G.P. Beiras e Serra da Estrela 2019  |  General Classification    

4th edition

General Classification

12 April 2019 - 14 April 2019

Rider Team Time
1.
Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS
Israel Cycling Academy 13h41'41"
2.
Vicente GARCÍA DE MATEOS RUBIO
Aviludo - Louletano 00'02"
3.
Jóni Silva BRANDÃO
Efapel 00'04"
4.
Marco TIZZA
Amore & Vita - Prodir 00'18"
5.
Frederico Jose Oliveira FIGUEIREDO
Sporting - Tavira 00'20"
6.
David Miguel Costa RODRIGUES
Radio Popular - Boavista 00'21"
7.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
8.
Gavin MANNION
Rally - UHC Cycling
9.
Henrique Madeira CASIMIRO
Efapel 00'22"
10.
Alexander VDOVIN
Lokosphinx 00'24"
11.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy 00'25"
12.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
W52 - FC Porto
13.
João BENTA
Radio Popular - Boavista 00'34"
14.
Josu ZABALA LOPEZ
UD Oliveirense - InOutbuild
15.
Alex MOLENAAR
Monkey Town - A Block CT
16.
António CARVALHO
W52 - FC Porto 00'50"
17.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
Efapel 00'52"
18.
Tiago MACHADO
Sporting - Tavira 01'03"
19.
José João Pimenta da Costa MENDES
Sporting - Tavira
20.
Folkert OOSTRA
Monkey Town - A Block CT 01'08"
21.
Adriaan JANSSEN
Monkey Town - A Block CT 01'28"
22.
Ryan ANDERSON
Rally - UHC Cycling 03'25"
23.
Luís Filipe Silva FERNANDES
Aviludo - Louletano 03'42"
24.
António BARBIO
L.A. Aluminios - L.A. Sport 05'41"
25.
Alvaro TRUEBA DIEGO
Sporting - Tavira 07'03"
26.
Antonio SANTORO
Monkey Town - A Block CT 07'57"
27.
Danilo CELANO
Amore & Vita - Prodir
28.
Pedro Miguel Goncalves LOPES
UD Oliveirense - InOutbuild 08'03"
29.
Pablo GUERRERO BONILLA
Radio Popular - Boavista 08'08"
30.
Maarten DE JONGE
Monkey Town - A Block CT 08'20"
31.
João Paulo Brito BARBOSA
Vito - Feirense - PNB 08'32"
32.
Viesturs LUKŠEVICS
Amore & Vita - Prodir 08'36"
33.
Óscar HERNÁNDEZ
Aviludo - Louletano 08'44"
34.
Robin CARPENTER
Rally - UHC Cycling 08'52"
35.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
Sporting - Tavira 09'46"
36.
Ángel Lorenzo SÁNCHEZ REBOLLIDO
W52 - FC Porto 11'08"
37.
Hugo Rafael Andrade NUNES
Radio Popular - Boavista 11'16"
38.
Nikolay MIHAYLOV
Efapel 12'08"
39.
Nigel ELLSAY
Rally - UHC Cycling 16'15"
40.
Savva NOVIKOV
Lokosphinx 16'45"
41.
Daniel Jose Pereira MESTRE
W52 - FC Porto 19'10"
42.
Francisco Joaquim Brito CAMPOS
W52 - FC Porto 19'22"
43.
Oscar PELEGRI FERRANDIS
Vito - Feirense - PNB 19'26"
44.
Antonio GOMEZ DE LA TORRE
Radio Popular - Boavista 19'28"
45.
Gabriel REGUERO CORRAL
VIB Sports 19'38"
46.
Anass AIT EL ABDIA
VIB Sports 19'56"
47.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy 20'04"
48.
Válter PEREIRA
Sporting - Tavira 20'14"
49.
August JENSEN
Israel Cycling Academy 20'15"
50.
Hugo Matos SANCHO
Miranda - Mortagua 23'13"
51.
Nicola GAFFURINI
Monkey Town - A Block CT 27'04"
52.
Afonso Miguel Martins SILVA
Radio Popular - Boavista
53.
Albert MUELA GALVEZ
EvoPro Racing 27'49"
54.
Venceslau Sousa FERNANDES
UD Oliveirense - InOutbuild 28'56"
55.
Marcio Fernando Santos BARBOSA
Aviludo - Louletano 29'12"
56.
Daniel Eduardo Moreira SILVA
Radio Popular - Boavista 30'41"
57.
Ivar SLIK
Monkey Town - A Block CT 30'42"
58.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto 30'43"
59.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
Vito - Feirense - PNB 31'12"
60.
Fabio Marcelo Pinto OLIVEIRA
L.A. Aluminios - L.A. Sport 31'54"
61.
Hélder Pimenta GONÇALVES
UD Oliveirense - InOutbuild
62.
Emanuel Fieber DUARTE
L.A. Aluminios - L.A. Sport 35'35"
63.
Sergio VEGA MERODIO
Miranda - Mortagua 35'39"
64.
Luke MUDGWAY
EvoPro Racing 36'23"
65.
Jorge Daniel Silva MAGALHAES
W52 - FC Porto 38'15"
66.
Arseny NIKIFOROV
Lokosphinx 38'34"
67.
Nuno Serafim Pacheco MEIRELES
Aviludo - Louletano 40'11"
68.
Daire FEELEY
EvoPro Racing 40'34"
69.
Joao Bernardo Pereira SAAVEDRA LEITE
Vito - Feirense - PNB 41'22"
70.
Jorge FERRER BUENO
Massi - Vivo - Grupo Oresy 42'41"
71.
André Filipe Roxo CRISPIM
L.A. Aluminios - L.A. Sport 45'07"
72.
Eric VALIENTE BONAFE
VIB Sports 49'03"
73.
Andre Filipe Gaisita RAMALHO
L.A. Aluminios - L.A. Sport 54'43"
74.
David Barbosa RIBEIRO
L.A. Aluminios - L.A. Sport 58'47"
75.
Cyrus MONK
EvoPro Racing 1h02'43"
76.
Kirill SVESHNIKOV
Lokosphinx 1h04'32"
77.
Pedro Henrique Monteiro PINTO
Miranda - Mortagua 1h09'50"
78.
Rodrigo Ribairo CAIXAS
L.A. Aluminios - L.A. Sport 1h10'04"
79.
Ēriks Toms GAVARS
Amore & Vita - Prodir 1h16'22"
80.
Aleksandr SMIRNOV
Lokosphinx 1h18'13"
81.
David Alexander MAIDANA ORTIZ
Massi - Vivo - Grupo Oresy 1h18'39"
82.
Aleksandr BARSOV
Lokosphinx 1h33'52"
83.
Abdulhadi ALAJMI
VIB Sports 2h00'50"
84.
Ruben CASENY CATALA
Massi - Vivo - Grupo Oresy