Tour of the Alps 2019  |  Stage 2. Reith im Alpbachtal - Schenna/Scena   

43rd edition

178.7 km, 23 April 2019

Rider Team Time
1.
Pavel SIVAKOV
Team Ineos 4h58'17"
2.
Jan HIRT
Astana Pro Team 00'04"
3.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec 00'17"
4.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec 00'22"
5.
Hermann PERNSTEINER
Bahrain - Merida 00'29"
6.
Rafał MAJKA
Bora - Hansgrohe
7.
Vincenzo NIBALI
Bahrain - Merida
8.
Tao GEOGHEGAN HART
Team Ineos 00'43"
9.
Peio BILBAO LÓPEZ DE ARMENTIA
Astana Pro Team
10.
Nikita STALNOV
Astana Pro Team 00'52"
11.
Roland THALMANN
Team Vorarlberg - Santic 01'02"
12.
Andrey ZEITS
Astana Pro Team 01'05"
13.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec 01'06"
14.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo 01'14"
15.
Dario CATALDO
Astana Pro Team 01'30"
16.
Alexis VUILLERMOZ
Ag2r La Mondiale
17.
Christopher FROOME
Team Ineos 01'34"
18.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF 01'37"
19.
Davide GABBURO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
20.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo 01'40"
21.
Jérémy MAISON
Team Arkea - Samsic
22.
Mikel ITURRIA SEGUROLA
Euskadi Basque Country - Murias 01'42"
23.
Artem NYCH
Gazprom - Rusvelo
24.
Julen AMEZQUETA MORENO
Caja Rural - Seguros RGA 01'45"
25.
Patrick SCHELLING
Team Vorarlberg - Santic 01'49"
26.
Hubert DUPONT
Ag2r La Mondiale 01'51"
27.
Georg ZIMMERMANN
Tirol - KTM Cycling Team
28.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
29.
Sergio SAMITIER SAMITIER
Euskadi Basque Country - Murias 02'13"
30.
Manuele BOARO
Astana Pro Team 02'28"
31.
Luca COVILI
Bardiani CSF 02'30"
32.
Simone RAVANELLI
Biesse - Carrera 02'45"
33.
Federico ZURLO
Giotti - Victoria 02'48"
34.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF 02'52"
35.
Edoardo ZARDINI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 03'00"
36.
Antonio NIBALI
Bahrain - Merida 03'07"
37.
Benjamin BRKIC
Team Felbermayr - Simplon Wels 03'26"
38.
Alejandro OSORIO CARVAJAL
Nippo - Vini Fantini - Faizane
39.
Aldemar REYES ORTEGA
Manzana - Postobon Team
40.
Paweł POLJAŃSKI
Bora - Hansgrohe 03'35"
41.
Giovanni VISCONTI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 04'50"
42.
Mikel BIZKARRA ETXEGIBEL
Euskadi Basque Country - Murias
43.
Simone VELASCO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 05'57"
44.
José Manuel DÍAZ
Team Vorarlberg - Santic
45.
Francesco ROMANO
Bardiani CSF
46.
Andrea GAROSIO
Bahrain - Merida
47.
Ben GASTAUER
Ag2r La Mondiale
48.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team
49.
Gordian BANZER
Team Vorarlberg - Santic 06'13"
50.
Amaël MOINARD
Team Arkea - Samsic 06'16"
51.
Antonio SANTORO
Monkey Town - A Block CT 06'18"
52.
François BIDARD
Ag2r La Mondiale 07'56"
53.
Kenny ELISSONDE
Team Ineos 08'12"
54.
Jhojan Orlando GARCIA SOSA
Manzana - Postobon Team 10'52"
55.
Valerio AGNOLI
Bahrain - Merida 11'23"
56.
Fernando BARCELÓ ARAGÓN
Euskadi Basque Country - Murias
57.
Francesco GAVAZZI
Androni Giocattoli - Sidermec
58.
Jonas GREGAARD WILSLY
Astana Pro Team
59.
Nicola BAGIOLI
Nippo - Vini Fantini - Faizane
60.
Paul DOUBLE
Team Colpack
61.
Joel NICOLAU BELTRAN
Caja Rural - Seguros RGA
62.
Luca WACKERMANN
