Vuelta a Castilla y León 2019  |  General Classification    

12th edition

General Classification

25 April 2019 - 27 April 2019

Rider Team Time
1.
Davide CIMOLAI
Israel Cycling Academy 13h02'18"
2.
Guillaume BOIVIN
Israel Cycling Academy 00'15"
3.
Jérôme COUSIN
Total Direct Energie 00'16"
4.
Daniele BENNATI
Movistar Team 00'17"
5.
Jonathan LASTRA MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA 00'20"
6.
Nelson Filipe Santos Simões OLIVEIRA
Movistar Team 00'21"
7.
Héctor SÁEZ BENITO
Euskadi Basque Country - Murias
8.
Enrique SANZ UNZUÉ
Euskadi Basque Country - Murias 00'56"
9.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team 01'11"
10.
Eduard PRADES REVERTE
Movistar Team 01'17"
11.
Stefano OLDANI
Kometa Cycling Team 01'35"
12.
Jordan Arley PARRA ARIAS
Manzana - Postobon Team 02'08"
13.
Antonio ANGULO SAMPEDRO
Efapel 02'09"
14.
Mário GONZÁLEZ SALAS
Euskadi Basque Country - Murias 02'12"
15.
Matthew GIBSON
Burgos - BH
16.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Delko - Marseille Provence 02'16"
17.
Jesús EZQUERRA MUELA
Burgos - BH 02'26"
18.
Alejandro Manuel MARQUE PORTO
Sporting - Tavira 02'29"
19.
Francisco MANCEBO
Matrix Powertag
20.
Juan CAMACHO DEL FRESNO
Kometa Cycling Team
21.
Antonio PUPPIO
Kometa Cycling Team
22.
João MATIAS
Vito - Feirense - PNB 02'48"
23.
Savva NOVIKOV
Lokosphinx 03'11"
24.
Gotzon MARTIN SANZ
Equipo Euskadi
25.
Oscar PELEGRI FERRANDIS
Vito - Feirense - PNB 03'14"
26.
Henrique Madeira CASIMIRO
Efapel
27.
Jesus DEL PINO CORROCHANO
Vito - Feirense - PNB
28.
António CARVALHO
W52 - FC Porto
29.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team 06'15"
30.
Frederico Jose Oliveira FIGUEIREDO
Sporting - Tavira 06'39"
31.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team 06'40"
32.
Jonathan RESTREPO VALENCIA
Manzana - Postobon Team
33.
Txomin JUARISTI ARRIETA
Equipo Euskadi 07'23"
34.
Daniel Jose Pereira MESTRE
W52 - FC Porto 07'54"
35.
Orluis Alberto AULAR SANABRIA
Matrix Powertag
36.
Óscar HERNÁNDEZ
Aviludo - Louletano
37.
Sergio Andrés HIGUITA GARCÍA
EF Education First
38.
Rubén PLAZA MOLINA
Israel Cycling Academy
39.
Daniel Alexandre Loureiro Silva FREITAS
Miranda - Mortagua 08'05"
40.
Juan Ignacio PEREZ MARTIN
Aviludo - Louletano 08'36"
41.
Jaume SUREDA MOREY
Burgos - BH
42.
Iuri FILOSI
Delko - Marseille Provence 08'39"
43.
Ángel MADRAZO RUIZ
Burgos - BH
44.
Alvaro TRUEBA DIEGO
Sporting - Tavira 10'19"
45.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team 10'20"
46.
Dzmitry ZHYHUNOU
Equipo Euskadi 11'34"
47.
Jesus Angel NANCLARES HERRAEZ
Miranda - Mortagua
48.
Omar Alberto MENDOZA CARDONA
Manzana - Postobon Team 12'04"
49.
Rui Pedro Carvalho VINHAS
W52 - FC Porto 12'05"
50.
Nicolas SAENZ BALLESTEROS
Manzana - Postobon Team
51.
Perrig QUÉMÉNEUR
Total Direct Energie
52.
Sergio VEGA MERODIO
Miranda - Mortagua
53.
Javier MORENO BAZÁN
Delko - Marseille Provence
54.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
55.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
W52 - FC Porto
56.
Björn THURAU
Vito - Feirense - PNB
57.
Diego RUBIO HERNÁNDEZ
Burgos - BH 12'45"
58.
Marcos JURADO RODRIGUEZ
Efapel 13'06"
59.
Filipe Duarte Sousa CARDOSO
Vito - Feirense - PNB 13'12"
60.
Cesar Alexandre Feiteira MARTINGIL
Sporting - Tavira 13'39"
61.
Niccolò BONIFAZIO
Total Direct Energie
62.
Jetse BOL
Burgos - BH 17'14"
63.
Jokin ARANBURU ARRUTI
Equipo Euskadi 18'33"
64.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA 19'01"
65.
Alexis GUERIN
Delko - Marseille Provence 19'03"
66.
Nelson Andrés SOTO MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA 19'04"
67.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy
68.
Daniel Pedroso VIEGAS
Kometa Cycling Team
69.
Gaspar Filipe Cardoso GONÇALVES
Miranda - Mortagua
70.
Nuno Serafim Pacheco MEIRELES
Aviludo - Louletano
71.
Francisco Joaquim Brito CAMPOS
W52 - FC Porto
72.
Válter PEREIRA
Sporting - Tavira
73.
Rafael Jorge Magalhães SILVA
Efapel 20'38"
74.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos - BH 21'21"
75.
Mathieu BURGAUDEAU
Total Direct Energie 21'57"
76.
Marcio Fernando Santos BARBOSA
Aviludo - Louletano 24'19"
77.
Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA
Matrix Powertag 24'50"
78.
Sergio RODRIGUEZ RECHE
Euskadi Basque Country - Murias 26'36"
79.
Bruno Duarte Ferreira SILVA
Efapel 27'47"
80.
Roy GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy 28'01"
81.
Urko BERRADE FERNANDEZ
Euskadi Basque Country - Murias 29'36"
82.
David DE LA FUENTE RASILLA
Aviludo - Louletano
83.
Rein TAARAMÄE
Total Direct Energie 32'20"
84.
Aleksandr BARSOV
Lokosphinx 37'34"