4 Jours de Dunkerque 2019  |  General Classification    

33rd edition

General Classification

14 May 2019 - 19 May 2019

Rider Team Time
1.
Mike TEUNISSEN
Team Jumbo - Visma 25h37'41"
2.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Jumbo - Visma 00'24"
3.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal 00'32"
4.
Anthony TURGIS
Total Direct Energie 00'36"
5.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy 00'39"
6.
Aime DE GENDT
Wanty - Gobert Cycling Team 00'42"
7.
Anthony DELAPLACE
Team Arkea - Samsic 00'45"
8.
Dimitri CLAEYS
Cofidis, Solutions Crédits
9.
Julien ANTOMARCHI
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 00'54"
10.
Frederik BACKAERT
Wanty - Gobert Cycling Team 01'02"
11.
Bryan COQUARD
Vital Concept - B&B Hotels 01'08"
12.
Baptiste PLANCKAERT
Wallonie Bruxelles 01'15"
13.
Romain COMBAUD
Delko - Marseille Provence 01'17"
14.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus 01'18"
15.
Cyril BARTHE
Euskadi Basque Country - Murias 01'23"
16.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise
17.
Aksel NÕMMELA
Wallonie Bruxelles 01'28"
18.
Kevin LE CUNFF
St. Michel - Auber 93 01'46"
19.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale 01'47"
20.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
21.
Kévin GENIETS
Groupama - FDJ Continental Team 01'49"
22.
Stan DEWULF
Lotto - Soudal 01'53"
23.
Yoann PAILLOT
St. Michel - Auber 93 02'07"
24.
Connor SWIFT
Madison - Genesis 02'24"
25.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 02'36"
26.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal 03'18"
27.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Charles 03'33"
28.
Julien TRARIEUX
Delko - Marseille Provence 03'35"
29.
Aaron VAN POUCKE
Sport Vlaanderen - Baloise 03'43"
30.
Alo JAKIN
St. Michel - Auber 93 03'51"
31.
Benoît JARRIER
Team Arkea - Samsic 04'48"
32.
Samuel LEROUX
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 05'06"
33.
Jonas RICKAERT
Corendon - Circus 05'14"
34.
Damien TOUZÉ
Cofidis, Solutions Crédits 05'50"
35.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ 06'12"
36.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits 07'00"
37.
Anthony MALDONADO
St. Michel - Auber 93 07'29"
38.
Senne LEYSEN
Roompot - Charles 08'00"
39.
André GREIPEL
Team Arkea - Samsic
40.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise 08'52"
41.
Taco VAN DER HOORN
Team Jumbo - Visma 09'43"
42.
Niki TERPSTRA
Total Direct Energie 09'49"
43.
Emiel VERMEULEN
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 09'59"
44.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ 10'05"
45.
Timothy DUPONT
Wanty - Gobert Cycling Team 10'34"
46.
David VAN DER POEL
Corendon - Circus 10'41"
47.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 10'51"
48.
August JENSEN
Israel Cycling Academy 11'35"
49.
Elmar REINDERS
Roompot - Charles 12'09"
50.
Pierre IDJOUADIENE
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 12'15"
51.
Arnaud COURTEILLE
Vital Concept - B&B Hotels 12'55"
52.
Lasse Norman HANSEN
Corendon - Circus 13'02"
53.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale 13'14"
54.
Cyril LEMOINE
Cofidis, Solutions Crédits 13'33"
55.
Pim LIGTHART
Total Direct Energie 14'23"
56.
Dylan GROENEWEGEN
Team Jumbo - Visma 15'02"
57.
Pierre BARBIER
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 15'44"
58.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles 15'56"
59.
Mickaël DELAGE
Groupama - FDJ 16'16"
60.
Tony MARTIN
Team Jumbo - Visma 16'34"
61.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Delko - Marseille Provence 17'41"
62.
Michaël VAN STAEYEN
Roompot - Charles 17'55"
63.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Gobert Cycling Team 18'01"
64.
Wesley KREDER
Wanty - Gobert Cycling Team 18'03"
65.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias 18'55"
66.
Eduard-Michael GROSU
Delko - Marseille Provence 19'01"
67.
Lionel TAMINIAUX
Wallonie Bruxelles 19'07"
68.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Charles 19'38"
69.
Emīls LIEPIŅŠ
Wallonie Bruxelles 20'58"
70.
Jan-Willem VAN SCHIP
Roompot - Charles 22'17"
71.
Ludovic ROBEET
Wallonie Bruxelles 24'28"
72.
Maarten WYNANTS
Team Jumbo - Visma 25'18"
73.
Tony HUREL
St. Michel - Auber 93 25'31"
74.
Daniel HOELGAARD
Groupama - FDJ 25'49"
75.
Romain CARDIS
Total Direct Energie 26'10"
76.
Pascal EENKHOORN
Team Jumbo - Visma 26'34"
77.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy 28'12"
78.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy 28'15"
79.
Roy JANS
Corendon - Circus 28'32"
80.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits 30'08"
81.
Bram WELTEN
Team Arkea - Samsic 30'26"
82.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal 31'18"
83.
José Daniel VIEJO REDONDO
Euskadi Basque Country - Murias 33'22"
84.
Tom DERNIES
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 34'23"
85.
Maarten VAN TRIJP
Corendon - Circus 40'28"
86.
Simon SELLIER
Total Direct Energie 41'08"