4 Jours de Dunkerque 2019  |  Stage 2. Wallers - Saint-Quentin   

37th edition

177.7 km, 15 May 2019

Rider Team Time
1.
Dylan GROENEWEGEN
Team Jumbo - Visma 4h08'33"
2.
Timothy DUPONT
Wanty - Gobert Cycling Team
3.
Roy JANS
Corendon - Circus
4.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy
5.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal
6.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
7.
Mike TEUNISSEN
Team Jumbo - Visma
8.
Michaël VAN STAEYEN
Roompot - Charles
9.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Gobert Cycling Team
10.
Pierre BARBIER
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
11.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy
12.
Emīls LIEPIŅŠ
Wallonie Bruxelles
13.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise
14.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ
15.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits
16.
Kevin LE CUNFF
St. Michel - Auber 93
17.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
18.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus
19.
Anthony TURGIS
Total Direct Energie
20.
Damien TOUZÉ
Cofidis, Solutions Crédits
21.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy
22.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise
23.
Stan DEWULF
Lotto - Soudal
24.
Frederik BACKAERT
Wanty - Gobert Cycling Team
25.
Bryan COQUARD
Vital Concept - B&B Hotels
26.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Jumbo - Visma
27.
Eduard-Michael GROSU
Delko - Marseille Provence
28.
Flavien MAURELET
St. Michel - Auber 93
29.
Cyril BARTHE
Euskadi Basque Country - Murias
30.
André GREIPEL
Team Arkea - Samsic
31.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Charles
32.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Charles
33.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Charles
34.
Laurent PICHON
Team Arkea - Samsic
35.
Anthony DELAPLACE
Team Arkea - Samsic
36.
Aaron VAN POUCKE
Sport Vlaanderen - Baloise
37.
Maarten VAN TRIJP
Corendon - Circus
38.
Aksel NÕMMELA
Wallonie Bruxelles
39.
Elmar REINDERS
Roompot - Charles
40.
Bram WELTEN
Team Arkea - Samsic
41.
Adrien PETIT
Total Direct Energie
42.
Senne LEYSEN
Roompot - Charles
43.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
44.
Julien TRARIEUX
Delko - Marseille Provence
45.
Aime DE GENDT
Wanty - Gobert Cycling Team
46.
Cyril LEMOINE
Cofidis, Solutions Crédits
47.
Tony HUREL
St. Michel - Auber 93
48.
Alo JAKIN
St. Michel - Auber 93
49.
Dimitri CLAEYS
Cofidis, Solutions Crédits
50.
Yoann PAILLOT
St. Michel - Auber 93
51.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale
52.
Jan-Willem VAN SCHIP
Roompot - Charles
53.
Héctor SÁEZ BENITO
Euskadi Basque Country - Murias
54.
Romain COMBAUD
Delko - Marseille Provence
55.
Samuel LEROUX
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
56.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
57.
Lasse Norman HANSEN
Corendon - Circus
58.
Pierre IDJOUADIENE
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
59.
Pim LIGTHART
Total Direct Energie
60.
Kévin GENIETS
Groupama - FDJ Continental Team
61.
Dorian GODON
Ag2r La Mondiale
62.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale
63.
Julien ANTOMARCHI
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
64.
Damien GAUDIN
Total Direct Energie
65.
Baptiste PLANCKAERT
Wallonie Bruxelles
66.
Clément VENTURINI
Ag2r La Mondiale
67.
Nicolas BALDO
St. Michel - Auber 93 00'12"
68.
Taco VAN DER HOORN
Team Jumbo - Visma
69.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits
70.
Pascal EENKHOORN
Team Jumbo - Visma
71.
Arnaud COURTEILLE
Vital Concept - B&B Hotels
72.
Wesley KREDER
Wanty - Gobert Cycling Team
73.
Mickaël DELAGE
Groupama - FDJ
74.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias 00'16"
75.
Daniel HOELGAARD
Groupama - FDJ 00'18"
76.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal
77.
Brian VAN GOETHEM
Lotto - Soudal
78.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Delko - Marseille Provence
79.
Emmanuel MORIN
Cofidis, Solutions Crédits
80.
Jonas RICKAERT
Corendon - Circus
81.
August JENSEN
Israel Cycling Academy
82.
Anthony MALDONADO
St. Michel - Auber 93
83.
Urko BERRADE FERNANDEZ
Euskadi Basque Country - Murias
84.
Connor SWIFT
Team Arkea - Samsic
85.
Benoît JARRIER
Team Arkea - Samsic
86.
Christophe MASSON
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
87.
Corentin ERMENAULT
Vital Concept - B&B Hotels
88.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles
89.
Ludovic ROBEET
Wallonie Bruxelles
90.
Jonas VAN GENECHTEN
Vital Concept - B&B Hotels
91.
Lionel TAMINIAUX
Wallonie Bruxelles 00'27"
92.
Maxime CAM
Vital Concept - B&B Hotels 00'28"
93.
Tom DEVRIENDT
Wanty - Gobert Cycling Team 00'32"
94.
Tony MARTIN
Team Jumbo - Visma 00'39"
95.
Emiel VERMEULEN
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 00'40"
96.
Kenny DEHAES
Wallonie Bruxelles
97.
José Daniel VIEJO REDONDO
Euskadi Basque Country - Murias
98.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale
99.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ
100.
Benoît VAUGRENARD
Groupama - FDJ
101.
Julien MORICE
Vital Concept - B&B Hotels
102.
Bruno ARMIRAIL
Groupama - FDJ
103.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
104.
Niki TERPSTRA
Total Direct Energie 00'53"
105.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
106.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal 00'55"
107.
Robbe GHYS
Sport Vlaanderen - Baloise 00'59"
108.
Romain CARDIS
Total Direct Energie 01'15"
109.
Simon SELLIER
Total Direct Energie 01'23"
110.
Tom DERNIES
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
111.
Samuel DUMOULIN
Ag2r La Mondiale 01'27"
112.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy 01'41"
113.
Marco MATHIS
Cofidis, Solutions Crédits
114.
Matthias BRÄNDLE
Israel Cycling Academy
115.
Maarten WYNANTS
Team Jumbo - Visma 02'16"
116.
David VAN DER POEL
Corendon - Circus
117.
Robert WAGNER
Team Arkea - Samsic 03'02"
118.
Ramūnas NAVARDAUSKAS
Delko - Marseille Provence 16'46"

Stage information

Start, finish: Stage 2. Wallers - Saint-Quentin

Distance: 177.7 km

Date: 15 May 2019