Bardiani CSF
63.
Davide BOTTA
Team Colpack
64.
Alessandro BISOLTI
Androni Giocattoli - Sidermec
65.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon Wels
66.
Colin STÜSSI
Team Vorarlberg - Santic
67.
Manuel SENNI
Bardiani CSF
68.
Geoffrey BOUCHARD
Ag2r La Mondiale
69.
Umberto ORSINI
Bardiani CSF
70.
Luca RAGGIO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
71.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
72.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 11'29"
73.
Francesco Manuel BONGIORNO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 11'39"
74.
Tobias BAYER
Tirol - KTM Cycling Team 12'51"
75.
Juan Felipe OSORIO ARBOLEDA
Manzana - Postobon Team
76.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA 15'22"
77.
Salvatore PUCCIO
Team Ineos 15'43"
78.
Ivan SANTAROMITA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
79.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
80.
Sergey SHILOV
Gazprom - Rusvelo
81.
Bernardo Albeiro SUAZA ARANGO
Manzana - Postobon Team 16'46"
82.
Elie GESBERT
Team Arkea - Samsic 16'47"
83.
Denis Marian VULCAN
Giotti - Victoria 17'04"
84.
Andi BAJC
Team Felbermayr - Simplon Wels 17'34"
85.
Florian KIERNER
Team Felbermayr - Simplon Wels
86.
Matteo BUSATO
Androni Giocattoli - Sidermec 17'42"
87.
Omar EL GOUZI
Tirol - KTM Cycling Team 17'52"
88.
Nicholas DALLA VALLE
Tirol - KTM Cycling Team 18'38"
89.
Andrea TONIATTI
Team Colpack
90.
Meiyin WANG
Bahrain - Merida
91.
Markus WILDAUER
Tirol - KTM Cycling Team
92.
Samuele RIVI
Tirol - KTM Cycling Team
93.
Álvaro CUADROS MORATA
Caja Rural - Seguros RGA 18'44"
94.
David GONZALEZ LOPEZ
Caja Rural - Seguros RGA
95.
Michele CORRADINI
Italy 20'36"
96.
Maximilian KUEN
Team Vorarlberg - Santic
97.
Marco TIZZA
Amore & Vita - Prodir
98.
Daniel LEHNER
Team Felbermayr - Simplon Wels
99.
Giacomo GARAVAGLIA
Team Colpack
100.
Filippo ROCCHETTI
Team Colpack
101.
Andrea CACCIOTTI
102.
Juan Antonio LOPEZ COZAR JAIMEZ
Euskadi Basque Country - Murias 20'47"
103.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 21'34"
104.
Jalel DURANTI
Team Colpack 21'42"
105.
Emanuele ONESTI
Giotti - Victoria 22'30"
106.
Simone STERBINI
Giotti - Victoria
107.
Manuele TAROZZI
Italy
108.
Gotzon UDONDO SANTAMARIA
Euskadi Basque Country - Murias 22'59"
109.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias
110.
Juraj SAGAN
Bora - Hansgrohe 23'35"
111.
Leonardo BASSO
Team Ineos
112.
Brice FEILLU
Team Arkea - Samsic
113.
Juan José AMADOR CASTAÑO
Manzana - Postobon Team
114.
Matthias MANGERTSEDER
Team Felbermayr - Simplon Wels
115.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon Wels
116.
Emil DIMA
Giotti - Victoria
117.
Vlad Nicolae DOBRE
Giotti - Victoria
118.
Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ
Manzana - Postobon Team
119.
Evgeny KOBERNYAK
Gazprom - Rusvelo
120.
Patrick GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team
121.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
122.
Rüdiger SELIG
Bora - Hansgrohe
123.
Andreas SCHILLINGER
Bora - Hansgrohe
124.
Ciprian JITARU
Giotti - Victoria 24'47"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Reith im Alpbachtal - Schenna/Scena

Race Type: Mountain stage

Distance: 178.7 km

Date: 23 April 2019