2.1

Circuit de la Sarthe-Pays de Loire 2019  |  Stage 2. Freigné - Belligné   

25th edition

172.1 km, 10 April 2019

Rider Team Time
1.
Bryan COQUARD
Vital Concept - B&B Hotels 4h06'11"
2.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ
3.
Justin JULES
Wallonie Bruxelles
4.
Boris VALLÉE
Wanty - Gobert Cycling Team
5.
Matteo MALUCELLI
Caja Rural - Seguros RGA
6.
Bram WELTEN
Team Arkéa - Samsic
7.
Mickaël DELAGE
Groupama - FDJ
8.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy
9.
Jordan Arley PARRA ARIAS
Manzana - Postobon Team
10.
Eduard-Michael GROSU
Delko - Marseille Provence
11.
Brenton JONES
Delko - Marseille Provence
12.
Thomas BOUDAT
Total Direct Energie
13.
Clément VENTURINI
Ag2r La Mondiale
14.
Mathieu VAN DER POEL
Corendon - Circus
15.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise
16.
Anthony MALDONADO
St. Michel - Auber 93
17.
Mathias DE WITTE
Roompot - Charles
18.
Emiel PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
19.
Tony HUREL
St. Michel - Auber 93
20.
Angelo TULIK
Total Direct Energie
21.
Nacer BOUHANNI
Cofidis, Solutions Crédits
22.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise
23.
Julien TRARIEUX
Delko - Marseille Provence
24.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec
25.
Julien MORTIER
Wallonie Bruxelles
26.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale
27.
Alexander CATAFORD
Israel Cycling Academy
28.
Kévin LEDANOIS
Team Arkéa - Samsic
29.
Dimitri PEYSKENS
Wallonie Bruxelles
30.
Mathijs PAASSCHENS
Wallonie Bruxelles
31.
Nick VAN DER LIJKE
Roompot - Charles
32.
Xandro MEURISSE
Wanty - Gobert Cycling Team
33.
Romain HARDY
Team Arkéa - Samsic
34.
Julien SIMON
Cofidis, Solutions Crédits
35.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
36.
Thomas DEGAND
Wanty - Gobert Cycling Team
37.
Anthony DELAPLACE
Team Arkéa - Samsic
38.
Andrea VENDRAME
Androni Giocattoli - Sidermec
39.
Romain COMBAUD
Delko - Marseille Provence
40.
Morne VAN NIEKERK
St. Michel - Auber 93
41.
Yoann PAILLOT
St. Michel - Auber 93
42.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko - Marseille Provence
43.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy
44.
Matthieu LADAGNOUS
Groupama - FDJ
45.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
46.
Flavien MAURELET
St. Michel - Auber 93
47.
Sebastián MORA VEDRI
Caja Rural - Seguros RGA
48.
Mattia FRAPPORTI
Androni Giocattoli - Sidermec
49.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise
50.
Nelson Andrés SOTO MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
51.
Maurits LAMMERTINK
Roompot - Charles
52.
Philipp WALSLEBEN
Corendon - Circus
53.
Jérôme COUSIN
Total Direct Energie
54.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana - Postobon Team
55.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
56.
Marcel MEISEN
Corendon - Circus
57.
Arthur VICHOT
Vital Concept - B&B Hotels
58.
Patrick MÜLLER
Vital Concept - B&B Hotels
59.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise
60.
Bryan Steven GOMEZ PEÑALOZA
Manzana - Postobon Team
61.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles
62.
Mauricio Jose MOREIRA GUARINO
Caja Rural - Seguros RGA
63.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Manzana - Postobon Team
64.
Eliot LIETAER
Wallonie Bruxelles
65.
Alexis GOUGEARD
Ag2r La Mondiale
66.
Laurent PICHON
Team Arkéa - Samsic
67.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Delko - Marseille Provence
68.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Charles
69.
Quentin PACHER
Vital Concept - B&B Hotels
70.
Kévin REZA
Vital Concept - B&B Hotels
71.
Benoît JARRIER
Team Arkéa - Samsic
72.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Manzana - Postobon Team
73.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
74.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Gobert Cycling Team
75.
Cyril GAUTIER
Vital Concept - B&B Hotels
76.
Benoît COSNEFROY
Ag2r La Mondiale
77.
Arjen LIVYNS
Roompot - Charles
78.
Huub DUYN
Roompot - Charles
79.
Jimmy JANSSENS
Corendon - Circus
80.
Stijn DEVOLDER
Corendon - Circus
81.
Nicolas BALDO
St. Michel - Auber 93
82.
Diego Antonio OCHOA CAMARGO
Manzana - Postobon Team
83.
Benjamin THOMAS
Groupama - FDJ
84.
Kevin VAN MELSEN
Wanty - Gobert Cycling Team
85.
Brian NAULEAU
Total Direct Energie
86.
Perrig QUÉMÉNEUR
Total Direct Energie
87.
Xavier CANELLAS SANCHEZ
Caja Rural - Seguros RGA
88.
Victor LAFAY
Cofidis, Solutions Crédits
89.
Julian CARDONA TABARES
Androni Giocattoli - Sidermec
90.
Matthias BRÄNDLE
Israel Cycling Academy
91.
Yohann GENE
Total Direct Energie 00'16"
92.
Pierre-Luc PÉRICHON
Cofidis, Solutions Crédits
93.
Geoffrey SOUPE
Cofidis, Solutions Crédits
94.
Leonardo FEDRIGO
Androni Giocattoli - Sidermec 00'18"
95.
Samuel DUMOULIN
Ag2r La Mondiale
96.
Alan BANASZEK
Caja Rural - Seguros RGA 00'23"
97.
William BONNET
Groupama - FDJ 00'49"
98.
Benoît VAUGRENARD
Groupama - FDJ 01'04"
99.
Ludwig DE WINTER
Wanty - Gobert Cycling Team 01'09"
100.
Otto VERGAERDE
Corendon - Circus 01'24"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Freigné - Belligné

Distance: 172.1 km

Date: 10 April 2019