Adriatica Ionica Race 2019  |  Stage 1. Venezia (Favaro Veneto) - Grado   

2nd edition

189 km, 25 July 2019

Rider Team Time
1.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step 4h09'58"
2.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step
3.
Philippe GILBERT
Deceuninck - Quick Step
4.
Sacha MODOLO
EF Education First
5.
Heinrich HAUSSLER
Bahrain - Merida
6.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Charles
7.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Faizane
8.
Rui Filipe Alves OLIVEIRA
UAE Team Emirates
9.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise
10.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
11.
Eduard PRADES REVERTE
Movistar Team
12.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy
13.
James KNOX
Deceuninck - Quick Step
14.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step
15.
Mark PADUN
Bahrain - Merida
16.
Joel NICOLAU BELTRAN
Caja Rural - Seguros RGA
17.
Sep VANMARCKE
EF Education First
18.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education First
19.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo
20.
Mattia CATTANEO
Androni Giocattoli - Sidermec
21.
Rory SUTHERLAND
UAE Team Emirates
22.
Filippo FIORELLI
Italy 00'07"
23.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk 01'28"
24.
Giovanni LONARDI
Nippo - Vini Fantini - Faizane
25.
Thimo WILLEMS
Sport Vlaanderen - Baloise
26.
Matteo MALUCELLI
Caja Rural - Seguros RGA
27.
Juan José LOBATO DEL VALLE
Nippo - Vini Fantini - Faizane
28.
Riccardo STACCHIOTTI
Giotti - Victoria
29.
Edward THEUNS
Trek - Segafredo
30.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF
31.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy
32.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise
33.
Davide BALLERINI
Astana Pro Team
34.
Simone VELASCO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
35.
Ryan GIBBONS
Team Dimension Data
36.
Jan POLANC
UAE Team Emirates
37.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise
38.
Joan BOU COMPANY
Nippo - Vini Fantini - Faizane
39.
Mathias DE WITTE
Roompot - Charles
40.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data
41.
Jonas GREGAARD WILSLY
Astana Pro Team
42.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA
43.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
44.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
45.
Maurits LAMMERTINK
Roompot - Charles
46.
Arjen LIVYNS
Roompot - Charles
47.
David LOZANO RIBA
Team Novo Nordisk
48.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
49.
Alberto DAINESE
SEG Racing Academy
50.
Remco EVENEPOEL
Deceuninck - Quick Step
51.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
52.
Péter KUSZTOR
Team Novo Nordisk
53.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk
54.
Marcel SIEBERG
Bahrain - Merida
55.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
56.
Davide MARTINELLI
Deceuninck - Quick Step
57.
Francesco Manuel BONGIORNO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
58.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates
59.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team
60.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo
61.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec
62.
Phil BAUHAUS
Bahrain - Merida
63.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
64.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
65.
Danilo WYSS
Team Dimension Data
66.
Edoardo ZARDINI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
67.
Matteo BUSATO
Androni Giocattoli - Sidermec
68.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
69.
Giovanni CARBONI
Bardiani CSF
70.
Manuel BELLETTI
Androni Giocattoli - Sidermec
71.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
72.
Sebastián MORA VEDRI
Caja Rural - Seguros RGA 01'40"
73.
Jürgen ROELANDTS
Movistar Team 02'21"
74.
Julius VAN DEN BERG
EF Education First 07'04"
75.
Miguel Eduardo FLÓREZ LÓPEZ
Androni Giocattoli - Sidermec 07'14"
76.
Yuriy NATAROV
Astana Pro Team 07'53"
77.
Mattia BAIS
Cycling Team Friuli ASD 09'12"
78.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk 09'13"
79.
Jonathan MILAN
Cycling Team Friuli ASD
80.
Davide BAIS
Cycling Team Friuli ASD
81.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy
82.
James WHELAN
EF Education First
83.
Niklas EG
Trek - Segafredo
84.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Charles
85.
Gregorio FERRI
Italy
86.
Oliver BEHRINGER
Team Novo Nordisk
87.
Moreno HOFLAND
EF Education First
88.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
89.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
EF Education First
90.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
91.
Guy NIV
Israel Cycling Academy
92.
Roberto FERRARI
UAE Team Emirates
93.
Alex FRAME
Trek - Segafredo
94.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec
95.
Xavier CANELLAS SANCHEZ
Caja Rural - Seguros RGA
96.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team
97.
Rasmus Fossum TILLER
Team Dimension Data
98.
Umberto POLI
Team Novo Nordisk
99.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team
100.
Giovanni ALEOTTI
Cycling Team Friuli ASD
101.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo
102.
Pieter WEENING
Roompot - Charles
103.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
104.
Emanuele AMADIO
Cycling Team Friuli ASD
105.
Mark CAVENDISH
Team Dimension Data
106.
Bernhard EISEL
Team Dimension Data
107.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise
108.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team
109.
Manuele MORI
UAE Team Emirates
110.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida
111.
Emanuele BARISON
Italy
112.
Filippo ZACCANTI
Nippo - Vini Fantini - Faizane
113.
Daniel SAVINI
Bardiani CSF
114.
Alan BANASZEK
Caja Rural - Seguros RGA
115.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Merida
116.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
117.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo
118.
Boy VAN POPPEL
Roompot - Charles 13'51"
119.
Nicholas DALLA VALLE
Tirol - KTM Cycling Team
120.
Massimo ORLANDI
Cycling Team Friuli ASD
121.
Michele GAZZOLI
Kometa Cycling Team
122.
Matteo BADILATTI
Israel Cycling Academy
123.
Chun Kai FENG
Bahrain - Merida
124.
Mauricio Jose MOREIRA GUARINO
Caja Rural - Seguros RGA
125.
Alessandro PESSOT
Bardiani CSF
126.
Conor DUNNE
Israel Cycling Academy 13'57"
127.
Juan Sebastián MOLANO BENAVIDES
UAE Team Emirates 14'07"

Stage information

Start, finish: Stage 1. Venezia (Favaro Veneto) - Grado

Distance: 189 km

Date: 25 July 2019