Österreich-Rundfahrt 2019  |  Prologue. Wels - Wels   

24th edition

2.6 km, 6 July 2019

Rider Team Time
1.
Jannik STEIMLE
Deceuninck - Quick Step 02'50"
2.
Matthias BRÄNDLE
Israel Cycling Academy 00'01"
3.
Pieter VANSPEYBROUCK
Wanty - Gobert Cycling Team 00'03"
4.
Tom WIRTGEN
Wallonie Bruxelles 00'04"
5.
Emīls LIEPIŅŠ
Wallonie Bruxelles
6.
Josef ČERNÝ
CCC Team 00'05"
7.
Tom DEVRIENDT
Wanty - Gobert Cycling Team
8.
Patrick GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team 00'06"
9.
Łukasz OWSIAN
CCC Team
10.
Enrico GASPAROTTO
Team Dimension Data
11.
Jonas KOCH
CCC Team
12.
Matthias KRIZEK
Team Felbermayr - Simplon Wels 00'07"
13.
Alessandro FEDELI
Delko - Marseille Provence
14.
Rubén FERNÁNDEZ ANDÚJAR
Movistar Team
15.
Tom Jelte SLAGTER
Team Dimension Data
16.
Lukas SPENGLER
Wallonie Bruxelles
17.
Connor SWIFT
Team Arkea - Samsic
18.
Eliot LIETAER
Wallonie Bruxelles
19.
August JENSEN
Israel Cycling Academy 00'08"
20.
Carlos Alberto BETANCUR GÓMEZ
Movistar Team
21.
Andreas HOFER
Hrinkow Advarics Cycleang
22.
Patrick SCHELLING
Team Vorarlberg - Santic
23.
Stefan KOLB
Maloja Pushbikers
24.
Nicholas DLAMINI
Team Dimension Data
25.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
26.
Riccardo ZOIDL
CCC Team
27.
Thibault GUERNALEC
Team Arkea - Samsic
28.
Laurent PICHON
Team Arkea - Samsic
29.
Lukas SCHLEMMER
Maloja Pushbikers
30.
Ben O'CONNOR
Team Dimension Data
31.
Zakkari DEMPSTER
Israel Cycling Academy 00'09"
32.
Stefan DE BOD
Team Dimension Data
33.
Thomas DEGAND
Wanty - Gobert Cycling Team
34.
Daniel AUER
Maloja Pushbikers
35.
Giovanni VISCONTI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
36.
Scott DAVIES
Team Dimension Data
37.
Johannes SCHINNAGEL
Maloja Pushbikers
38.
Andi BAJC
Team Felbermayr - Simplon Wels
39.
Amanuel Werkilul GEBREIGZABHIER
Team Dimension Data 00'10"
40.
Felix RITZINGER
Maloja Pushbikers
41.
Przemysław KASPERKIEWICZ
Delko - Marseille Provence
42.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy
43.
Marceli BOGUSŁAWSKI
Wibatech - Merx 7R
44.
Bart DE CLERCQ
Wanty - Gobert Cycling Team
45.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team 00'11"
46.
Edoardo ZARDINI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
47.
Vladislav KULIKOV
Gazprom - Rusvelo
48.
Mario GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team
49.
Grzegorz STĘPNIAK
Wibatech - Merx 7R
50.
Romain HARDY
Team Arkea - Samsic
51.
Franck BONNAMOUR
Team Arkea - Samsic
52.
Daniel TUREK
Israel Cycling Academy 00'12"
53.
Delio FERNANDEZ CRUZ
Delko - Marseille Provence
54.
Carlos BARBERO CUESTA
Movistar Team
55.
Roland THALMANN
Team Vorarlberg - Santic
56.
Colin STÜSSI
Team Vorarlberg - Santic
57.
Florian GAMPER
Tirol - KTM Cycling Team
58.
Samuele RIVI
Tirol - KTM Cycling Team
59.
Rafael VALLS FERRI
Movistar Team 00'13"
60.
Dimitri PEYSKENS
Wallonie Bruxelles
61.
Brice FEILLU
Team Arkea - Samsic
62.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
63.
Alexis GUERIN
Delko - Marseille Provence
