Tour of Norway 2019  |  Stage 4. Arendal - Sandefjord   

15th edition

224.4 km, 31 May 2019

Rider Team Time
1.
Edoardo AFFINI
Mitchelton - Scott 5h07'30"
2.
Anders SKAARSETH
Uno - X Norwegian Development Team
3.
Sander ARMEE
Lotto - Soudal
4.
Rasmus Christian QUAADE
Riwal - Readynez Cycling Team
5.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy
6.
Alexander KRISTOFF
UAE Team Emirates 00'07"
7.
Yves LAMPAERT
Deceuninck - Quick Step
8.
Tom VAN ASBROECK
Israel Cycling Academy
9.
Ben SWIFT
Team Ineos
10.
Eduard-Michael GROSU
Delko - Marseille Provence
11.
Markus HOELGAARD
Uno - X Norwegian Development Team
12.
Kristoffer HALVORSEN
Team Ineos
13.
Sep VANMARCKE
EF Education First
14.
Cees BOL
Team Sunweb
15.
Edvald BOASSON HAGEN
Team Dimension Data
16.
Luka MEZGEC
Mitchelton - Scott
17.
Marc HIRSCHI
Team Sunweb
18.
August JENSEN
Israel Cycling Academy
19.
Bjorg LAMBRECHT
Lotto - Soudal
20.
Joris NIEUWENHUIS
Team Sunweb
21.
Lawrence NAESEN
Lotto - Soudal
22.
Milan MENTEN
Sport Vlaanderen - Baloise
23.
Sondre Holst ENGER
Israel Cycling Academy
24.
Søren WÆRENSKJOLD
Joker - Fuel of Norway
25.
Luis León SÁNCHEZ GIL
Astana Pro Team
26.
Franck BONNAMOUR
Team Arkea - Samsic
27.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo
28.
Tim WELLENS
Lotto - Soudal
29.
Lucas ERIKSSON
Riwal - Readynez Cycling Team
30.
Robert STANNARD
Mitchelton - Scott
31.
Alex ARANBURU DEBA
Caja Rural - Seguros RGA
32.
Jonas ABRAHAMSEN
Uno - X Norwegian Development Team
33.
Sergei CHERNETSKI
Caja Rural - Seguros RGA
34.
Trond Haakon TRONDSEN
Team Coop
35.
Floris DE TIER
Team Jumbo - Visma
36.
Dries VAN GESTEL
Sport Vlaanderen - Baloise
37.
Pieter WEENING
Roompot - Charles
38.
Alessandro FEDELI
Delko - Marseille Provence
39.
Jacob ERIKSSON
Team Coop
40.
Torstein TRAEEN
Uno - X Norwegian Development Team
41.
Michał GOŁAŚ
Team Ineos
42.
Connor SWIFT
Madison - Genesis
43.
Omer GOLDSTEIN
Israel Cycling Academy
44.
Tim DECLERCQ
Deceuninck - Quick Step
45.
Koen DE KORT
Trek - Segafredo
46.
Hernando BOHORQUEZ SANCHEZ
Astana Pro Team
47.
Andreas VANGSTAD
Joker - Fuel of Norway
48.
Maarten WYNANTS
Team Jumbo - Visma
49.
Sven Erik BYSTRØM
UAE Team Emirates
50.
Carl Fredrik HAGEN
Lotto - Soudal
51.
Florian VACHON
Team Arkea - Samsic
52.
Petr VAKOČ
Deceuninck - Quick Step
53.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team 00'18"
54.
Ian STANNARD
Team Ineos 00'23"
55.
Alan BANASZEK
Caja Rural - Seguros RGA 02'26"
56.
Davide MARTINELLI
Deceuninck - Quick Step
57.
Iuri FILOSI
Delko - Marseille Provence
58.
Alex FRAME
Trek - Segafredo 02'28"
59.
Henrik EVENSEN
Joker - Fuel of Norway
60.
Kristian AASVOLD
Team Coop
61.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates
62.
Michael VALGREN ANDERSEN
Team Dimension Data
63.
Sebastian LANGEVELD
EF Education First
64.
Taco VAN DER HOORN
Team Jumbo - Visma
65.
Kristoffer SKJERPING
Uno - X Norwegian Development Team 07'01"
66.
Rasmus Fossum TILLER
Team Dimension Data
67.
Erik Nordsaeter RESELL
Uno - X Norwegian Development Team
68.
Remco EVENEPOEL
Deceuninck - Quick Step
69.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step
70.
Moreno HOFLAND
EF Education First
71.
Bert-Jan LINDEMAN
Team Jumbo - Visma
72.
Louis BENDIXEN
Team Coop
73.
Krister HAGEN
Riwal - Readynez Cycling Team
74.
Fumiyuki BEPPU
Trek - Segafredo
75.
Andre SOTBERG
Team Coop
76.
Roy CURVERS
Team Sunweb
77.
Kevin DELTOMBE
Sport Vlaanderen - Baloise
78.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team
79.
Vasil KIRYIENKA
Team Ineos
80.
Manuele MORI
UAE Team Emirates
81.
Julius VAN DEN BERG
EF Education First
82.
Nelson Andrés SOTO MARTÍNEZ
Caja Rural - Seguros RGA
83.
Sebastián MORA VEDRI
Caja Rural - Seguros RGA
84.
Elmar REINDERS
Roompot - Charles
85.
Torkil VEYHE
Riwal - Readynez Cycling Team
86.
Roberto FERRARI
UAE Team Emirates
87.
Brenton JONES
Delko - Marseille Provence
88.
Alexander KAMP
Riwal - Readynez Cycling Team
89.
Callum SCOTSON
Mitchelton - Scott 07'07"
90.
James WHELAN
EF Education First
91.
Boy VAN POPPEL
Roompot - Charles
92.
Bram WELTEN
Team Arkea - Samsic
93.
Nikolas MAES
Lotto - Soudal
94.
Thomas SCULLY
EF Education First 07'12"
95.
Asbjørn Kragh ANDERSEN
Team Sunweb 10'21"
96.
Dennis VAN WINDEN
Israel Cycling Academy 10'56"
97.
Ryan MULLEN
Trek - Segafredo
98.
Preben VAN HECKE
Sport Vlaanderen - Baloise
99.
Kenny DE KETELE
Sport Vlaanderen - Baloise
100.
Nikita STALNOV
Astana Pro Team
101.
Yuriy NATAROV
Astana Pro Team
102.
Rory SUTHERLAND
UAE Team Emirates
103.
Alexander EDMONDSON
Mitchelton - Scott
104.
Erik LUNDER
Team Coop
105.
Florian STORK
Team Sunweb
106.
Julien VERMOTE
Team Dimension Data
107.
Matteo MALUCELLI
Caja Rural - Seguros RGA
108.
Gino MÄDER
Team Dimension Data
109.
Sasha WEEMAES
Sport Vlaanderen - Baloise
110.
Stephen CUMMINGS
Team Dimension Data
111.
Sindre Skjøstad LUNKE
Riwal - Readynez Cycling Team 11'37"
112.
Christopher LAWLESS
Team Ineos 15'05"

Stage information

Start, finish: Stage 4. Arendal - Sandefjord

Distance: 224.4 km

Date: 31 May 2019