Österreich-Rundfahrt 2019  |  General Classification    

24th edition

General Classification

6 July 2019 - 12 July 2019

Rider Team Time
1.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy 22h31'22"
2.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team 00'20"
3.
Stefan DE BOD
Team Dimension Data 00'38"
4.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team 00'41"
5.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo 00'52"
6.
Ben O'CONNOR
Team Dimension Data 01'08"
7.
Riccardo ZOIDL
CCC Team 01'10"
8.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data 01'13"
9.
Patrick SCHELLING
Team Vorarlberg - Santic 01'29"
10.
Victor DE LA PARTE
CCC Team 01'48"
11.
José Manuel DÍAZ
Team Vorarlberg - Santic 01'56"
12.
Eliot LIETAER
Wallonie Bruxelles 03'20"
13.
Jonas RAPP
Hrinkow Advarics Cycleang 03'33"
14.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Delko - Marseille Provence 03'53"
15.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx 7R 04'05"
16.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo 04'24"
17.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 04'45"
18.
Thomas DEGAND
Wanty - Gobert Cycling Team 05'21"
19.
Daniel GEISMAYR
Team Vorarlberg - Santic 06'06"
20.
Łukasz OWSIAN
CCC Team 06'40"
21.
Edoardo ZARDINI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 06'45"
22.
Brice FEILLU
Team Arkea - Samsic 07'37"
23.
Javier MORENO BAZÁN
Delko - Marseille Provence 07'38"
24.
Colin STÜSSI
Team Vorarlberg - Santic 07'51"
25.
Franck BONNAMOUR
Team Arkea - Samsic 08'02"
26.
Bart DE CLERCQ
Wanty - Gobert Cycling Team 09'09"
27.
Marco MINNAARD
Wanty - Gobert Cycling Team 09'47"
28.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team 11'22"
29.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Movistar Team 11'24"
30.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo 12'15"
31.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 14'18"
32.
Romain COMBAUD
Delko - Marseille Provence 14'20"
33.
Hans Jörg LEOPOLD
Maloja Pushbikers 14'54"
34.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon Wels 14'57"
35.
Lucas DE ROSSI
Delko - Marseille Provence 15'18"
36.
Vadim PRONSKIY
Vino - Astana Motors 15'34"
37.
Rafael VALLS FERRI
Movistar Team 16'10"
38.
Dimitri PEYSKENS
Wallonie Bruxelles 16'18"
39.
Omar EL GOUZI
Tirol - KTM Cycling Team 16'55"
40.
Marek RUTKIEWICZ
Wibatech - Merx 7R 19'09"
41.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
42.
Gordian BANZER
Team Vorarlberg - Santic 19'56"
43.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy 20'33"
44.
Benjamin BRKIC
Team Felbermayr - Simplon Wels 20'47"
45.
Laurent PICHON
Team Arkea - Samsic 21'32"
46.
Tom Jelte SLAGTER
Team Dimension Data 22'20"
47.
Connor SWIFT
Team Arkea - Samsic 24'26"
48.
Paweł CIEŚLIK
Wibatech - Merx 7R 25'04"
49.
Johannes SCHINNAGEL
Maloja Pushbikers 25'13"
50.
Jonas KOCH
CCC Team 25'25"
51.
Michał PODLASKI
Wibatech - Merx 7R 25'37"
52.
Alessandro FEDELI
Delko - Marseille Provence 26'20"
53.
Enrico GASPAROTTO
Team Dimension Data 29'55"
54.
August JENSEN
Israel Cycling Academy 30'21"
55.
Georg ZIMMERMANN
Tirol - KTM Cycling Team
56.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon Wels 32'24"
57.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy 33'11"
58.
Nicholas DLAMINI
Team Dimension Data 37'09"
59.
Andi BAJC
Team Felbermayr - Simplon Wels 37'48"
60.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo 38'01"
61.
Romain HARDY
Team Arkea - Samsic 38'41"
62.
Patrick GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team 40'01"
63.
Alexis GUERIN
Delko - Marseille Provence 41'43"
64.
Thibault GUERNALEC
Team Arkea - Samsic 43'37"
65.
Alexandr OVSIANNIKOV
Vino - Astana Motors 44'59"
66.
Samuele RIVI
Tirol - KTM Cycling Team 45'23"
67.
Jannik STEIMLE
Team Vorarlberg - Santic 45'54"
68.
Tom WIRTGEN
Wallonie Bruxelles 46'01"
69.
Kenny MOLLY
Wallonie Bruxelles 46'08"
70.
Matvey NIKITIN
Vino - Astana Motors 47'09"
71.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo 47'17"
72.
Josef ČERNÝ
CCC Team 47'31"
73.
Francesco Manuel BONGIORNO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 47'51"
74.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Gobert Cycling Team 48'21"
75.
Mario GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team 48'45"
76.
Yannick ACHTERBERG
Maloja Pushbikers
77.
Scott DAVIES
Team Dimension Data 48'52"
78.
Timon LODERER
Hrinkow Advarics Cycleang 50'29"
79.
Lukas SCHLEMMER
Maloja Pushbikers 51'10"
80.
Felix ENGELHARDT
Tirol - KTM Cycling Team 52'34"
81.
Marvin HAMMERSCHMID
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich 54'42"
82.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy 56'46"
83.
William BARTA
CCC Team 57'25"
84.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 57'30"
85.
Daniel AUER
Maloja Pushbikers 57'31"
86.
Mathijs PAASSCHENS
Wallonie Bruxelles 59'47"
87.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy 1h00'28"
88.
Dominik HRINKOW
Hrinkow Advarics Cycleang 1h00'58"
89.
Daniel EICHINGER
Hrinkow Advarics Cycleang 1h01'06"
90.
Raphael HAMMERSCHMID
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich 1h02'17"
91.
Grzegorz STĘPNIAK
Wibatech - Merx 7R 1h02'21"
92.
Daniel LEHNER
Team Felbermayr - Simplon Wels 1h02'41"
93.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 1h03'19"
94.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo 1h04'35"
95.
Stefan KOLB
Maloja Pushbikers 1h04'41"
96.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team 1h04'46"
97.
Florian GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team 1h05'31"
98.
Thomas UMHALLER
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich 1h08'08"
99.
Andreas GRAF
Hrinkow Advarics Cycleang 1h08'15"
100.
Lukas SPENGLER
Wallonie Bruxelles 1h09'35"
101.
Felix RITZINGER
Maloja Pushbikers 1h11'13"
102.
Lukas MALGAY
Hrinkow Advarics Cycleang 1h12'33"
103.
Luka PAJEK
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich 1h14'17"
104.
Andreas HOFER
Hrinkow Advarics Cycleang 1h22'40"
105.
Alexandr SEMENOV
Vino - Astana Motors 1h32'08"