64.
Yannick ACHTERBERG
Maloja Pushbikers
65.
Gordian BANZER
Team Vorarlberg - Santic
66.
William BARTA
CCC Team
67.
Hans Jörg LEOPOLD
Maloja Pushbikers
68.
Ivan ROVNY
Gazprom - Rusvelo
69.
Laurens TEN DAM
CCC Team 00'14"
70.
Jonas RAPP
Hrinkow Advarics Cycleang
71.
Stephan RABITSCH
Team Felbermayr - Simplon Wels
72.
Aleksey RYBALKIN
Gazprom - Rusvelo
73.
Benjamin BRKIC
Team Felbermayr - Simplon Wels
74.
Victor DE LA PARTE
CCC Team
75.
Awet Gebremedhin ANDEMESKEL
Israel Cycling Academy
76.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00'15"
77.
Evgeny SHALUNOV
Gazprom - Rusvelo
78.
Aleksandr VLASOV
Gazprom - Rusvelo
79.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
80.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
81.
Lucas DE ROSSI
Delko - Marseille Provence
82.
Georg ZIMMERMANN
Tirol - KTM Cycling Team
83.
Michał PODLASKI
Wibatech - Merx 7R
84.
Timon LODERER
Hrinkow Advarics Cycleang
85.
Jaime CASTRILLO ZAPATER
Movistar Team
86.
Marco MINNAARD
Wanty - Gobert Cycling Team
87.
Igor BOEV
Gazprom - Rusvelo 00'16"
88.
Daniel EICHINGER
Hrinkow Advarics Cycleang
89.
Mathijs PAASSCHENS
Wallonie Bruxelles
90.
Javier MORENO BAZÁN
Delko - Marseille Provence
91.
Lukas MALGAY
Hrinkow Advarics Cycleang
92.
Nicolay CHERKASOV
Gazprom - Rusvelo
93.
Daniel LEHNER
Team Felbermayr - Simplon Wels
94.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
95.
Romain COMBAUD
Delko - Marseille Provence
96.
Kenny MOLLY
Wallonie Bruxelles
97.
Omar EL GOUZI
Tirol - KTM Cycling Team
98.
José Manuel DÍAZ
Team Vorarlberg - Santic 00'17"
99.
Michael HOLLAND
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich
100.
Marvin HAMMERSCHMID
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich
101.
Marek RUTKIEWICZ
Wibatech - Merx 7R
102.
Andreas GRAF
Hrinkow Advarics Cycleang
103.
Francesco Manuel BONGIORNO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00'18"
104.
Paweł CIEŚLIK
Wibatech - Merx 7R
105.
Matvey NIKITIN
Vino - Astana Motors
106.
Dominik HRINKOW
Hrinkow Advarics Cycleang 00'19"
107.
Luka PAJEK
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich
108.
Stepan ASTAFYEV
Vino - Astana Motors
109.
Daniel GEISMAYR
Team Vorarlberg - Santic
110.
Raphael HAMMERSCHMID
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich
111.
Anatoliy BUDYAK
Wibatech - Merx 7R
112.
Felix ENGELHARDT
Tirol - KTM Cycling Team 00'20"
113.
Vadim PRONSKIY
Vino - Astana Motors
114.
Julian GRUBER
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich 00'22"
115.
Alexandr OVSIANNIKOV
Vino - Astana Motors
116.
Jérôme BAUGNIES
Wanty - Gobert Cycling Team 00'25"
117.
Thomas UMHALLER
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich 00'26"
118.
Alexandr SEMENOV
Vino - Astana Motors
119.
Stefan MASTALLER
Sport.Land Niederösterreich - Selle SMP - St. Rich
120.
Matthias MANGERTSEDER
Team Felbermayr - Simplon Wels 01'21"

Stage information

Start, finish: Prologue. Wels - Wels

Race Type: Prologue

Distance: 2.6 km

Date: 6 July 2019