block CT
43.
Joshua HUPPERTZ
Team Lotto - Kern Haus 04'09"
44.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Gobert Cycling Team 04'19"
45.
Martijn BUDDING
Beat Cycling Club 05'30"
46.
Maarten DE JONGE
Monkey Town - A Block CT
47.
Beau DUVIGNEAU
Vlasman CT
48.
Adam LEWIS
Beat Cycling Club
49.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid
50.
Jacob RELAES
Cibel
51.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise
52.
Ivan CENTRONE
Team Differdange - Geba
53.
Max STEDMAN
Canyon DHB p/b Bloor Homes
54.
Jeroen PATTYN
Team Differdange - Geba
55.
Nils SINSCHEK
Development Team Sunweb
56.
Cameron BEARD
Team Differdange - Geba
57.
Adriaan JANSSEN
Monkey Town - A Block CT
58.
Joseph LAVERICK
Madison - Genesis
59.
Wesley MOL
Team Differdange - Geba
60.
Nahom Kalei DESALE
Beat Cycling Club
61.
Joey WALKER
Madison - Genesis
62.
Frederik THOMSEN
Team Waoo 05'39"
63.
Leon HEINSCHKE
Development Team Sunweb
64.
Aaron VAN POUCKE
Sport Vlaanderen - Baloise
65.
Arvid DE KLEIJN
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
66.
Arjen LIVYNS
Roompot - Charles
67.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy 05'41"
68.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
69.
Sjoerd BAX
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
70.
Jan MAAS
Leopard Pro Cycling
71.
Emil Nygaard VINJEBO
Riwal - Readynez Cycling Team
72.
Jonas Aaen JØRGENSEN
Riwal - Readynez Cycling Team
73.
Piotr BROŻYNA
CCC Development Team
74.
Ludvik Aspelund HOLSTAD
Joker - Fuel of Norway
75.
Yoann BAGOT
Vital Concept - B&B Hotels
76.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles 05'46"
77.
Conor DUNNE
Israel Cycling Academy
78.
Maxime VANTOMME
Tarteletto - Isorex
79.
Michael CUMING
Madison - Genesis
80.
Thomas MOSES
Madison - Genesis

Race information

Start, finish: Eijsden - Eijsden

Distance: 192.1 km

Date: 6 April 2019