Tour of Qinghai Lake 2019  |  General Classification    

4th edition

General Classification

14 July 2019 - 27 July 2019

Rider Team Time
1.
Robinson Eduardo CHALAPUD GÓMEZ
Medellin 37h18'40"
2.
Óscar Miguel SEVILLA RIVERA
Medellin 01'44"
3.
Benjamin DYBALL
Team Sapura Cycling 02'37"
4.
Erik BERGSTRÖM FRISK
Memil - CCN Pro Cycling 04'07"
5.
Yecid Arturo SIERRA SANCHEZ
Tianyoude Hotel Cycling Team 04'11"
6.
Robigzon Leandro OYOLA OYOLA
Medellin 04'17"
7.
Joaquim Ricardo Soares SILVA
W52 - FC Porto 04'22"
8.
Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS
Tianyoude Hotel Cycling Team 05'04"
9.
Oleksandr POLIVODA
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 05'13"
10.
Branislau SAMOILAU
Minsk Cycling Club 05'49"
11.
Hannes BERGSTRÖM FRISK
Memil - CCN Pro Cycling 05'58"
12.
Carlos Julian QUINTERO NORENA
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 06'04"
13.
Walter Alejandro VARGAS ALZATE
Medellin 06'25"
14.
Hernan Ricardo AGUIRRE CALPA
Interpro Cycling Academy 06'39"
15.
Alvaro DUARTE SANDOVAL
China Continental Team of Gansu Bank 07'09"
16.
Rémy ROCHAS
Delko - Marseille Provence 07'23"
17.
Artur FEDOSSEYEV
Shenzhen Xidesheng Cycling Team 07'59"
18.
Umberto MARENGO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 08'24"
19.
Mekseb DEBESAY ABRHA
Bike Aid 08'31"
20.
Brayan CHAVES RUBIO
Mitchelton - BikeExchange 08'33"
21.
Cristhian MONTOYA GIRALDO
Medellin 09'08"
22.
Lorenzo FORTUNATO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 09'18"
23.
Mauro FINETTO
Delko - Marseille Provence 09'41"
24.
Antonio SANTORO
Monkey Town - A Block CT 10'59"
25.
Jinsong LI
Giant Cycling Team 11'04"
26.
James ORAM
Mitchelton - BikeExchange 11'23"
27.
Sergey NIKOLAEV
China Continental Team of Gansu Bank 11'27"
28.
Cristian RAILEANU
Team Sapura Cycling 13'51"
29.
Marcus CULEY
Team Sapura Cycling 13'54"
30.
Aaron GATE
EvoPro Racing 14'39"
31.
Rafael Ferreira REIS
W52 - FC Porto 14'41"
32.
Nazaerbieke BIEKEN
Mitchelton - BikeExchange 15'06"
33.
Adne VAN ENGELEN
Bike Aid 15'10"
34.
Ricardo Augusto Afonso VILELA
Burgos - BH 15'23"
35.
Mateusz TACIAK
Voster - ATS Team 15'58"
36.
Manuel SENNI
Bardiani CSF 16'42"
37.
Mykhailo KONONENKO
Shenzhen Xidesheng Cycling Team 16'55"
38.
Fabio Andres DUARTE AREVALO
Medellin 17'11"
39.
Ángel Lorenzo SÁNCHEZ REBOLLIDO
W52 - FC Porto 18'06"
40.
Jérémy LEVEAU
Delko - Marseille Provence 18'21"
41.
Jiancai WANG
Tianyoude Hotel Cycling Team 18'30"
42.
Michel KREDER
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 19'08"
43.
Ruben Dario ACOSTA OSPINA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 21'17"
44.
Zhishan ZHANG
Tianyoude Hotel Cycling Team 21'24"
45.
Eduard-Michael GROSU
Delko - Marseille Provence 21'35"
46.
Evaldas ŠIŠKEVIČIUS
Delko - Marseille Provence 21'48"
47.
Jesse EWART
Team Sapura Cycling 22'43"
48.
Daire FEELEY
EvoPro Racing 24'19"
49.
Roman MAIKIN
Minsk Cycling Club 24'39"
50.
Alex MOLENAAR
Monkey Town - A Block CT 24'41"
51.
Nuno Miguel Alves Matos BICO
Burgos - BH 27'11"
52.
Pablo TORRES MUIÑO
Interpro Cycling Academy 27'14"
53.
Ahmet ÖRKEN
Salcano - Sakarya - BB Team 30'50"
54.
Mario VOGT
Team Sapura Cycling 31'37"
55.
Yauheni SOBAL
Minsk Cycling Club 33'00"
56.
César FONTE
W52 - FC Porto 33'23"
57.
Jeen DE JONG
Monkey Town - A Block CT 39'07"
58.
Luca RAGGIO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 39'12"
59.
Folkert OOSTRA
Monkey Town - A Block CT 40'34"
60.
Siarhei PAPOK
Minsk Cycling Club 44'23"
61.
Ran HAO
Mitchelton - BikeExchange 44'35"
62.
Massimo ROSA
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 45'49"
63.
Vincenzo ALBANESE
Bardiani CSF 47'57"
64.
Hiroki NISHIMURA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 48'38"
