4 Jours de Dunkerque 2019  |  Stage 5. Gravelines - Cassel   

33rd edition

181.5 km, 18 May 2019

Rider Team Time
1.
Mike TEUNISSEN
Team Jumbo - Visma 4h38'56"
2.
Clément VENTURINI
Ag2r La Mondiale
3.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Jumbo - Visma
4.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal 00'08"
5.
Aime DE GENDT
Wanty - Gobert Cycling Team
6.
Anthony TURGIS
Total Direct Energie 00'11"
7.
Dimitri CLAEYS
Cofidis, Solutions Crédits
8.
Anthony DELAPLACE
Team Arkea - Samsic
9.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy
10.
Julien ANTOMARCHI
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
11.
Bryan COQUARD
Vital Concept - B&B Hotels 00'14"
12.
Stan DEWULF
Lotto - Soudal
13.
Benoît JARRIER
Team Arkea - Samsic 00'19"
14.
Baptiste PLANCKAERT
Wallonie Bruxelles 00'22"
15.
Yoann PAILLOT
St. Michel - Auber 93
16.
Frederik BACKAERT
Wanty - Gobert Cycling Team
17.
Romain COMBAUD
Delko - Marseille Provence 00'26"
18.
Kevin LE CUNFF
St. Michel - Auber 93 00'28"
19.
Samuel LEROUX
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 00'30"
20.
Cyril BARTHE
Euskadi Basque Country - Murias
21.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise
22.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ
23.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus
24.
Connor SWIFT
Madison - Genesis
25.
Niki TERPSTRA
Total Direct Energie
26.
Aksel NÕMMELA
Wallonie Bruxelles 00'41"
27.
Alo JAKIN
St. Michel - Auber 93
28.
Kévin GENIETS
Groupama - FDJ Continental Team 00'43"
29.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal 00'47"
30.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale 00'54"
31.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
32.
David VAN DER POEL
Corendon - Circus
33.
Stijn VANDENBERGH
Ag2r La Mondiale 01'31"
34.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 01'37"
35.
Jonas RICKAERT
Corendon - Circus 02'12"
36.
Adrien PETIT
Total Direct Energie
37.
Aaron VAN POUCKE
Sport Vlaanderen - Baloise
38.
Héctor SÁEZ BENITO
Euskadi Basque Country - Murias
39.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits
40.
Julien TRARIEUX
Delko - Marseille Provence
41.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Charles
42.
Damien TOUZÉ
Cofidis, Solutions Crédits
43.
Tony MARTIN
Team Jumbo - Visma 04'52"
44.
André GREIPEL
Team Arkea - Samsic 05'53"
45.
Taco VAN DER HOORN
Team Jumbo - Visma
46.
Emīls LIEPIŅŠ
Wallonie Bruxelles
47.
Anthony MALDONADO
St. Michel - Auber 93
48.
Eduard-Michael GROSU
Delko - Marseille Provence
49.
Senne LEYSEN
Roompot - Charles 06'39"
50.
Romain CARDIS
Total Direct Energie 07'32"
51.
Edward PLANCKAERT
Sport Vlaanderen - Baloise 07'37"
52.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise
53.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale 08'08"
54.
Cyril LEMOINE
Cofidis, Solutions Crédits
55.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Delko - Marseille Provence
56.
Lasse Norman HANSEN
Corendon - Circus
57.
Emiel VERMEULEN
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 08'45"
58.
Benoît VAUGRENARD
Groupama - FDJ
59.
August JENSEN
Israel Cycling Academy 09'29"
60.
Jan-Willem VAN SCHIP
Roompot - Charles
61.
Timothy DUPONT
Wanty - Gobert Cycling Team
62.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy
63.
Elmar REINDERS
Roompot - Charles
64.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 09'33"
65.
Arnaud COURTEILLE
Vital Concept - B&B Hotels
66.
Pim LIGTHART
Total Direct Energie
67.
Pierre IDJOUADIENE
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
68.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ
69.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias
70.
Ludovic ROBEET
Wallonie Bruxelles 10'17"
71.
Lionel TAMINIAUX
Wallonie Bruxelles 10'19"
72.
Tony HUREL
St. Michel - Auber 93 10'32"
73.
Julien MORICE
Vital Concept - B&B Hotels 14'23"
74.
Michaël VAN STAEYEN
Roompot - Charles
75.
Daniel HOELGAARD
Groupama - FDJ
76.
Mickaël DELAGE
Groupama - FDJ
77.
Maarten VAN TRIJP
Corendon - Circus
78.
Maarten WYNANTS
Team Jumbo - Visma
79.
Bram WELTEN
Team Arkea - Samsic
80.
Frederik FRISON
Lotto - Soudal
81.
Pascal EENKHOORN
Team Jumbo - Visma
82.
Mihkel RÄIM
Israel Cycling Academy
83.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits
84.
Dylan GROENEWEGEN
Team Jumbo - Visma
85.
Maxime CAM
Vital Concept - B&B Hotels
86.
Urko BERRADE FERNANDEZ
Euskadi Basque Country - Murias
87.
Pierre BARBIER
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
88.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy
89.
Simon SELLIER
Total Direct Energie
90.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Gobert Cycling Team
91.
Samuel DUMOULIN
Ag2r La Mondiale
92.
Wesley KREDER
Wanty - Gobert Cycling Team
93.
Flavien MAURELET
St. Michel - Auber 93
94.
Damien GAUDIN
Total Direct Energie
95.
Bruno ARMIRAIL
Groupama - FDJ
96.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles
97.
Roy JANS
Corendon - Circus 15'54"
98.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Charles
99.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal
100.
Tom DERNIES
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
101.
Jonas VAN GENECHTEN
Vital Concept - B&B Hotels
102.
José Daniel VIEJO REDONDO
Euskadi Basque Country - Murias 16'07"

Stage information

Start, finish: Stage 5. Gravelines - Cassel

Distance: 181.5 km

Date: 18 May 2019