Adriatica Ionica Race 2019  |  Stage 4. Padola - Cormòns/Monte Quarin   

2nd edition

204.5 km, 27 July 2019

Rider Team Time
1.
Remco EVENEPOEL
Deceuninck - Quick Step 4h50'19"
2.
Philippe GILBERT
Deceuninck - Quick Step 02'13"
3.
Maurits LAMMERTINK
Roompot - Charles
4.
Ben HERMANS
Israel Cycling Academy
5.
James KNOX
Deceuninck - Quick Step
6.
Mark PADUN
Bahrain - Merida
7.
Eduard PRADES REVERTE
Movistar Team
8.
Jan POLANC
UAE Team Emirates
9.
Nicola CONCI
Trek - Segafredo
10.
Dayer Uberney QUINTANA ROJAS
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 02'23"
11.
Jonathan Kléver CAICEDO CEPEDA
EF Education First
12.
Danilo WYSS
Team Dimension Data 02'30"
13.
Simone VELASCO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
14.
Jonas GREGAARD WILSLY
Astana Pro Team
15.
Mattia BAIS
Cycling Team Friuli ASD 02'32"
16.
Matteo BUSATO
Androni Giocattoli - Sidermec
17.
Daniel Felipe MUÑOZ GIRALDO
Androni Giocattoli - Sidermec
18.
Mikkel Frolich HONORÉ
Deceuninck - Quick Step 02'43"
19.
Zhandos BIZHIGITOV
Astana Pro Team
20.
Lorenzo ROTA
Bardiani CSF 02'51"
21.
Filippo FIORELLI
Italy 02'53"
22.
Francesco Manuel BONGIORNO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 02'56"
23.
Winner ANACONA GÓMEZ
Movistar Team
24.
Eduardo SEPULVEDA
Movistar Team
25.
Fausto MASNADA
Androni Giocattoli - Sidermec
26.
Enrico BARBIN
Bardiani CSF
27.
Sebastian SCHÖNBERGER
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
28.
Thomas SPRENGERS
Sport Vlaanderen - Baloise 03'02"
29.
Jasha SÜTTERLIN
Movistar Team 03'05"
30.
Rui Filipe Alves OLIVEIRA
UAE Team Emirates
31.
Florian SÉNÉCHAL
Deceuninck - Quick Step 04'07"
32.
Pieter WEENING
Roompot - Charles 04'11"
33.
Aleksandr RIABUSHENKO
UAE Team Emirates 04'31"
34.
Jorge ARCAS PEÑA
Movistar Team 04'34"
35.
Sep VANMARCKE
EF Education First 05'42"
36.
Niklas EG
Trek - Segafredo
37.
Joseph Lloyd DOMBROWSKI
EF Education First
38.
Yuriy NATAROV
Astana Pro Team 05'47"
39.
Louis MEINTJES
Team Dimension Data
40.
Kevin RIVERA SERRANO
Androni Giocattoli - Sidermec 06'05"
41.
Marco CANOLA
Nippo - Vini Fantini - Faizane 06'22"
42.
Emanuele BARISON
Italy
43.
Péter KUSZTOR
Team Novo Nordisk 06'37"
44.
Guy NIV
Israel Cycling Academy 08'01"
45.
Rasmus Fossum TILLER
Team Dimension Data 10'41"
46.
Jürgen ROELANDTS
Movistar Team
47.
Aaron VERWILST
Sport Vlaanderen - Baloise
48.
Thimo WILLEMS
Sport Vlaanderen - Baloise 10'58"
49.
Joan BOU COMPANY
Nippo - Vini Fantini - Faizane 11'10"
50.
Charles PLANET
Team Novo Nordisk 11'35"
51.
Giovanni ALEOTTI
Cycling Team Friuli ASD
52.
Jon ABERASTURI IZAGA
Caja Rural - Seguros RGA
53.
Giovanni LONARDI
Nippo - Vini Fantini - Faizane
54.
Ryan GIBBONS
Team Dimension Data
55.
Marcel SIEBERG
Bahrain - Merida
56.
Alex KIRSCH
Trek - Segafredo
57.
Arjen LIVYNS
Roompot - Charles 11'48"
58.
Yevgeniy GIDICH
Astana Pro Team 12'02"
59.
Dmitriy GRUZDEV
Astana Pro Team
60.
Julius VAN DEN BERG
EF Education First 12'10"
61.
Heinrich HAUSSLER
Bahrain - Merida 12'19"
62.
Edward THEUNS
Trek - Segafredo 13'04"
63.
Sacha MODOLO
EF Education First
64.
Manuele MORI
UAE Team Emirates 13'09"
65.
Kristian SBARAGLI
Israel Cycling Academy 15'33"
66.
James WHELAN
EF Education First 15'34"
67.
Roberto Carlos GONZÁLEZ CASTILLERO
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 15'51"
68.
Nicholas DALLA VALLE
Tirol - KTM Cycling Team 16'28"
69.
Davide BAIS
Cycling Team Friuli ASD
70.
Matteo MALUCELLI
Caja Rural - Seguros RGA
71.
Filippo ZACCANTI
Nippo - Vini Fantini - Faizane
72.
Moreno HOFLAND
EF Education First
73.
Andrea PERON
Team Novo Nordisk
74.
Christophe NOPPE
Sport Vlaanderen - Baloise
75.
Jesper ASSELMAN
Roompot - Charles
76.
Jordi WARLOP
Sport Vlaanderen - Baloise
77.
Oliver BEHRINGER
Team Novo Nordisk
78.
Daniil FOMINYKH
Astana Pro Team
79.
Alex FRAME
Trek - Segafredo
80.
Roberto FERRARI
UAE Team Emirates 16'45"
81.
Michele GAZZOLI
Kometa Cycling Team
82.
Paolo SIMION
Bardiani CSF
83.
Yukiya ARASHIRO
Bahrain - Merida
84.
Alberto DAINESE
SEG Racing Academy
85.
Etienne VAN EMPEL
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 16'48"
86.
Phil BAUHAUS
Bahrain - Merida 16'55"
87.
Conor DUNNE
Israel Cycling Academy 17'19"
88.
Riccardo STACCHIOTTI
Giotti - Victoria 17'21"
89.
Xavier CANELLAS SANCHEZ
Caja Rural - Seguros RGA 18'28"
90.
Joel NICOLAU BELTRAN
Caja Rural - Seguros RGA 19'47"
91.
Rory SUTHERLAND
UAE Team Emirates
92.
Markel IRIZAR ARANBURU
Trek - Segafredo
93.
Bernhard EISEL
Team Dimension Data
94.
Mads PEDERSEN
Trek - Segafredo
95.
Samuel BRAND
Team Novo Nordisk
96.
Mark RENSHAW
Team Dimension Data
97.
Umberto POLI
Team Novo Nordisk
98.
Guy SAGIV
Israel Cycling Academy
99.
Michael BRESCIANI
Bardiani CSF
100.
Domen NOVAK
Bahrain - Merida
101.
Edoardo ZARDINI
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
102.
Sjoerd VAN GINNEKEN
Roompot - Charles
103.
Alessandro PESSOT
Bardiani CSF
104.
Boy VAN POPPEL
Roompot - Charles
105.
Álvaro José HODEG CHAGÜI
Deceuninck - Quick Step
106.
Nathan EARLE
Israel Cycling Academy 24'21"
107.
Matteo BADILATTI
Israel Cycling Academy

Stage information

Start, finish: Stage 4. Padola - Cormòns/Monte Quarin

Distance: 204.5 km

Date: 27 July 2019