4 Jours de Dunkerque 2019  |  Stage 6. Roubaix - Dunkerque   

37th edition

187.3 km, 19 May 2019

Rider Team Time
1.
Mike TEUNISSEN
Team Jumbo - Visma 4h21'42"
2.
Dylan GROENEWEGEN
Team Jumbo - Visma
3.
Timothy DUPONT
Wanty - Gobert Cycling Team
4.
Marc SARREAU
Groupama - FDJ
5.
Bryan COQUARD
Vital Concept - B&B Hotels
6.
Enzo WOUTERS
Lotto - Soudal
7.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy
8.
Kevyn ISTA
Wallonie Bruxelles
9.
Emiel VERMEULEN
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
10.
Jens KEUKELEIRE
Lotto - Soudal
11.
Christophe LAPORTE
Cofidis, Solutions Crédits
12.
Aksel NÕMMELA
Wallonie Bruxelles
13.
Pierre BARBIER
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
14.
Eduard-Michael GROSU
Delko - Marseille Provence
15.
Roy JANS
Corendon - Circus
16.
Senne LEYSEN
Roompot - Charles
17.
Benjamin DECLERCQ
Sport Vlaanderen - Baloise
18.
Anthony TURGIS
Total Direct Energie
19.
Amaury CAPIOT
Sport Vlaanderen - Baloise
20.
Quentin JAUREGUI
Ag2r La Mondiale
21.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Charles
22.
Baptiste PLANCKAERT
Wallonie Bruxelles
23.
Aime DE GENDT
Wanty - Gobert Cycling Team
24.
Amund Grøndahl JANSEN
Team Jumbo - Visma
25.
Frederik BACKAERT
Wanty - Gobert Cycling Team
26.
Dimitri CLAEYS
Cofidis, Solutions Crédits
27.
Cyril BARTHE
Euskadi Basque Country - Murias
28.
Anthony DELAPLACE
Team Arkea - Samsic
29.
Jan-Willem VAN SCHIP
Roompot - Charles
30.
Jonas RICKAERT
Corendon - Circus
31.
Romain COMBAUD
Delko - Marseille Provence
32.
Gediminas BAGDONAS
Ag2r La Mondiale
33.
André GREIPEL
Team Arkea - Samsic
34.
Dries DE BONDT
Corendon - Circus
35.
Julien TRARIEUX
Delko - Marseille Provence 00'09"
36.
Rudy BARBIER
Israel Cycling Academy
37.
Julien ANTOMARCHI
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
38.
Kévin GENIETS
Groupama - FDJ Continental Team 00'13"
39.
Connor SWIFT
Team Arkea - Samsic 00'15"
40.
Remy MERTZ
Lotto - Soudal
41.
August JENSEN
Israel Cycling Academy
42.
Stan DEWULF
Lotto - Soudal 00'20"
43.
Mickaël DELAGE
Groupama - FDJ
44.
Yoann PAILLOT
St. Michel - Auber 93 00'25"
45.
Piet ALLEGAERT
Sport Vlaanderen - Baloise
46.
Kevin LE CUNFF
St. Michel - Auber 93
47.
Niki TERPSTRA
Total Direct Energie
48.
Anthony MALDONADO
St. Michel - Auber 93
49.
José Daniel VIEJO REDONDO
Euskadi Basque Country - Murias
50.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy
51.
Cyril LEMOINE
Cofidis, Solutions Crédits 00'29"
52.
Aaron VAN POUCKE
Sport Vlaanderen - Baloise 00'38"
53.
Wesley KREDER
Wanty - Gobert Cycling Team
54.
David VAN DER POEL
Corendon - Circus 00'42"
55.
Bram WELTEN
Team Arkea - Samsic 00'57"
56.
Daniel HOELGAARD
Groupama - FDJ 01'21"
57.
Kenneth VANBILSEN
Cofidis, Solutions Crédits
58.
Elmar REINDERS
Roompot - Charles 01'34"
59.
Samuel LEROUX
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole 01'49"
60.
Pierre IDJOUADIENE
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
61.
Ludovic ROBEET
Wallonie Bruxelles 02'00"
62.
Tom DERNIES
Natura4Ever - Roubaix - Lille Métropole
63.
Pim LIGTHART
Total Direct Energie
64.
Damien TOUZÉ
Cofidis, Solutions Crédits 02'17"
65.
Clément CARISEY
Israel Cycling Academy
66.
Michaël VAN STAEYEN
Roompot - Charles
67.
Benoît JARRIER
Team Arkea - Samsic
68.
Emīls LIEPIŅŠ
Wallonie Bruxelles
69.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Charles
70.
Julien DUVAL
Ag2r La Mondiale
71.
Alo JAKIN
St. Michel - Auber 93
72.
Maarten WYNANTS
Team Jumbo - Visma
73.
Simon SELLIER
Total Direct Energie
74.
Taco VAN DER HOORN
Team Jumbo - Visma
75.
Tony HUREL
St. Michel - Auber 93
76.
Aritz BAGUES KALPARSORO
Euskadi Basque Country - Murias
77.
Arnaud COURTEILLE
Vital Concept - B&B Hotels
78.
Lasse Norman HANSEN
Corendon - Circus
79.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Gobert Cycling Team
80.
Romain CARDIS
Total Direct Energie
81.
Antoine DUCHESNE
Groupama - FDJ 02'40"
82.
Tony MARTIN
Team Jumbo - Visma 03'37"
83.
Lionel TAMINIAUX
Wallonie Bruxelles 06'17"
84.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Delko - Marseille Provence 07'57"
85.
Maarten VAN TRIJP
Corendon - Circus 10'18"
86.
Pascal EENKHOORN
Team Jumbo - Visma

Stage information

Start, finish: Stage 6. Roubaix - Dunkerque

Race Type: Sprint stage

Distance: 187.3 km

Date: 19 May 2019