4 Jours de Dunkerque 2019  |  Stage 3. Laon - Compiègne   

33rd edition

156.5 km, 16 May 2019

Rider Team Time
1.
Dylan GROENEWEGEN
Team Jumbo - Visma 3h33'54"
2.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ
3.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits
4.
Roy JANS
Corendon - Circus
5.
Timothy DUPONT
Wanty - Gobert Cycling Team
6.
Aksel NÕMMELA
Wallonie Bruxelles
7.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles
8.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy
9.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal
10.
Michaël VAN STAEYEN
Roompot - Charles
11.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise
12.
Mike TEUNISSEN
Team Jumbo - Visma
13.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Jumbo - Visma
14.
Anthony TURGIS
Total Direct Energie
15.
Jonas RICKAERT
Corendon - Circus
16.
Clément VENTURINI
Ag2r La Mondiale
17.
Cyril LEMOINE
Cofidis, Solutions Crédits 00'04"
18.
Bram WELTEN
Team Arkea - Samsic 00'06"
19.
Eduard-Michael GROSU
Delko - Marseille Provence
20.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy
21.
Bryan COQUARD
Vital Concept - B&B Hotels
22.
Anthony DELAPLACE
Team Arkea - Samsic
23.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
24.
Tony HUREL
St. Michel - Auber 93
25.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Charles
26.
Cyril BARTHE
Euskadi Basque Country - Murias
27.
Oscar RIESEBEEK
Roompot - Charles
28.
Romain CARDIS
Total Direct Energie
29.
Baptiste PLANCKAERT
Wallonie Bruxelles
30.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale
31.
Pierre BARBIER
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
32.
Connor SWIFT
Madison - Genesis
33.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise
34.
Jonas VAN GENECHTEN
Vital Concept - B&B Hotels
35.
Frederik BACKAERT
Wanty - Gobert Cycling Team
36.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Charles
37.
Senne LEYSEN
Roompot - Charles
38.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
39.
Laurent PICHON
Team Arkea - Samsic
40.
Aaron VAN POUCKE
Sport Vlaanderen - Baloise
41.
Aime DE GENDT
Wanty - Gobert Cycling Team
42.
Stan DEWULF
Lotto - Soudal
43.
Dimitri CLAEYS
Cofidis, Solutions Crédits
44.
Tom DERNIES
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
45.
Pierre IDJOUADIENE
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
46.
Jan-Willem VAN SCHIP
Roompot - Charles
47.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
48.
Lasse Norman HANSEN
Corendon - Circus
49.
Flavien MAURELET
St. Michel - Auber 93
50.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Delko - Marseille Provence
51.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Gobert Cycling Team
52.
Emiel VERMEULEN
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
53.
Anthony MALDONADO
St. Michel - Auber 93
54.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus
55.
Yoann PAILLOT
St. Michel - Auber 93
56.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal
57.
Romain COMBAUD
Delko - Marseille Provence
58.
Damien TOUZÉ
Cofidis, Solutions Crédits
59.
Elmar REINDERS
Roompot - Charles
60.
Kevin LE CUNFF
St. Michel - Auber 93
61.
Pim LIGTHART
Total Direct Energie
62.
Adrien PETIT
Total Direct Energie
63.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal
64.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale
65.
Pascal EENKHOORN
Team Jumbo - Visma
66.
Héctor SÁEZ BENITO
Euskadi Basque Country - Murias
67.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
68.
Urko BERRADE FERNANDEZ
Euskadi Basque Country - Murias
69.
Dorian GODON
Ag2r La Mondiale
70.
Kévin GENIETS
Groupama - FDJ Continental Team
71.
Alo JAKIN
St. Michel - Auber 93
72.
Damien GAUDIN
Total Direct Energie
73.
Samuel LEROUX
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
74.
Mickaël DELAGE
Groupama - FDJ
75.
Julien ANTOMARCHI
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
76.
Taco VAN DER HOORN
Team Jumbo - Visma
77.
Arnaud COURTEILLE
Vital Concept - B&B Hotels
78.
Emīls LIEPIŅŠ
Wallonie Bruxelles
79.
Wesley KREDER
Wanty - Gobert Cycling Team
80.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 00'26"
81.
Niki TERPSTRA
Total Direct Energie 00'30"
82.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale 00'36"
83.
José Daniel VIEJO REDONDO
Euskadi Basque Country - Murias 00'40"
84.
August JENSEN
Israel Cycling Academy 00'46"
85.
Corentin ERMENAULT
Vital Concept - B&B Hotels 00'47"
86.
Lionel TAMINIAUX
Wallonie Bruxelles
87.
Maarten VAN TRIJP
Corendon - Circus
88.
Daniel HOELGAARD
Groupama - FDJ 00'50"
89.
Maxime CAM
Vital Concept - B&B Hotels 00'51"
90.
André GREIPEL
Team Arkea - Samsic 00'52"
91.
Tom DEVRIENDT
Wanty - Gobert Cycling Team 00'55"
92.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal 01'07"
93.
Benoît JARRIER
Team Arkea - Samsic
94.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ
95.
Samuel DUMOULIN
Ag2r La Mondiale
96.
Matthias BRÄNDLE
Israel Cycling Academy
97.
Julien MORICE
Vital Concept - B&B Hotels 01'13"
98.
Maarten WYNANTS
Team Jumbo - Visma 01'30"
99.
Robert WAGNER
Team Arkea - Samsic
100.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits
101.
Robbe GHYS
Sport Vlaanderen - Baloise 01'32"
102.
Bruno ARMIRAIL
Groupama - FDJ 02'01"
103.
Julien TRARIEUX
Delko - Marseille Provence 00'06"
104.
Tony MARTIN
Team Jumbo - Visma 02'34"
105.
Kenny DEHAES
Wallonie Bruxelles 03'12"
106.
Ludovic ROBEET
Wallonie Bruxelles 04'47"
107.
Emmanuel MORIN
Cofidis, Solutions Crédits 04'59"
108.
Nicolas BALDO
St. Michel - Auber 93
109.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy 05'34"
110.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy
111.
David VAN DER POEL
Corendon - Circus
112.
Simon SELLIER
Total Direct Energie
113.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias
114.
Marco MATHIS
Cofidis, Solutions Crédits
115.
Benoît VAUGRENARD
Groupama - FDJ

Stage information

Start, finish: Stage 3. Laon - Compiègne

Distance: 156.5 km

Date: 16 May 2019