65.
Nicola GAFFURINI
Monkey Town - A Block CT 50'24"
66.
Weimar Alfonso ROLDAN ORTIZ
Medellin 51'46"
67.
Lucas CARSTENSEN
Bike Aid 52'01"
68.
Charles Etienne CHRETIEN
Interpro Cycling Academy 52'04"
69.
Māris BOGDANOVIČS
Interpro Cycling Academy 52'26"
70.
Sylwester JANISZEWSKI
Voster - ATS Team 53'13"
71.
Mateusz GRABIS
Voster - ATS Team 54'11"
72.
Oguzhan TIRYAKI
Salcano - Sakarya - BB Team 54'30"
73.
Imerio CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 54'58"
74.
Marco MARONESE
Bardiani CSF 58'07"
75.
Bingcheng GU
Giant Cycling Team 58'39"
76.
Peter KONING
EvoPro Racing 59'15"
77.
Masakazu ITO
Nippo - Vini Fantini - Faizane 59'40"
78.
Damiano CIMA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 59'58"
79.
Samuel VOLKERS
Memil - CCN Pro Cycling 1h00'17"
80.
Francesco ROMANO
Bardiani CSF 1h00'25"
81.
Matthew GIBSON
Burgos - BH 1h00'30"
82.
Daniel BICHLMANN
Bike Aid 1h01'22"
83.
Alvaro ROBREDO CRESPO
Burgos - BH 1h01'43"
84.
Wim KLEIMAN
Monkey Town - A Block CT 1h02'01"
85.
Feritcam ŞAMLI
Salcano - Sakarya - BB Team 1h02'25"
86.
Lijun BAI
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 1h03'21"
87.
Eduard VORGANOV
Minsk Cycling Club 1h03'26"
88.
Ahmet AKDİLEK
Salcano - Sakarya - BB Team 1h03'34"
89.
Daniel LOPEZ PARADA
Burgos - BH 1h04'22"
90.
Simone BEVILACQUA
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 1h04'36"
91.
Brenton JONES
Delko - Marseille Provence 1h04'50"
92.
Francisco Joaquim Brito CAMPOS
W52 - FC Porto 1h05'31"
93.
Andriy KULYK
Shenzhen Xidesheng Cycling Team 1h05'49"
94.
Onur BALKAN
Salcano - Sakarya - BB Team 1h05'54"
95.
Muhamad Zawawi AZMAN
Team Sapura Cycling 1h06'24"
96.
Xin PENG
China Continental Team of Gansu Bank 1h06'26"
97.
Georgios BOUGLAS
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 1h07'05"
98.
Nikodemus HOLLER
Bike Aid 1h07'13"
99.
Zhihui JIANG
Mitchelton - BikeExchange 1h08'28"
100.
Hugo FORSSELL
Memil - CCN Pro Cycling 1h09'05"
101.
Penghai DENG
Giant Cycling Team 1h09'17"
102.
Vasili STROKAU
Minsk Cycling Club 1h10'46"
103.
Nikolay SHUMOU
Minsk Cycling Club 1h10'49"
104.
Akmal Hakim ZAKARIA
Team Sapura Cycling 1h10'51"
105.
Zisen LI
Tianyoude Hotel Cycling Team 1h11'09"
106.
Ze YU
Shenzhen Xidesheng Cycling Team 1h11'30"
107.
Matvey MAMYKIN
China Continental Team of Gansu Bank 1h12'46"
108.
Cyrus MONK
EvoPro Racing 1h12'47"
109.
Adrian BANASZEK
Voster - ATS Team 1h13'39"
110.
Nikolai TRUSOV
China Continental Team of Gansu Bank 1h14'10"
111.
Luke MUDGWAY
EvoPro Racing 1h14'25"
112.
Giuseppe FONZI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 1h14'41"
113.
Florian HUDRY
Interpro Cycling Academy 1h14'49"
114.
Manuel PENALVER ANIORTE
Burgos - BH 1h19'12"
115.
Muhammed ATALAY
Salcano - Sakarya - BB Team 1h19'18"
116.
Lizhen WANG
Shenzhen Xidesheng Cycling Team 1h23'53"
117.
Sindre Bjerkestrand HAUGSVAER
Memil - CCN Pro Cycling 1h24'53"
118.
Roy EEFTING
Memil - CCN Pro Cycling 1h26'30"
119.
Yikui NIU
Mitchelton - BikeExchange 1h29'08"
120.
Bas VAN DER KOOIJ
Monkey Town - A Block CT 1h29'09"
121.
Xiaolei YIN
Shenzhen Xidesheng Cycling Team 1h34'01"
122.
Nicolas MARINI
Tianyoude Hotel Cycling Team 1h37'17"
123.
Jorge Daniel Silva MAGALHAES
W52 - FC Porto 1h38'02"
124.
Feng QIAO
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 1h41'30"
125.
Chengwei YAO
Giant Cycling Team 1h42'01"
126.
Liming YOU
Ningxia Sports Lottery - Livall Cycling Team 1h49'11"
127.
Wenbo HUANG
Shenzhen Xidesheng Cycling Team 1h49'48"
128.
Bo LI
China Continental Team of Gansu Bank 1h49'51"
129.
Wouter WIPPERT
EvoPro Racing 1h50'41"
130.
Yi ZHU
Giant Cycling Team 1h57'57"
131.
Andrea GUARDINI
Bardiani CSF 2h19'37"